به روز شده در ۱۳۹۹/۰۸/۰۱ - ۲۱:۳۲
 
۲
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۷/۲۳ ساعت ۱۳:۵۰
کد مطلب : ۲۳۶۳۷۵
باید با دشمن صلح کرد اگر زورمان نمی‌رسد و مردم هم خواستار صلح هستند

روحانی: باید به موقع بجنگیم و به موقع صلح کنیم

روحانی: باید به موقع بجنگیم و به موقع صلح کنیم
گروه سیاسی: رییس‌جمهور با بیان اینکه پیامبر (ص) حکومت را بر مبنای قانون و پیمان اداره می‌کرد، گفت: ایشان پیامبری بود که وقتی با مردم مکه صلح کرد، قرآن آن فتح مبین نامید و بزرگترین پیروزی‌های پیامبر (ص) در سایه آن صلح به دست آورد، بیش از آنچه در میدان جهاد کسب کرد.
 

حسن روحانی صبح امروز در جلسه هیات دولت گفت: در هفته پایانی ماه صفر هستیم و ایام رحلت پیامبر عظیم شان اسلام (ص) و شهادت امام حسن (ع) و امام رضا (ع) هستیم. از همه مردم متدین، فهیم و عاشق خاندان رسالت تشکر کنم که در دوران عزداری اربعین، همه استانداردها را رعایت کرده و علیرغم زیارت امام حسین (ع)، راهپیمایی و مجالس عزا داشتند، سفر و راهپیمایی انجام نشد و عزاداری هم در پروتکل‌های بهداشتی انجام شد. وی با بیان اینکه از مردم خواهش می‌کنیم در ایام پایانی ماه صفر همچنان همه دستورات بهداشتی را مراعات کنند، اظهار داشت: مردم از پیشوایان دینی خود همواره درس‌های مهمی برای زندگی فردی و جمعی خود آموخته‌اند اما نسبت به زندگی پیامبر (ص) بیش از آنچه صورت گرفته، باید درس‌آموزی کنیم. ایشان بالاترین شخصیت تاریخ انسانی است. نه قبل و نه بعد از او، چنین کسی نخواهد آمد. ایشان اشرف مخلوقات بود و پیامش اخلاق و زندگی‌اش الگو بود، او الگو و نمونه برای همه ماست. رییس‌جمهور ادامه داد: پیامبر (ص) هم جنگ و هم صلح داشت. این مرد نمونه، هم عملیات تهاجمی و هم عملیات تدافعی داشت. این پیامبر، روزهایی پیروز شد و هم در روزهایی دچار شکست شد. روحانی با بیان اینکه پیامبر (ص) حکومت را بر مبنای قانون و پیمان اداره کرد، تصریح کرد: ایشان پیامبری بود که وقتی با مردم مکه صلح کرد، قرآن آن فتح مبین نامید و بزرگترین پیروزی‌های پیامبر (ص) در سایه آن صلح به دست آورد، بیش از آنچه در میدان جهاد کسب کرد.
وی با بیان اینکه آنجا که توان جنگ بود، پیامبر (ص) فرمان جهاد می‌داد و آنجا که توان و تعداد دشمن بیشتر بود، پیامبر (ص) فرمان دفاع می‌داد، خاطرنشان کرد: تمام کفار در مدینه احساس امنیت می‌کردند. امنیت مردم در هر دین و مرام و سلیقه، در کنار حکومت پیامبر حراست و حفاظت می‌شد.
در دوران پیامبر جوانان مقام پیدا کردند
رییس دولت تدبیر و امید با تاکید بر اینکه پیامبر (ص) همه سنن نادرست را از بین برد، ابراز داشت: ایشان تبخترها و غرورهای نابجا را از بین برد. آنچه نسبت به زنان و جوانان روا می‌شد و به خود اجازه می‌دادند دختران را زنده به گور کنند، پیامبر (ص) عظمتی به زنان داد، همسان مردان.
روحانی افزود: جامعه‌ای که زنان را ننگ می‌دانست، تولد دختر را رحمت دانست و احترام دختران و پسران مساوی شد و حقوق آنها عادلانه شد. در دوران پیامبر (ص) جوانان مقام پیدا کردند و جوانی را به فرماندهی منصوب کرد و به همه گفتند که از او پیروی کنید. رییس جمهوری ادامه داد: پیامبر(ص) در جامعه اعتدال را آورد و قران امت ما را امت وسط نامید، مردم و مردم مسلمان زمان پیامبر عنوانی که قرآن برای آنان می پسندد اعتدال است که نه افراط و نه تفریط کنید، ایشان سنت نوین انسانی را در جامعه مستقر کرد.
پیامبر علم و تزکیه را اساس فضیلت قرار داد
وی افزود: در آن زمان علم به عنوان ننگ بود بزرگ قبیله برای کاری که می‌کرد یعنی برای نوشتن و خواندن پیشخدمت مخصوص داشت و نوشتن خودشان را ننگ می‌دانستند در این جامعه پیامبر، علم و تزکیه را اساس فضیلت قرار داد، بهداشت و نظافت را به عنوان الگوی مهم برای مردم تبیین کرد الگویی که جامعه اروپا بعد از قرن ها به حمام نرفتن افتخار می کردند. رییس جمهوری ادامه داد: پیامبری که نظافت و پاکیزگی و شستن حداقل پنج نوبت دست برای نماز های پنج گانه و غسل را در شرایطی برای مردم واجب می داند و نظافت را برای مردم تبیین کرد. آزادی و مشورت با مردم را در سرلوحه کار خود قرار می داد او هیچ کار مهمی را بدون مشورت با مردم انجام نداد اما در عین حال این پیامبر با عظمت که هم پیامبر و حاکم است حق ندارد ذره ای از قانون تخطی کند. وی گفت: خداوند به پیامبر فرمودند اگر از خط مستقیم کوچکترین تخطی کنید و مسیر حق را ترک کنی دو برابر در دنیا و دو برابر در آخرت عذاب می‌شوی، هیچ کس توفیق نیافت که در سلام از پیامبر سبقت جوید. او بود که در کوچه و خیابان به مردم سلام می‌کرد و از همه سبقت می‌جست، اصل تواضع و فروتنی در برابر مردم را داشت، ما باید تاریخ زندگی پیامبر را از نو بخوانیم و همه ابعاد زندگی را مدنظر قرار دهیم. بعضی‌ها فقط یک بعد زندگی پیامبر را در نظر می‌گیرند مگر می‌شود در یک مکتب بخشی را قبول و بخشی را قبول نکند. چه آنجا که می‌گوید صلح و برادری و چه آنجا که می‌گوید قاطعیت، رحمت و نرمش در برابر دیگران همه این مجموعه اسلام است. مجموعه اسلام را از زندگی پیامبر عظیم‌الشأن اسلام باید بیاموزیم به‌ویژه در این ایام که معطر این ایام به نام مبارک آن حضرت و روزهای پایانی زندگی مبارک پیامبر عظیم‌الشأن اسلام بود. روحانی خاطرنشان کرد: از ائمه هدی و از امام حسن (ع) هم باید یاد بگیریم. امام حسن(ع) امام صلح و پیوند بود، ایشان امامی بود که با ایجاد وحدت برای حفظ اساس اسلام، گام برداشت.

