به روز شده در ۱۳۹۹/۰۶/۲۸ - ۱۹:۰۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۵/۲۲ ساعت ۱۳:۴۴
کد مطلب : ۲۲۷۱۸۲

قرارداد تازه دولت آمریکابرای واکسن کرونا

قرارداد تازه دولت آمریکابرای واکسن کرونا
گروه بین الملل:  دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرده که دولتش با شرکت مادرنا برای خرید ۱۰۰ میلیون واكسن احتمالی ویروس کرونا که این شرکت در حال انجام آزمایش‌های انسانی روی آن است قرارداد بسته است.مدیران مادرنا گفته اند که این قرارداد بیش از ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار ارزش دارد و به دولت فدرال اجازه خرید حداکثر ۴۰۰ میلیون واکسن اضافی را نیز خواهد داد.
دونالد ترامپ  گفت: «ما در توسعه و ساخت شش واکسن برتر احتمالی سرمایه گذاری کرده ایم تا از انتقال سریع آن به مردم اطمینان حاصل کنیم.»او افزود:‌ «ارتش ما آماده است تا به محض تایید کامل توسط سازمان غذا و دارو آن را به مردم آمریکا برساند.»دولت آمریکا همچنین با شرکت فایزر از غول داروسازی آمریکا قرارد مشابه‌ای به ارزش بیش از یک میلیارد دلار منعقد کرده است.
شرکت مادرنا حدود یک ماه پیش از پیشرفتی تازه در روند آزمایشات انسانی واکسن ویروس کرونا خبر داده. مدیران این شرکت  اعلام کردند که واکسن احتمالی آنها (ام.آر.آن.ای ۱۲۷۳)‌ در خون همه ۴۵ نفر که به طور آزمایشی آن را دریافت کرده بودند، بدون به بار آوردن عوارض جانبی جدی، پادتن‌های ضد ویروس کرونا ایجاد کرده است.روند تحقیقات متخصصان شرکت مادرنا از روز ۲۷ ماه ژوئیه وارد مرحله سوم آزمایش شد که آخرین مرحله به حساب می آید. در مرحله سوم واکسن یادشده روی ۳۰۰۰ هزار دواطلب آزمایش می شود.همه گیری ویروس کرونا هم اکنون در برخی ایالت‌های آمریکا از جمله تگزاس و فلوریدا شدت گرفته است. بنا بر آمار دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا، تا کنون بیش از ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر در ‍آمریکا به کرونا مبتلا شده اند و بیش از ۱۶۴ هزار نفر نیز جان باخته اند.برخی رسانه‌ها گزارش داده اند که کاخ سفید در حال بررسی پیش نویس دستورالعملیست که می تواند به طور موقت و موردی شهروندان آمریکا و افراد دارای اقامت قانونی ایالات متحده که در خارج کشور به ویروس کرونا مبتلا یا در معرض آن بوده اند را از ورود به آمریکا منع کند.برخی ناظران هشدار داده اند که یک چنین دستوری ناقض قانون اساسی خواهد بود و توسط سازمان‌های مدنی در دادگاه به چالش کشیده خواهد شد.

 
برچسب ها: کرونا واکسن