به روز شده در ۱۳۹۹/۰۴/۲۳ - ۰۹:۰۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۳/۱۷ ساعت ۰۹:۱۰
کد مطلب : ۲۱۷۵۸۹

خانواده ستون «بله» یا «نه» به مواد مخدر

گروه جامعه: یک جامعه شناس گفت: علل و عواملی در خانواده فرد وجود داردکه منجر به ایجاد زمینه گرایش به مواد مخدر می‌شود، که ازجمله آن‌ها می‌توان به والدین سخت‌گیر، مشاجرات و نبود آرامش در خانواده، فقر، نداشتن سرپرست، اعتیاد والدین و... اشاره کرد.
خانواده ستون «بله» یا «نه» به مواد مخدر
به گزارش ایسنا، میثم هاشمی‌نیا با اشاره به این‌که اعتیاد مانند سایر پدیده‌های اجتماعی پدیده‌ای چند بُعدی و چند علتی است، اظهار کرد: از این رو نظریه‌های بسیاری در سطح کلان، میانه و خُرد به تبیین این مسئله پرداخته‌اند.
وی با اشاره به این‌که در جامعه شناسی مسائل و آسیب‌های اجتماعی سه مفهوم اساسی ساختار اجتماعی، شبکه روابط اجتماعی و رفتار و عمل اجتماعی مطرح است، عنوان کرد: براین اساس می‌توان سوءمصرف مواد مخدر صنعتی را نیز در سه سطح کلان، میانه و خُرد بررسی کرد.هاشمی‌نیا ادامه داد: نکتة اساسی آن است که دسته‌بندی این عوامل به صورت نظری بوده و هریک را می‌توان در سطوح دیگر نیز قرار داد، البته بدیهی است که این سطوح در ارتباط متقابل با یکدیگر قرار داشته و هر یک هم اثرگذار و هم اثرپذیرند.این جامعه شناس با اشاره به این‌که درخصوص مسئله تحقیق و دلایل گرایش به اعتیاد و کج‌رفتاری اجتماعی می‌توان به نظریات مختلفی اشاره کرد، افزود: در نظریه فشار، رابرت اگینو معتقد است سه منشا کلی فشار وجود دارد، اول عدم موفقیت در دستیابی به اهداف باارزش از نظر اجتماع، دوم وقوع حوادث بزرگ و تأثیرگذار از نظر اجتماعی و سوم تجربه وقوع حوادث منفی از نظر ارزش‌های اجتماعی، که این شامل تجربیاتی مانند سوء استفاده جنسی از کودکان، قربانی واقع شدن در یک واقعه جنایی، تنبیه‌های لفظی یا جسمانی و ... است.

 وی در رابطه با علل فردی گرایش به مواد مخدر، گفت: عواملی که منشاء شخصی و فردی داشته و منجر به ایجاد زمینه گرایش به مواد مخدر می‌شوند،  ویژگی‌های شخصیتی از قبیل اعتماد به نفس پایین، افسردگی زمینه‌ای، ترس از شکست، نگرش مثبت نسبت به مواد مخدر، نیاز به استقلال، دستیابی به هیجان، قانون گریز بودن و عواملی از این دست است.هاشمی‌نیا ادامه داد: علاوه‌بر آنچه گفته شد، در گرایش به مواد مخدر علل خانوادگی نیز مؤثر است، ازجمله آن‌ها می‌توان به علل و عواملی که مربوط به خانواده فرد است و منجر به ایجاد زمینه گرایش به مواد مخدر می‌شود، مانند والدین سخت‌گیر، مشاجرات و نبود آرامش در خانواده، فقر، نداشتن سرپرست، اعتیاد والدین و... اشاره کرد.این جامعه شناس تصریح کرد: علاوه بر این علل و عواملی نیز مربوط به جامعه بوده و منشاء اجتماعی دارند که منجر به ایجاد زمینه گرایش به مواد مخدر می‌شوند، ازجمله آن‌ها می‌توان به در دسترس بودن مواد مخدر، بیکاری و مشکلات اقتصادی، رفاه اجتماعی پایین، جنگ‌ها و بحران‌های داخلی، عدم اطلاع‌رسانی، آموزش ناکافی و باورهای نادرست مانند شفابخش بودن مواد مخدر در بیماری‌های لاعلاج و یا بیماری‌های مزمن و...  اشاره کرد.