به روز شده در ۱۳۹۹/۰۴/۱۲ - ۱۵:۱۷
 
۴
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۴/۰۹ ساعت ۱۴:۱۵
کد مطلب : ۲۲۰۸۳۲

زیباکلام: احمدی‌نژاد تائید شود، ۲۰میلیون رای دارد

زیباکلام: احمدی‌نژاد تائید شود، ۲۰میلیون رای دارد
گروه سیاسی: برخلاف دو دهه گذشته که همواره فضای سیاسی کشور در قالب تقابل و صف‌آرایی دو جبهه اصول‌گرا و اصلاح‌طلب تقسیم شده، طی یک سال گذشته به شکلی کم‌سابقه وزنه به نفع جناح محافظه‌کار یا اصول‌گرا تغییر کرده است. نماد بارز این امر را می‌توان در ترکیب مجلس یازدهم به وضوح مورد مشاهده قرار داد که اکثریتی قاطع از نمایندگان اصول‌گرا کرسی‌ها مجلس را در اختبار گرفته‌اند. هر چند نمی‌توان جبهه اصول‌گرایان را تنها در یک مشخصه خاص مورد خوانش قرار داد اما واقعیات میدانی نشان می‌دهد که اصلاح‌طلبان در انزوا و حاشیه قرار گرفته‌اند.در چنین فضایی، اکنون این مساله برای همه‌گان مطرح می‌شود که در انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 کدام طیف سیاسی یا جناحی می‌تواند ریاست پاستور را در دست بگیرد. از یک سو، طیف فکری رئیس‌جمهور آینده اهمیت دارد و از سوی دیگر، این‌که چه شخصی از شانس پیروزی برخوردار است مهم به نظر می‌رسد. با نظر به این اوصاف، «انتخاب» در مسیر ارائه چشم‌انداز انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 تحلیل ناظران سیاسی را جویا شده است. در همین راستا گفتگوی با صادق زیباکلام، کارشناس تحلیل‌گر مسائل سیاسی در ارتباط با تعیین وضعیت جانشین حسن روحانی در سال 1400 ارائه شده است.
اصلاح‌طلبان در پی واگذار کردن تمامی ارکان قدرت به جناح رقیب هستند
صادق زیباکلام در ارتباط با اینکه در انتخابات ریاست جمهوری 1400 کدام جناح سیاسی از شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات برخوردار است، اظهار داشت: «اکنون در میان اصلاح‌طلبان رویکردی در حال مطرح شدن است که بر اساس آن جریان‌های اصلاح‌طلب می‌گویند در شرایطی که بود و نبود ما در مدیریت کشور، چه در قوه مجریه و چه در قوه مقننه هیچ فایده و برآیندی ندارد، چرا باید اصرار داشته باشیم که در این دو قوه حضور داشته باشیم. در نتیجه باید اجازه داد که همانند دوران ریاست جمهوری احمدی‌نژاد تمامی قدرت در اختیار اصول‌گرایان و تندروها باشد که خود آن‌ها نیز پاسخ‌گوی وضعیت موجود باشند.»وی افزود: «24 میلیون نفر در اردیبهشت 96 به آقای روحانی رای دادند، اما اکنون باید پرسید، «کدام سیاست مهم کشور در عرصه‌های سیاست داخلی، سیاست خارجی  و... در پی رفتن مردم به پای صندوق تغییر کرده است؟» پاسخ این پرسش «هیچ» است. بنابراین، اکنون چه اصرای وجود دارد که اصلاح‌طلبان در مدیریت مملکت حضور داشته باشند، در حالی‌که هیچ نقشی در سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری‌های مهم کشور ندارند. در این میان، فقط اصلاح طلبان همه صورت‌حساب سیاست‌های دیگران را باید پاسخ گو باشند.»
قوه مجریه هم همانند قوه مقننه باید در اختیار اصول‌گرایان قرار بگیرد
این تحلیل‌گر مسائل سیاسی در ادامه تصریح کرد: «همان‌گونه که اکنون مجلس در اختیار تندروها، جبهه‌ پایداری و طرفداران احمدی‌نژاد قرار گرفت، اکنون انتظار این است که یک شخص تندرو در 1400 رئیس‌جمهور شود. البته باید توجه داشت که این انتخاب احتمالا با مشارکت 20 تا 30 درصد مردم محقق خواهد شد اما مساله مهم این است که بعد از این رخداد، آن‌ها ناچار خواهند بود پاسخ‌گوی اقداما‌شان باشند. واقعیت امر این است که نمی‌شود یک جناح تمامی سیاست‌های کلان را تعیین کند و متعاقب آن انگشت اتهام را به سوی حسن روحانی و اصلاح‌طلبان بکشند و بگویند چرا وضعیت مملکت این گونه است.»
احمدی‌نژاد در صورت تایید صلاحیت با بالای 20 میلیون رای رئیس‌جمهور خواهد شد
زیباکلام در بخشی دیگر از گفته‌های خود پیرامون شانس پیروزی احمدی‌نژاد یا جریان پیرو او در انتخابات ریاست جمهوری 1400 تاکید کرد: «مساله این است که در ارتباط با احمدی‌نژاد و آینده حضور او در انتخابات بباید برخی نهادها تصمیم‌گیری کنند. در صورت تایید صلاحت او از سوی شورای نگهبان، احمدی‌نژاد با بالای 20 رای رئیس‌جمهور آینده خواهند شد.»
مرجع : انتخاب
** ارسال نظر برای اين مطلب در تاريخ ۱۳۹۹-۰۴-۱۵ ۰۸:۰۰ بسته می شود. **
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *


