به روز شده در ۱۳۹۹/۰۷/۲۸ - ۱۷:۱۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۷/۲۲ ساعت ۱۱:۰۴
کد مطلب : ۲۳۶۱۲۵

کرونا عامل افزایش هولناک گرسنگی درجهان

کرونا عامل افزایش هولناک گرسنگی درجهان
گروه بین الملل: بحران، جنگ و تغییرات آب و هوایی باعث افزایش شمار گرسنگان جهان در پنج سال اخیر شده‌اند. اکنون مشکل دیگری هم به این عوامل اضافه شده؛ بیماری کرونا که به شکلی هولناک این فاجعه انسانی را تشدید کرده است.
«سازمان کمک به گرسنگان جهان» که یک سازمان آلمانی است از افزایش عده گرسنگان در جهان خبر داده و اعلام کرده که با پاندمی کرونا این معضل ابعاد به مراتب فاجعه‌بارتری به خود گرفته است.   بر تعداد گرسنگان در جهان در پنج سال اخیر به شکل چشمگیری اضافه شده است. علت آن نیز تنش، بحران، جنگ و خشکسالی و تغییرات زیست محیطی است که میلیون‌ها نفر را در سراسر دنیا از حداقل امکانات زنده ماندن محروم کرده است. اما با شیوع کرونا وضع در برخی نقاط جهان بسیار وخامت‌بار شده است.
به گفته مارله تیمه، رئیس این سازمان گرسنگی بویژه در ، بویژه در آفریقا و در جنوب صحرا و در جنوب آسیا به شرایطی هشدارآمیز رسیده است. در پایان سال ۲۰۱۹ عده گرسنگان در دنیا تقریبا ۶۹۰ میلیون نفر از ۵۰ کشور بوده است. از سال ۲۰۱۲ به بعد وضع در ۱۴ کشور جهان وخیم‌تر شده است. به گفته مارله تیمه علاوه بر تغییرات آب و هوایی، مهمتر از همه منازعاتی که در سوریه و یمن وجود داشته عامل وخامت اوضاع شده و حالا بیماری کرونا آتش گرسنگی را بیش از پیش شعله‌ور ساخته است.
از اهداف هزاره سازمان ملل متحد پایان دادن به گرسنگی در جهان تا پایان سال ۲۰۳۰ بوده است. اما سازمان کمک به گرسنگان می‌گوید این هدف در شرایط موجود دست نیافتنی است. مارله تیمه گفته است: «اگر به روال فعلی به مبارزه به گرسنگی ادامه دهیم ۳۷ کشور قادر نخواهند بود تا سال ۲۰۳۰ به سطحی برسند که گرسنگی در آن در سطح پایینی قرار گیرد.»
وزارت توسعه آلمان از خواست سازمان کمک به گرسنگان جهان برای افزایش تلاش‌ها برای مقابله با گرسنگی استقبال کرده است. گرد مولر وزیر توسعه آلمان خواستار افزایش منابع مالی میلیاردی برای رسیدن به این هدف و اصلاحات بنیادی کشاورزی شد.به گفته او «گرسنگی یک فاجعه قابل پیش‌گیری است زیرا در جهان منابع کافی برای تامین غذای ۱۰ میلیارد نفر وجود دارد.» وی به دو مطالعه بین‌المللی جدید اشاره کرد که سالانه انجام می‌شود ‌و بر اساس آن‌ها ۱۴ میلیارد دلار (حدود ۱۲ میلیارد یورو) سرمایه گذاری اضافی و یک "انقلاب ارضی" برای کاهش گرسنگی در جهان لازم است. 
برچسب ها: کرونا جهان