به روز شده در ۱۳۹۹/۰۷/۰۵ - ۱۹:۱۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۵/۲۳ ساعت ۱۳:۱۴
کد مطلب : ۲۲۷۲۶۱

اقدامی تاریخی در ساختار سیاسی آمریكا

گروه بین الملل: انتخاب کامالا هریس از سوی جو بایدن به عنوان معاون خود واکنش‌های گسترد‌ه‌ای داشته است. بسیاری این انتخاب را اقدامی تاریخی خوانده‌اند.
اقدامی تاریخی در ساختار سیاسی آمریكا
هریس نخستین زن سیاهپوست در تاریخ آمریکا است که به چنین مقامی انتخاب می‌شود.اعلام خبر انتخاب کامالا هریس از سوی جو بایدن به عنوان معاون خود، واکنش‌های گسترده‌ای را به‌ویژه در آمریکا در پی داشت؛ خبری که هیچ سیاستمدار و بسیاری از شخصیت‌های صاحب‌نام آمریکا نمی‌توانستند نسبت به آن بی‌اعتنا بمانند. از دونالد ترامپ گرفته تا باراک اوباما نسبت به این تصمیم تاریخی جو بایدن واکنش نشان دادند.
 مفسر "نیویورک‌تایمز" انتخاب کامالا هریس را نه تنها یک تصمیم تعیین‌کننده و مهم در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ارزیابی کرد، بلکه حتی تصریح کرده است که چنین اقدامی حتی می‌تواند راه را برای ریاست جمهوری کامالا هریس در آینده هموار کند.هریس که خود یکی از نامزدهای حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود، در دسامبر سال ۲۰۱۹ از ادامه رقابت با بایدن اعلام انصراف داد.انتخاب هریس هم واکنش سریع دونالد ترامپ را در پی داشته است و هم واکنش باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین این کشور را.
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در واکنش نخست خود انتخاب هریس را خطای جو بایدن دانسته و مدعی شده بود که بایدن آن قدر "عاقل" نیست که بتواند پی به سیاست‌های کامالا هریس ببرد.
ترامپ کامالا هریس را فردی "مکار" خوانده و مدعی شده که او بر آن است تا میلیاردها دلار مالیات جدید از مردم بگیرد. ترامپ مدعی شده که کامالا هریس در ائتلاف با "چپ‌های افراطی" فعالیت می‌کند و مخالف استخراج نفت به شیوه فرکینگ است.این در حالی است که کارشناسان و کسانی که با عملکرد کامالا هریس، سناتور ایالت کالیفرنیا آشنایی دارند، او را سیاستمداری معتدل و میانه‌رو می‌دانند.در این میان اما باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا این انتخاب را یک "انتخاب تاریخی" خوانده است.
اوباما با انتشار یک پست توییتری نوشته است: «من سناتور کامالا هریس را دیرزمانی است که می‌شناسم. او برای چنین مقامی ایده‌آل است. کامالا هریس در تمام دوران فعالیت خود از قانون اساسی آمریکا دفاع کرده و برای منافع مردم پیکار کرده است. برای مردمی که نیاز به تغییری مثبت و عادلانه دارند، این روز خوبی برای کشور ما است. بیایید برای پیروزی اقدام کنیم.»
جان لجند، خواننده و بازیگر نام‌آشنای آمریکا نیز با انتشار یک پست توییتری نوشته است: «خیلی برای معاون رئیس جممور آینده‌مان و سناتور کامالا هریس خوشحالم. بی‌صبرانه منتظرم به تیم بایدن-هریس رای بدهم تا بتوانند کار دشوار خود در زمینه نجات کشور از کابوس ریاست‌جمهوری را انجام دهند و در راستای ایجاد آینده‌ای حتی بهتر گام بردارند.»
هنرپیشه سرشناس آمریکایی و بازیگر سریال "خانه‌امن"، سبستین روشه نیز با انتشار یک پست توییتری گفته است: «امید امید امید! چه روز بزرگی!»
ووپی گولدبرگ، هنرپیشه مشهور هالیوود نیز با انتشار یک پست توییتری از یک لحظه بزرگ سخن گفته و از همگان خواسته است تا از کامالا هریس پشتیبانی کنند.
میا فارو، هنرپیشه نام‌آشنای هالیوود که برنده جوایز بسیاری بوده است نیز با انتشار یک پست توییتری از انتخاب کامالا هریس حمایت کرده است. او نوشته است که تیم مشترک بایدن و هریس، تیمی متشکل از کارشناسان و افراد آگاه بوده که می‌توانند تصمیم‌های درستی برای آمریکا اتخاذ کنند.در کنار شماری از سیاستمداران آمریکا و از جمله هیلاری کلینتون، نانسی پلوسی و ال گور، الیزابت وارن نیز به دفاع از انتخاب کامالا هریس برخاسته است.الیزابت وارن، یکی از نامزدهای حزب دموکرات برای انتخابات پیش‌رو بود. او با انتشار یک پست توییتری از تلاش‌های کامالا هریس در راستای ایجاد عدالت ستایش کرده و نوشته است که کامالا هریس یکی از کسانی بوده که در جنبش "وال‌استریت" به خیابان آمد.
الیزابت وارن در پست توییتری خود به نقش کامالا هریس در همراهی با جو بایدن در عرصه مبارزه برای عدالت اجتماعی، برابری نژادی و عدالت اقتصادی اشاره کرده و او را شریک بسیار خوبی برای جو بایدن در تشکیل دولت جدید ارزیابی کرده است.

 
برچسب ها: آمریکا بایدن