به روز شده در ۱۳۹۹/۰۶/۲۸ - ۱۹:۰۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۵/۱۷ ساعت ۱۶:۲۳
کد مطلب : ۲۲۶۴۱۴

فرمان‌های اجرایی ترامپ درباره تیک تاک

فرمان‌های اجرایی ترامپ درباره تیک تاک
گروه بین الملل: رئیس جمهور آمریکا با امضای فرمانی اجرایی هر گونه تراکنش با شرکت چینی مالک اپلیکیشن تیک تاک، "بایت دنس" را ممنوع کرد؛ فرمانی که ۴۵ روز بعد از امضا شدن اجرایی می‌شود.
در متن سند این فرمان امضا شده توسط دونالد ترامپ، آمده است، از ۴۵ روز بعد از تاریخ این فرمان اقدامات زیر تا سطحی که توسط قانون قابل اجرا مجاز دانسته شده، محدود می‌شوند: هر گونه تراکنش توسط هر شخص یا از جانب هر دارایی مشمول حوزه قضایی آمریکا، با شرکت بایت دنس (همچنین شناخته شده تحت عنوان "زیجیه تیائودونگ") پکن، چین، یا شرکتهای تابعه‌ای که چنین شرکتی در آن منافعی دارد.
در ادامه متن این سند گفته شد: گسترش اپلیکیشن‌های موبایلی تحت تولید و مالکیت شرکتهای جمهوری خلق چین همچنان موجب تهدید امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد آمریکا می‌شود. در این مقطع باید اقدامی در جهت مقابله با تهدید ایجاد شده از سوی یک اپلیکیشن موبایلی، به طور مشخص تیک تاک، اتخاذ شود.
ترامپ همچنین فرمانی اجرایی هم به جهت ممنوع کردن هر گونه تراکنش مرتبط با شرکت چینی مالک اپلیکیشن موبایلی "وی چت" تحت عنوان شرکت "تنسنت هولدینگز" امضا کرد که آن هم از ۴۵ روز بعد از امضا اجرایی می‌شود.
در سند مربوط به این فرمان نیز عنوان شد: اپلیکیشن وی چت به عنوان یک اپلیکیشن پیام‌رسان، شبکه اجتماعی و پرداخت الکترونیک که تحت مالکیت شرکت چینی تنسنت هولدینگز است بر اساس گزارشها بالغ بر یک میلیارد کاربر در سراسر جهان از جمله کاربرانی در آمریکا دارد. وی چت هم همچون تیک تاک به طور خودکار حجم وسیعی اطلاعات را از کاربرانش ضبط می‌کند. این مجموعه داده این تهدید را دارد که به حزب کمونیست چین این اجازه را می‌دهد که به اطلاعاتی شخصی و ملکی آمریکایی‌ها دسترسی داشته باشد.
در پی امضای فرمان مذکور توسط ترامپ ارزش سهام شرکت تنسنت بیش از چهار درصد سقوط کرد.
ترامپ تیک تاک را از بابت مالک چینی آن هدف قرار داده است. روز دوشنبه رئیس جمهور آمریکا اظهارکرد، ضرب الاجل ۱۵ سپتامبر را برای آنکه این اپلیکیشن از سوی مالکان آمریکایی خریداری شود تعیین کرده است. او گفت با عبور از این ضرب الاجل این اپلیکیشن را در آمریکا ممنوع می‌کند.