حبیب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۴/۰۹ ۱۵:۲۰
{وی افزود: «24 میلیون نفر در اردیبهشت 96 به آقای روحانی رای دادند، اما اکنون باید پرسید، «کدام سیاست مهم کشور در عرصه‌های سیاست داخلی، سیاست خارجی و... در پی رفتن مردم به پای صندوق تغییر کرده است؟» پاسخ این پرسش «هیچ» است.}
کاملا صحیح است. رای ما زینتی و صرفا برای پُز دادن با (368631)
بهرام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۴/۰۹ ۱۵:۵۲
اقای زیبا کلام یادتان باشد تنها چیزی که برای حکومت مهم است امار رای به خودی هاست والسلام
فرقی هم نمیکند ان فرد احمدی نژاد باشد یا جهانگیری یا فتاح یا حتی ناطق (368634)
معلمی ناامیدشده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۴/۰۹ ۱۶:۴۴
روزگارسختی شده
فشار بر اصلاحات
خردشدن اصلاحات پیش پای اعتدال و بی تدبیری و ناامیدی
زیباکلام سخن بدی نزده شرایط بنفع یک دولت اصولگرا و انقلابی داره پیش میره (368635)
علی
United States
۱۳۹۹/۰۴/۰۹ ۱۷:۱۸
ازکجا میدونی آخه چقدر نظر میدی کار دیگه نداری ۸ سال چه کار مثبتی انجام داد (368638)
مهمان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۴/۰۹ ۱۷:۳۲
فقط حرف
حرف
حرف


همه هم اشتباه (368639)
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ ۰۱:۱۹
مگه شما بعد از هشت سال حکومت به کشور پاسخگو وضعیت فعلی کشور هستید که هی میگید اگه اونا بیان باید پاسخگو باشن (368650)
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ ۰۱:۳۶
رای ندهیم که دلار بشود 20000 تومان ؟

بله نتایج شوک رای آوری لیست ایران سربلند دلار رو از 14000 تومان برد به 20000 تومان می دانستید ؟؟

بله میشد باز لیست امید داد شرط کرد که رفراندومه هرکی رای بده مذاکره میشه در 98 مثل سالهای 92 و 94 و 96 ! (368651)
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ ۰۱:۴۱
احمدی نژاد اگر ولایتمدار باشد 20 میلیون رای دارد (368652)
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ ۱۳:۱۷
بهار نیوز چرا فقط بعضی اخبار را به رای می گداری رسانه باید فرا جناحی باشد . آقای زیبا کلام حالا که گند کار دولت تدبیر در آمده برای خراب کردن فضا احمدی نژاد را پیش نکشید . آزموده را آزمودن خطاست . برگردید به حافظه خودتان و حرف هایی که در مورد احمدی نژاد زده اید حالا چرا باز او را پیش می کشید جای درنگ دارد . بعد از اظهار نظر در مورد روحانی و مطرح کردن او یا اظهارات تان در مورد احمدی نژاد در قبل و اکنون بهتر نیست چندی سکوت کنید و نظرات تان را برای خودتان نگه دارید . نمی شود که آدم هی حرف بزند و پیش (368663)