به روز شده در ۱۳۹۹/۰۵/۲۱ - ۱۴:۰۰
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۴/۲۵ ساعت ۱۷:۱۶
کد مطلب : ۲۲۳۰۷۲

گسترش حضور نظامی چین در آفریقا

گسترش حضور نظامی چین در آفریقا
گروه بین الملل: بر اساس پژوهش جدیدی که از سوی دو موسسه آلمانی انجام گرفته، چین حضور نظامی خود در قاره آفریقا را به شدت تقویت می‌کند. تلاش چین برای گسترش نفوذ اقتصادی‌اش نیز، واکنش‌های ضدچینی را در برخی از کشورهای آفریقایی برانگیخته است.چین سال‌هاست در کشورهای آفریقایی سرمایه‌گذاری می‌کند و به یکی از بازیگران قدرتمند قاره آفریقا تبدیل شده است. چین روی تجارت و مواد خام و انرژی نفت و گاز مورد نیاز خود تمرکز کرده و سرمایه‌گذاری هنگفتی در زیرساخت‌های کشورهای آفریقایی داشته است.
در تحقیقاتی که مشترکا از سوی اندیشکده آلمانی "کونراد-آدناوئر" و موسسه پژوهشی "مریکس" مربوط به چین انجام گرفته، گفته می‌شود که این کشور مدتهاست در آفریقا حضور نظامی دارد و این جنبه اکنون اهمیت فزاینده‌ای پیدا کرده است. در این تحقیقات، آمده که پکن امیدوار است روابط خود را با کشورهای آفریقایی فراتر از روابط تجاری گسترش دهد. دولت کمونیستی چین استفاده از نظامیان خود در عملیات کلاه‌آبی‌های سازمان ملل متحد و تجهیزات نظامی کشورهای آفریقایی را هم افزایش داده و چین پس از روسیه دومین کشور تامین کننده تسلیحات کشورهای آفریقایی است.
چین در سال ۲۰۱۷ اولین پایگاه نظامی خود در خارج از این کشور را در جیبوتی مستقر کرد.نویسندگان این پژوهش تاکید کرده‌اند: «چین در تلاش است ثابت كند كه این کشور "یک قدرت بزرگ پرمسئولیت" است و بنابراین می‌خواهد وجهه و جایگاه بین‌المللی خود را تقویت كند.» در مجموع بیش از یک میلیون چینی در آفریقا حضور دارند. در گزارش این دو موسسه آلمانی همچنین به این مسئله نیز اشاره شده که تلاش چین برای گسترش فزاینده نفوذ اقتصادی‌اش، واکنش‌های ضدچینی را هم در برخی از کشورهای آفریقایی برانگیخته است.


 
برچسب ها: چین آفریقا