به روز شده در ۱۳۹۹/۰۸/۰۴ - ۰۰:۴۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۷/۰۴ ساعت ۱۳:۵۱
کد مطلب : ۲۳۳۳۲۸
خط فقر جدید ۱۰میلیون

نصفِ جمعیت ایران در فقر مطلق قرار دارند

گروه اقتصادی: بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور با اشاره به اینکه خط فقر در جامعه برای خانوار ۴نفره ۱۰میلیون تومان است گفت: بسیاری از کارگران توان خرید گوشی موبایل برای ادامه تحصیل فرزاندانشان را ندارند.
نصفِ جمعیت ایران در فقر مطلق قرار دارند
به گزارش خبرگزاری تسنیم، حمیدرضا امام قلی تبار، درباره مشکلات کارگران در تأمین امرار معاش و هزینه های تحصیل فرزندان خود در شرایط دشوار قدرت خرید گفت: در چندسال اخیرآحاد جامعه و علی الخصوص کارگران کشورمان تحت تاثیر شدید ترین فشارهای اقتصادی همچون افزایش افسارگسیخته تورم ،کاهش درآمد و کاهش قدرت خرید، افزایش فقر روبه رو بوده اند که در این اواخر مهمان ناخوانده ای بنام کرونا به آن اضافه شده است.  این معضلات، مدیریت و روال عادی زندگی کارگران را تحت الشعاع قرارداده وآنها را در تأمین هزینه های روزانه به بن بست رسانده است از طرفی در یکی دوماه اخیر تحمیل هزینه های تحصیل فرزندان کارگران چالش دیگریست که آنها را بطور فزآینده ای با چالش مواجه نموده است. زیرا درآمد ناچیزشان حتی کفاف تأمین هزینه های مسکن شان را نخواهد داد.
وی ادامه داد: در این شرایط توانایی تأمین مخارج دیگری چون تحصیل فرزندان خود را ندارند، زیرا عوامل فوق منجر به سقوط این قشر به پایین تر از خط فقر و فقر مطلق شده است.این موضوع از این حیث مورد تاکید میباشدکه براساس تعریف سازمانهای جهانی خط فقر را حداقل درآمدی میداند که یک نفر بتواند در یک کشور زندگی نماید باتوجه به برآورد حدود 10میلیون تومانی خط فقر کشورمان برای یک خانواده 4 نفره و دریافت خوشبینانه حقوق ماهیانه سه میلیون تومان به راحتی میتوان اثبات نمود که کارگران (بیش از نیمی از جمعیت کشورمان ) در فقر مطلق بسر میبرند. امام قلی تبار گفت: با این حساب پرداختهای توام با اصرار مدارس همچون شهریه ثبت نام در کنارخرید اجباری لباس فرم و ملزومات و نوشت افزاردانش آموزان آنهم با وجود کرونا از سردرگمی فاحش کارگران حکایت دارد. زیرا این فرآیند تضادی آشکار با اصل سی قانون اساسی کشورمان دارد که تامین هزینه تحصیل فرزندان خانواده های ایرانی را تا پایان دوره متوسطه را رایگان دانسته است و اگر تهیه ی گوشی تلفن همراه دانش آموزان را به این ساختار اضافه نماییم به طور محسوسی بی تدبیری کسانی را می بینیم که بی هیچ پشتوانه ای وبدون توجه به وضعیت مالی خانوارها برای والدین نسخه مینویسند.
بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور اظهار داشت: در این شرائط خرید اقلام مورد نیاز یادشده بطور متوسط به 6 الی 7 میلیون تومان منابع نیاز دارد که تامین آن در شرائط کنونی از سوی والدین دانش آموزان حتی بصورت اقساطی امکانپذیر نبوده و نیست. زیرا کسانیکه در فقر مطلق بسر میبرندو حقوق دریافتی آنها در هفته ی اول هر ماه صرفاً جهت پرداخت اجاره هزینه میگردد تهیه ی اقلام فوق ولو بصورت اقساطی معنایی ندارد.
امام قلی تبار گفت: اگرچه که در این بحران دولت و وزارت مربوطه میتوانستند در فرصت چندماهه خود راهکاری کارشناسی شده و کم هزینه تری همچون امکانات رادیو و تلویزیون را جهت آموزش دانش آموزان بسیج میکردند تا از ایجاد چالشی به این بزرگی جلوگیری کنند. اما در صورت عدم ارائه هیچ راهکار عملی برای حل چالش فوق، یقیناً کارگران به دلیل نبود درآمد کافی از ادامه تحصیل فرزندان خود جلوگیری خواهند کرد، زیرا در سایه تبعیض و نبود هیچگونه حمایتی از قشر کارگر و اقشار آسیب پذیر جامعه ، زنده ماندن اولین اولویت آنان خواهد بود و تحصیل فرزندان آنان در اولویت بسیار پایین تری قرار خواهد داشت.
برچسب ها: فقر مطلق

۱۳۹۹/۰۷/۰۴ ۱۵:۰۲
این وضعیت کنونی کشور باید کلا عوض شود درگیری و جنگ و تنش یه حدی دارد
درگیری با اعراب با غرب با همسایه ها همراه با فساد و اختلاس و ناکارامدی داخلی و هزینه کردن درامد نفت برای مسائل نظامی باید جای خود را به صلح و انتخابات آزاد و انتخاب افراد لایق و صلح با همه کشورها دهد
ادامه این روند به فقر کامل همه ختم میشود (369378)
۱۳۹۹/۰۷/۰۴ ۱۵:۲۵
حالا که امکان حضور دانش اموزان در کلاس درس امکان پذیر نیست حداقل در این شرایط فلاکت بار شهریه ای که مدیران مدارس از اولیای دانش اموزان گرفته اند عودت فرمایند ویا اینکه از گرفتن اقساط بعدی چشم پوشی کنند. (369379)
Amir
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۷/۰۴ ۱۵:۲۸
علی برکت الله... (369380)
۱۳۹۹/۰۷/۰۴ ۱۶:۰۸
گوشی موبایل چرا . بگو خورد و خوراک ماهانه . (369381)
۱۳۹۹/۰۷/۰۴ ۲۱:۰۵
چرا اینقدر خاک بر سر بین!!!
فقر مطلق بر اساس گزارش بانک جهانی که بر پایه آمار سال 2015 تهیه شده است شامل کسانی می‌شود که درآمد کمتر از 1.9 دلار در روز دارند. بر اساس برآورد بانک جهانی فقط 300 هزار نفر در ایران با درآمد کمتر از 1.9 دلار در روز زندگی می‌کنند. (369382)
سلامت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۷/۰۶ ۱۳:۱۶
اولا ....... خودتی. ثانیا همین که گفتی میشه ماهی 3 میلیون برای خانواده حداکثر دو نفره و این یعنی 6 میلیون برای 4 نفر و بیشتر از آن ،برای خانواده پرجمعیت (369449)
عبرت گرفتن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۷/۰۴ ۲۳:۴۹
چشمون کور به روحانی و هر غرب گدا و خوش سخن خندان رای ندیم. ... به متعهد. متخصص. انقلابی. ولایی رای بدیم (369383)