به روز شده در ۱۳۹۹/۰۷/۰۱ - ۱۸:۵۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۵/۱۳ ساعت ۱۲:۴۹
کد مطلب : ۲۲۵۸۴۶

۱۰ ثروتمند برتر خاورمیانه را بشناسید

۱۰ ثروتمند برتر خاورمیانه را بشناسید
گروه اقتصادی:بیزنس اینسایدر، ده نفر از ثروتمندترین افراد خاورمیانه را براساس رتبه بندی میلیاردر‌های جهان فوربس و شاخص میلیارد‌های بلومبرگ رده بندی کرده است.به گزارش اقتصادنیوز، با این حال، به گفته النا ایانچو ویچینا، اقتصاددان بانک جهانی، ثروت بسیاری از افراد خاورمیانه، به ویژه روسای دولت‌ها ناشناخته است. زیرا برخی از افراد در بسیاری از کشور‌های خاورمیانه، ثروت خود را در پناهگاه‌های مالیاتی پنهان می‌کنند.در این گزارش آمده است، خاورمیانه منطقه‌ای است که به ثروت حاصل از نفت شناخته شده است. برخی از ثروتمندترین افراد منطقه مانند محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی چهره‌های معروفی هستند. این فرد ۳۴ ساله، تاکنون ۵۰۰ میلیون دلار برای یک قایق بادبانی، ۳۰۰ میلیون دلار برای یک قلعه فرانسوی و ۴۵۰ دلار برای یک تقاشی داوینچی صرف کرده است. او کنترل بخشی از ثروت خانواده‌ی سلطنتی به ارزش ۱.۴ میلیارد تریلیون دلار را در دست دارد. شرکت آرامکو عربستان سعودی، یکی از با ارزش‌ترین شرکت‌های جهان نیز بخشی از دارایی‌های بن سلمان است.علیرغم ثروت ظاهری بن سلمان، شاهزاده عربستان در هیچ کدام از رده بندی‌های فوربس دیده نمی‌شود، زیرا هیچ کس اطلاع دقیقی از ثروت او ندارد. فوربس در سال ۲۰۱۸، اسامی میلیاردر‌های سعودی را به دلیل عدم شفافیت در مورد میزان ثروت از لیست‌های سال ۲۰۱۷ حذف کرد. در فهرست میلیاردر‌های فوربس در سال ۲۰۲۰ هیچ شخصی از عربستان سعودی وجود ندارد، اما فهرست بلومبرگ شامل سه میلیاردر سعودی است.

النا ایانچو ویچینا، اقتصاددان بانک جهانی در سال ۲۰۱۵ اظهار کرد که این رتبه بندی ها، تمام داستان ثروت در خاورمیانه را روایت نمی‌کنند. در بسیاری از موارد، میزان ثروت انباشته شده توسط سران کشور‌های منطقه ناچیز نیست. وی در ادامه افزود اتباع بسیاری از کشور‌های منطقه، ثروت خود را در پناهگاه‌های مالیاتی پنهان میکنند. او با اشاره به مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۷ تصریح کرد حکومت‌های غنی از منابع (از جمله نفت) مانند بسیاری از کشور‌های خاورمیانه در مقایسه با سایر کشورها، سهم بسیار بیشتری در ثروت پنهان دارند.بیزنس اینسایدر از تعریف دیکشنری کمبریج برای خاورمیانه استفاده کرده است که شامل ۱۶ کشور سوریه، اردن، اسرائیل، لبنان، عربستان سعودی، ایران، عراق، ترکیه، یمن، اردن، عمان، امارات متحده عربی، کویت، قطر، بحرین و مصر است. با توجه به این محدودیت ها، بیزنس اینسایدر ثروتمندترین افراد خاورمیانه را براساس رتبه بندی فوربس و شاخص میلیاردر‌های بلومبرگ گرد هم آورده است:

۱۰. مراد اولکر
اولکر مالک شرکت هولدینگ ییلدیز است که عمدتا در بخش مواد غذایی فعالیت می‌کند و طیف وسیعی از محصولات غذایی و نوشیدنی‌های غیرالکلی تولید را تولید می‌کند.
کشور: ترکیه
ثروت خالص: ۵ میلیارد دلار
سن: ۶۱
منبع ثروت: بخش مواد غذایی.

۹. یوسف علی موصالیم
او رئیس و مدیرعامل شرکت بین المللی گروه لولو است که شامل سوپر مارک‌های زنجیره ای، مراکز خرید و هتل در خاورمیانه، آسیا، آفریقا و انگلیس است.
کشور: امارت متحده عربی
ثروت خالص: ۵.۲۷ میلیارد دلار
سن: ۶۴
منبع ثروت: مواد غذای و نوشیدنی، هتل

۸. ناصف ساویریس
ساویریس سرمایه دار و مدیر عامل اجرایی شرکت اوراسکام است.
کشور: مصر
ثروت خالص: ۵.۵۸ میلیارد دلار
سن: ۵۹
منبع ثروت: بخش صنعتی

۷. ماجد الفطیم
شرکت هلدینک اماراتی ماجد الفطیم در زمینه هتل داری و خرده فروشی فعالیت می‌کند و مراکز خرید و هتل‌هایی در خاورمیانه، پاکستان گرجستان و ارمنستان دارد.
کشور: امارات متحده عربی
ثروت خالص: ۵.۹۷ میلیارد دلار
سن: نامشخص
منبع ثروت: املاک

۶. استفان ورتهایمر و خانواده
اراضی اشغالی فلسطین
ثروت خالص: ۶.۲ میلیارد دلار
سن: ۹۴
منبع ثروت: ابزار‌های فلزکاری

۵. محمد الجابر
الجابر موسس یک شرکت املاک، مواد غذایی و هتل داری در لندن است که دارای بیش از ۵۰ ملک در انگلیس، فرانسه، مصر، اتریش و پرتغال است.
کشور: عربستان سعودی
ثروت خالص: ۷.۱۹ میلیارد دلار
سن: نامشحص
منبع ثروت: خرده فروشی و هتل داری
 
۴. جان فردریکسن
فردریکسن سهام دار شرکت‌های حمل و نقل است که ناوگان کشتی‌ها و نفتکش‌ها را اداره می‌کنند.
کشور: قبرس
ثروت خالص: ۷.۶۵ میلیارد دلار
سن: ۷۵
منبع ثروت: حمل و نقل دریایی
 
۳. محمد العمودی
العمودی شرکت پریم، بزرگ‌ترین پالایشگاه نفت سوئد را اداره می‌کند.
کشور: عربستان سعودی
ثروت خالص: ۸.۹۵ میلیارد دلار
سن: ۷۴
منبع ثروت: انرژی

۲. ایال اوفر
اوفر یک امپراطوری املاک و حمل و نقل را از طریق شرکت اوفر گلوبال کنترل می‌کند.
اراضی اشغالی فلسطین
ثروت خالص: ۹.۹۲ میلیارد دلار
سن: ۷۰
منبع ثروت: املاک، حمل و نقل
 
۱. ولید بن طلال بن عبدالعزیز آل سعود
شاهزاده سعودی رئیس شرکت کینگدام هولدینگ است که در املاک، هتل‌ها و بازار بورس دارای سهام است.
کشور: عربستان سعودی
ثروت خالص: ۱۴.۳ میلیارد دلار
سن: ۶۵
منبع ثروت: متنوع
برچسب ها: افراد ثروتمند