به روز شده در ۱۳۹۹/۰۶/۳۰ - ۱۵:۴۶
 
۳
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۶/۱۶ ساعت ۰۹:۳۴
کد مطلب : ۲۳۰۲۵۶
اصلاح‌طلبان شباهت به بیماری پیدا کردند که برای نجاتش به او تنفس مصنوعی می‌دهند

زیباکلام: جرثقیل هم نمی‌تواند آن ۲۴ میلیون را پای صندوق بیاورد

زیباکلام: جرثقیل هم نمی‌تواند آن ۲۴ میلیون را پای صندوق بیاورد
گروه سیاسی: صادق زیباکلام در روزنامه شرق نوشت: وضعیت اصلاح‌طلبان شباهت به بیماری پیدا کرده که عده‌ای برای نجاتش به او تنفس مصنوعی می‌دهند تا برای انتخابات سال آینده زنده نگهش دارند. در برخی از انتخابات‌های ریاست‌جمهوری در یکی، دو روز آخر یکباره موجی راه می‌افتاد و بسیاری که چندان بنا نداشتند در انتخابات شرکت کنند، به پای صندوق‌های رأی می‌رفتند. در هر دو انتخابات ۹۲ و 9۶ میلیون‌ها «دقیقه‌نودی» در روزهای آخر بر دودلی‌های‌شان فائق آمدند و در ساعت‌های پایانی رأی‌گیری به پای صندوق‌های رأی ‌شتافتند.‌تنفس‌دهندگان مصنوعی به کالبد اصلاحات امیدوارند این پدیده در خرداد ۱۴۰۰ هم اتفاق بیفتد. رأی‌دهندگان طیف اصولگرا (از طرفداران محمود احمدی‌نژاد ‌تا جبهه پایداری، اصولگرایان میانه‌رو تا اصولگرایان رادیکال) همه تکلیف‌شان روشن است و «دقیقه‌نودی» ندارند؛ بنابراین «دقیقه‌نودی»‌ها شامل بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان هستند. به‌همین‌خاطر هم هست که پدیده «صف‌های طولانی» در ساعات پایانی اخذ رأی معمولا در شهرهای بزرگ و عمدتا هم در مناطق مرفه‌نشین‌تر آنها اتفاق می‌افتد. ‌اصلاح‌طلبان امیدوارند شاید مناظره‌ها بتواند جرقه‌ای بزند.امیدوارند مثلا حضور دکتر ظریف یا محسن هاشمی در مناظره‌ها و رفتار و گفتار مؤدبانه و دیپلماتیک آنها بتواند بخشی از آن امواج «دقیقه‌نودی» را به راه بیندازد. سؤال اینجاست که چقدر حضور ظریف، محسن هاشمی یا حتی خود آقای خاتمی ممکن است «معجزه» رفتن آن 24 میلیون به پای صندوق‌های رأی را تکرار کند؟ پاسخ این پرسش در گرو تحولاتی است که ممکن است در چند ماه آینده اتفاق بیفتد؛ والا اگر تغییر و تحول خاصی اتفاق نیفتد و با همین فضای سنگین شهریور ۱۳۹۹ وارد خرداد ۱۴۰۰ بشویم، جرثقیل هم نمی‌تواند حتی بخشی از آن ۲۴ میلیون را به پای صندق‌های رأی بیاورد. نیازی به تجزیه و تحلیل‌های پیچیده جامعه‌شناختی نیست تا انسان متوجه شود که چه اتفاقی برای آن 24 میلیون پیش آمده؛ حتی نیازی نیست از شواهد و قرائن مشارکت مردم در انتخابات اسفند سال گذشته مدد بگیریم. در تهرانی که محمدرضا عارف در انتخابات ۹۴ یک‌ونیم میلیون رأی آورده بود، اصلاح‌طلبان در اسفند 9۸ نتوانستند حتی صد هزار رأی بیاورند. تجربه تلخ دور دوم انتخاب آقای روحانی آن بود که رأی‌دادن چیزی را عوض نمی‌کند و سیاست‌های گذشته در دولت‌ها، صرف‌نظر از خواسته‌های رأی‌دهندگان همچنان ادامه می‌یابند. این، بازگشت به صندوق رأی را اگر نگوییم محال، بسیار دشوار می‌کند.
برچسب ها: صادق زیباکلام

۱۳۹۹/۰۶/۱۶ ۱۷:۱۳
نظام با تمام قوا از روی خط قرمز و موجودیت مردم با غلطک عبور کرده.

