به روز شده در ۱۳۹۹/۰۵/۱۶ - ۲۱:۰۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۴/۱۷ ساعت ۱۰:۰۷
کد مطلب : ۲۲۱۸۰۷
اصلاح رفتار واشنگتن در قبال ایران مهم است

برجام را کاملا با چشم باز امضا کردیم

گروه سیاسی: وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: ما برجام را کاملا با چشم باز امضا کردیم و به همین خاطر، مکانیسم حل اختلاف را درست بجا استفاده کرده ایم.
برجام را کاملا با چشم باز امضا کردیم
محمد جواد ظریف  گفت: برای ما مهم نیست که چه کسی در انتخابات پیش رو در آمریکا پیروز شود، بلکه مهم این است که ما شاهد اصلاح رفتار واشنگتن در قبال ایران باشیم.هر کسی که بر کرسی ریاست جمهوری آمریکا تکیه خواهد زد، باید به سمت جبران خسارات و زیان هایی گام بردارد که علیه ایران تحمیل شده است.
ظریف با اشاره به تروریسم اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران نیز گفت کسانی که ادعا می کنند ایران را در زمینه اقلام دارویی تحریم نکرده اند باید بدانند که ایران به دلیل تحریم های بانکی ، امکان دسترسی به عملیات های بانکی بین المللی را ندارد و به همین دلیل امکان خرید دارو برای ایران وجود ندارد.ظریف با تاکید بر اینکه دیپلماسی موثرترین ابزار برای حل تمام مسائل جهانی است، با اشاره به برجام گفت: برجام یک دستاورد بزرگ در عرصه دیپلماسی بود که با کار سخت و مذاکرات جدی و طولانی ایجاد شد.رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی تصریح کرد که حرکت ایران به سمت مکانیسم حل اختلاف نه تنها بر خلاف برجام نیست بلکه عین مقررات و مفاد برجام است.ایران با وجود گذشت پنج سال از امضای توافق هسته‌ای، به دلیل کارشکنی‌های برخی طرف‌های مقابل و بی‌تعهدی های اروپایی‌ها، هنوز فواید اقتصادی برجام را کسب نکرده است. وی با تاکید بر اینکه این اروپایی‌ها هستند که به تعهدات برجامی خود عمل نکرده‌اند، تصریح کرد اگر آنها به تعهدات خود بازگردند، ایران حاضر است تمام تعهدات خود را از سر بگیرد. وزیر امور خارجه با بیان اینکه به نفع اروپایی‌ها است که به تعهدات خود در قبال برجام پایبند باشند گفت: ایران 40 سال است که از عهده سخت‌ترین تحریم‌ها بر آمده است. وی درباره تکاپوی آمریکا برای جلوگیری از لغو تحریم تسلیحاتی ایران گفت: طبق برجام، پنج سال زمان برای پایان تحریم تسلیحاتی ایران تعیین شده و مورد توافق قرار گرفته است. این یک امر توافق شده مطلق است و هیچ کسی نمی تواند آن را تغییر دهد.