به روز شده در ۱۳۹۹/۰۷/۳۰ - ۱۸:۵۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۷/۲۱ ساعت ۱۲:۳۹
کد مطلب : ۲۳۵۹۷۳

فوتبال ایران همچنان از علی دایی «محروم» است

فوتبال ایران همچنان از علی دایی «محروم» است
گروه ورزشی: سطوره بزرگ فوتبال ایران در آستانه شروع لیگ بیستم همچنان بیرون گود است و یک فصل دیگر هم بدون حضور او استارت می‌خورد.به گزارش  ایلنا، علی دایی اسطوره فوتبال ایران و یکی از شناخته شده‌ترین چهره‌های این رشته ورزشی در تاریخ کشور محسوب می‌شود که شهرت او تنها به سال‌ها حضور در تیم ملی و انجان دیدارهای زیاد و کسب عنوان برترین گلزن ملی تاریخ فوتبال دنیا نیست و او به واسطه خلق و خوی خاص خودش در کار و برخوردهایش هم با اکثر هم صنفانش متفاوت است.شاید دایی را بتوان مصداق عینی ضرب المثل "زبان سرخ سر سبز می‌دهد برباد" در فوتبال ایران دانست که زبان سرخش او را بیش از یک سال است که از حرفه مورد علاقه‌اش دور نگه داشته است. مروری بر آنچه بر دایی از آخرین روز حضورش در فوتبال تا امروز گذشته خواهیم داشت.
 
 جنجال در آخرین نشست خبری
پشت به بازیکنان و رو در روی مدیران بودن خصیصه علی دایی در همکاری با باشگاه‌های مختلف بوده است. راه آهن، نفت تهران، صبای قم و حتی پرسپولیس باشگاه‌هایی بودند که دایی در اکثر آنها در نهایت با مدیریت باشگاه به مشکل خورد و اختلافات را رسانه‌ای کرد تا چاره‌ای به جز قطع همکاری نماند و این اتفاق در سایپا هم رخ داد.
ماجرای دایی و باشگاه سایپا از این جهت متفاوت است که او بیش از یک سال بعد از جدایی از این تیم همچنان بیرون گود  است و خوشبینانه‌ترین نگاه‌ها هم نمی‌تواند این را صرفاً حاصل اتفاق، تصمیم شخصی یا عدم توافق با باشگاه‌ها و تیم‌های خواهانش دانست و به نظر می‌رسد نوعی محرومیت غیر رسمی و غیر علنی برای او رخ داده که البته این موضوع بارها رسانه‌ای و بارها توسط اشخاص مختلف تکذیب شده ولی در عمل اتفاقی نیافتاده که عکس آن به اثبات برسد.ماجرای جدایی دایی از فوتبال به نشست خبری بعد از بازی با ذوب آهن در هفته‌های پایانی لیگ هجدهم بر می‌گردد. سایپا هفته‌ها بود با مشکلات شدید مالی روبرو بود و صدای اکثر بازیکنان تیم در آمده بود. مشکلات ایجاد شده فشار را به قدری بالا برد که احمدرضا درویش از سمت خود استعفا داده و مصطفی مدبر جایش را گرفت. تغییری که اختلاف دایی را با کادر مدیریت سایپا عمیق‌تر و جدایی او را نزدیک تر کرد.
بعد از بازی با ذوب آهن بود که دایی این بار انتقادات تند و تیزش علیه مسئولان باشگاه را فراتر برده و کارخانه سایپا را آماج حملاتش قرار داد و با اشاره به قیمت پراید که به تازگی جهش قابل توجهی داشت کارخانه خودرو سازی را به باد انتقاد گرفت که چرا یک شبه به مقدار زیادی خودرو پیش فروش کردید ولی پول اعضای تیم خود را نمی‌دهید.
انتقادی که به مذاق سایپایی‌ها خوش نیامد و کمتر از 48 ساعت طول کشید تا علاوه بر جوابیه روابط عمومی کارخانه سایپا به دایی، حکم برکناری او هم صادر شد و ابراهیم صادقی جایش را روی نیمکت گرفت. آنهم در حالیکه تنها 2 هفته به پایان لیگ باقی مانده بود.
 
