به روز شده در ۱۳۹۹/۰۸/۰۹ - ۱۱:۰۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۷/۰۵ ساعت ۱۲:۳۰
کد مطلب : ۲۳۳۴۵۷
رئیس برنامه امور اضطراری سازمان بهداشت جهانی احتمال داد:

شمار قربانیان کرونا در جهان تا زمان توزیع واکسن دو برابر می‌شود

تصاویر قربانیان ویروس کرونا در روسیه
تصاویر قربانیان ویروس کرونا در روسیه
گروه بین‌الملل: مایک رایان، رئیس برنامه امور اضطراری سازمان بهداشت جهانی، می‌گوید تا زمان استفاده گسترده از واکسن کرونا در جهان، احتمالا شمار قربانیان این ویروس دو برابر شده و به ۲ میلیون نفر برسد.
تاکنون مرگ حدود ۹۹۰ هزار نفر در جهان به ثبت رسیده است. وی همچنین گفت مذاکرات با چین به منظور ورود این کشور به طرح تامین مالی واکسن کرونا برای تولید و توزیع سریع در سطح جهانی در حال انجام است. آمریکا به عنوان بزرگترین حامی مالی سازمان بهداشت جهانی، اخیرا اعلام کرد که از این سازمان خارج می‌شود و کمک‌های مالی خود را نیز به این سازمان متوقف می‌کند. آمریکا می‌گوید این سازمان به «بازیچه‌ای» در دست چین تبدیل شده و دولت کمونیستی پکن مواضع و دیدگاه‌های خود را به سازمان بهداشت جهانی دیکته می‌کند. سازمان بهداشت جهانی اول مهر ماه اعلام کرد حدود ۱۵۶ کشور به یک طرح جهانی برای توزیع عادلانه واکسن‌ مقابله با بیماری کووید-۱۹ پس از تولید آن پیوستند، اما چین و ایالات متحده، هنوز به این طرح ملحق نشده‌اند. این برنامه موسوم به کوواکس (کوکس) قصد دارد تحویل دو میلیارد دوز واکسن را در سراسر جهان تا پایان سال ۲۰۲۱ محقق سازد و در این برنامه، کارکنان مراقبت‌های بهداشتی و افراد آسیب‌پذیر در اولویت هستند.

مدیر کمک‌های اضطراری سازمان بهداشت جهانی گفت: «پرسش اینجاست که آیا ما برای یک اقدام مشترک و فراملی آمادگی داریم؟ آیا آمادگی آن را داریم که به جای سپردن سرنوشت خود به دست این ویروس، تلاشی مشترک برای کنترل آن انجام دهیم؟»
مایکل رایان در ادامه گفت، هرگاه چنین امری صورت نگیرد و فعالیت‌های هر کشوری در راستای این تعامل جهانی نباشد، آنگاه باید انتظار خطر افزایش شمار قربانیان کرونا به میزان دو میلیون نفر را داشته باشیم. اشاره مدیر کمک‌های اضطراری سازمان بهداشت جهانی به رویکردهای ناسیونالیستی در قبال مبارزه با کرونا در برخی از کشورهای جهان است. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در نطق افتتاحیه ۷۵مین نشست مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرده بود که رویکردهای ناسیونالیستی و پوپولیستی به بحران کرونا در جهان شکست خورده است. او نیز خواستار تعامل جهانی در مقابله با شیوع این ویروس شده بود.

افزایش شمار قربانیان
شمار فوتی‌های ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در جهان در حال حاضر به مرز یک میلیون نفر نزدیک می‌شود. کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که شمار قربانیان کرونا ظرف هفته آینده از این مرز عبور کند. این در حالی است که شمار مبتلایان به ویروس کرونا نیز همچنان در جهان روندی صعودی دارد. وضعیت در آمریکا وخیم گزارش شده است. در این کشور، شمار مبتلایان به ویروس کرونا از مرز هفت میلیون نفر گذشته است. بر اساس آمار منتشرشده از سوی دانشگاه جانز هاپکینز، پس از آمریکا، هند با پنج میلیون و ۸۰۰ هزار مورد ثبت‌شده کرونا در رده دوم قرار دارد.
شمار مبتلایان به ویروس کرونا در برزیل نیز حدود چهار میلیون و ۷۰۰ هزار نفر اعلام شده است. همین مرکز شمار کل مبتلایان به ویروس کرونا در جهان را بیش از ۳۲ میلیون نفر اعلام کرده‌ است. شمار مبتلایان به ویروس کرونا در آلمان نیز بالغ بر ۲۸۳ هزار نفر می‌شود. به عنوان نمونه، بر اساس آمار منتشرشده از سوی انستیتو کخ، روز جمعه ۲۵ سپتامبر بیش از ۲۵۰۰ مورد جدید ابتلا به کرونا در آلمان ثبت شده است. احتمال می‌رود که در پی سرد شدن هوا، شمار مبتلایان به ویروس کرونا نیز افزایش یابد؛ پدیده‌ای که اکنون در شماری از کشورهای اروپایی، از جمله در فرانسه و اسپانیا، مشاهده می‌شود.