دیگه چه انتخاباتی؟!
با شرایط فعلی رای دادن یعنی هل دادن یا سوار شدن بر غلطک تا مردم را بیشتر له کند. (369170)
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ ۱۷:۱۸
اگر امثال جناب زیبا کلام گذاشته بودن 4سال پیش عارف رییس مجلس بشه اینجوری نمیشد (369174)
۱۳۹۹/۰۶/۱۷ ۰۰:۵۶
عزیزم،سگ زرد برادر شغاله،،چرا فکر میکنید اصلاح طلبان برای مملکت دلسوزند،،عارف یا هرکسی از طیف اصلاحات میومد باید از روی مشق تئوریسینهای نئولیبرال کارهای مملکت رو پیش میبرد درست کاری که علی برکت الله انجام میده... مملکت نیاز به کسانی داره که از احزاب پیروی نکنم و فقط مردمی و ولایتی باشند نه حزبی و بدهکار اشخاص (369200)
۱۳۹۹/۰۶/۱۷ ۰۸:۵۹
مگه عارف تو مجلس بود چیکار کرد که رییس میشد میخواست بکنه
هیچ فرقی نمیکرد
مهم اینه که این مطلبو بفهمی
هیشکی با هیشکی فرقی نمی‌کنه (369209)
مهمان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ ۱۷:۲۰
هنوز در رویا هستید !
...
سفسته و ملغطه نکنید و ...
به قول شما هر فرد دیگری هم بیاید همین است
پس صادق باشید تا دیگران بیایند ! (369175)
میرویس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ ۱۷:۳۷
آقای زیبا کلام از سخنان شما بوی لیبرالیستی میاید
این مردم که در طول تاریخ نشان دادند بر عقاید مذهبی و دینی پای بند و به وادی غرب گرایان نخواهند افتاد
بر آنان روشن است این گدایی صفتی شما از غرب
بیهوده می کوشید تا مردم را مایوس کنید (369176)
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۶/۱۷ ۰۷:۰۵
آقای میرویس تمام غرب گرایان یک مشت آدم عقب افتاده، منحرف و ... هستند و فقط شما هستید که متمدن هستید و فهمیده.پس اگر کسی اعتقاد به دین و مذهب داشت باید در فلاکت زندگی کند.اگر برای آخرت زندگی میکنید چرا الان زنده هستید.امارات و کویت و عربستان مسلمان و مذهبی هستند اما در بدبختی و فقر زندگی نمی کنند.پس می شود مذهب داشت و رفاه هم تجربه کرد.دین این نیست که همسایه بدون نان شب در خیابان و بدون سرپناه بخوابد.دین برابری و برادری است که دیگر دیده نمی شود. (369207)
معلمناامید
Germany
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ ۱۷:۵۰
عاقبت اعتماد به یک اعتدالی امنیتی به نام تدبیرو ناامیدی (369177)
عزیزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ ۱۹:۵۶
اصلاح طلبان دیگر در ساختار حاکمیت جایگاهی ندارند .با این موج گرانی وتورم وبی اعتنایی مسئولین به ان جایی برای شرکت در انتخابات نگذاشته است.اصولگرایان از اول خواهان یکدست شدن حاکمیت بودند.انها جمهوری اسلامی را شرعا مال خوشان میدانند.بخاطر همین است هزاران هزاران میلیاردتومان از بیت المال خرج اقا زاده های انها میشود تا در کشورهای غربی راحت زندگی کنند.واگر دیگران به این کار چپاول واختلاس میگویند خیلی بیخود میکنند.از دیدگاه خود انها این پول خردهای ناچیز حق انها از سفره انقلاب است .نتیجه انتخابات از (369181)
مهرو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ ۲۳:۵۲
ما رای نمیدیم چون شعارهاشون همش دروغ و فقط ملت رو بدبخت تر از الان میکنن. (369195)
۱۳۹۹/۰۶/۱۷ ۰۰:۴۹
به نظرم زیبا کلام درست میگه
مردم له شدن
نای نفس کشیدن ندارن (369198)
۱۳۹۹/۰۶/۱۷ ۰۵:۲۵
ما می توانیم والبته ایرانیان سر افراز وطن دوست همراه ما هستند استاد خیالت راحت باشه ما وهمه مردم (369204)
۱۳۹۹/۰۶/۱۷ ۰۵:۲۸
صندوق مهم نیست گاو چ صندوق مهمه که خالی نباشه سال جهش تولید استاد بزرگوار شما هم کار آفرین باش (369205)