 دایی عقب نشینی نکرد، حملات تند و تیز در نشست خبری
بعد از این ماجرا بود که دایی اعلام کرد می‌خواهد یک نشست خبری گذاشته و با اصحاب رسانه رو در رو صحبت کند. نشست خبری برگزار شد و یکی از تند و تیز ترین نشست های خبری دایی را شاهد بودیم که در آن افراد زیادی را از دم تیغ تیز سخنانش گذارند و حمله‌ای هم در این میان به مصطفی مدبر، مدیرعامل جدید باشگاه سایپا داشت که به نظر می‌رسد دوری بیش از یک ساله او از فوتبال در نتیجه آن صحبت‌ها و اتهامات اثبات نشده‌ای بود که دایی به مدبر زد. دایی بعد از آن دیگر هرگز در فوتبال و روی نیمکت تیمی دیده نشد.
 
 مذاکراتی که در دقیقه 90 بی نتیجه می‌ماند
دایی در طول این یک سال و خورده‌ای پیشنهادات ریز و درشت کم نداشته و چند بار تا مرحله عقد نهایی قرارداد با تیم‌های مختلف پیش رفته ولی هربار در لحظه پایانی به دلیلی نامعلوم این توافق منجر به امضای قرارداد نشده است. او در مقطعی گزینه جدی نیمکت پرسپولیس بود ولی نشد به تیم سابقش برگردد و در نهایت گل محمدی جانشین کالدرون شد.دایی بعد از جدایی کی‌روش و بعد از جدایی ویلموتس گزینه جدی هدایت تیم ملی هم بود و تا یک قدمی نشستن دوباره روی نیمکت این تیم هم پیش رفت ولی در نهایت اعلام شد که با او توافق حاصل نشده و اسکوچیچ کروات جایش را روی نیمکت تیم ملی گرفت.گزینه بعدی سپاهان بود که قصد داشت دایی را جانشین قلعه نویی کند ولی مذاکرات طرفین که در ابتدا مثبت و پیش برنده به نظر می‌رسید هم از نقطه‌ای به بعد به کل متوفق و حضور آقای گل فوتبال ملی دنیا در نقش جهان منتفی شد تا محرم نویدکیا شانس حضور روی نیمکت طلایی پوشان را پیدا کند.دایی گزینه جدی هدایت تراکتور هم بود و وقتی ساکت الهامی با محرومیت طولانی مدت مواجه شد قصد داشت جانشین او شود و مذاکراتش با مسئولان باشگاه تبریزی به خوبی جلو رفت و به مرحله نهایی رسید ولی این بار هم پیش از امضا همه چیز رنگ باخت و در نهایت علیرضا منصوریان روی نیمکت تراکتور نشست.ذوب آهن، پیکان و گل گهر هم تیم های دیگری بودند که برای سپردن نیمکتشان به دایی سراغ وی رفتند ولی این پیشنهادات زیاد جلو نرفت و در همان مراحل ابتدایی متوقف شد تا خیلی جدی نشود.
 
 دایی محروم است؟
با وجود دوری بیش از یک ساله دایی از فوتبال هیچ حکمی منبی بر محرومیت او از فعالیت منتشر نشده و البته پیگیری‌های رسانه‌ای هم نشان می‌دهد چنین حکمی از سوی هیچ دستگاهی صادر نشده است ولی اینکه چرا با این وجود او را که بارها اعلام کرده عاشق کارش است در کنار فوتبال نمی‌بینیم.تکلیف نیمکت اکثر تیم‌های لیگ برتر در فصل بیستم مشخص است و به جز 1-2 مورد خاص ابهامی روی نیمکت ها وجود ندارد و این نشان می‌دهد فعلاً برای فصل جدید هم خبری از حضور دایی در فوتبال نیست ولی شایعات پررنگ مربوط به عدم اجازه فعالیت او زمانی رنگ می‌بازد که در عمل عکس آن ثابت شده و دایی را روی نیمکت یکی از تیم‌های ایرانی ببینیم و مشخص شود که شایعات مربوط به دوران عدم حضور او در فوتبال صحت نداشته است.فوتبال ایران بدون دایی قطعاً چیزی کم دارد و بیرون بودن شخصیتی مثل او از گود این رشته ورزشی نوعی سرمایه سوزی است و باید دید در نهایت چه زمانی انتظار فوتبالدوستان برای دیدن دوباره او و داد و فریاد و بالا و پایین پریدن‌هایش به سرانجام می‌رسد.
برچسب ها: علی دایی