باید به موقع بجنگیم و به موقع صلح کنیم
وی گفت: وقتی برخی از اصحاب امام حسن (ع) آمدند و با زبان معترضانه که چرا صلح کردی، چرا در برابر طرف شما پیمان را امضا کردید، حضرت فرمودند، جامعه اسلامی که فقط شما ۱۰ نفر نیستید، شما ۲۰ نفری که اینجا نزد من آمدید که فقط دنیا اسلام نیستید. من در مسجد رفتم برای مردم سخنرانی کردم و دیدم اکثریت قاطع جامعه صلح می‌خواهند و وقتی که مردم این را می‌خواهند، صلح را انتخاب می‌کنم. این راه امام مجتبی است. امام مجتبی به ما می‌آموزد که مرد جنگ باشیم به روز جنگ، و مرد صلح باشیم به روز صلح. اگر در روز صلح، جنگیدیم و در روز جنگ، صلح کردیم، هر دو خطا و اشتباه است. به‌موقع باید بایستیم و بجنگیم و به‌موقع باید صلح کنیم. روحانی با بیان اینکه در این ایام، تلاش زیادی کردیم اقتصاد ما مسیر دیجیتالی را طی کند، اظهار داشت: در این دوران کرونایی، باید تماس‌های حضوری را به تماس‌های دیجیتالی تبدیل کنیم. سامانه‌ای را افتتاح کردیم که مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان را داشته باشد و دیگر لازم نیست افراد مدارک را کپی کرده و با خود اینسو و آنسو ببرد. این سامانه در اختیار همگان است و هر کس با کدی که نیاز است، می‌تواند همه مدارک تحصیلی او را ببیند.

سامانه جامع تجارت در ۹۹/۹/۹ برای مبارزه با فساد رونمایی می‌شود
وی گفت: سامانه دیگری که در نهم آذر افتتاح می‌شود، سامانه جامع تجارت خواهد بود. ماه‌ها و سال‌ها است که این سامانه را دنبال می‌کنم. از روزی که ثبت سفارش می‌شود تا مغازه‌ای که آن جنس به فروش می‌رسد، ما آن را ببینیم. دیگر بحث گمرک، انبار و احتکار در کار نیست و همه بخش‌ها باید زیر نظر این سامانه باشد و همه اقدامات بانک مرکزی زیر نظر این سامانه قرار بگیرد. به گفته رییس دولت دوازدهم، دیروز اقدامات آن مرور شد. امروز برای کسانی که تلاش کردند، تقدیرنامه ارسال می‌شود و کسانی که عقب هستند، از آنها سوال می‌شود. دولت الکترونیک وظیفه ماست. وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت در داخل این سامانه فعالیت می‌کند، برق، کاغذ و آب دیگر کاغذی نیست و همه پرداخت‌ها الکترونیکی می‌شود. روحانی با بیان اینکه روز دوشنبه افتتاح مهمی داشتیم که متفاوت با سایر افتتاح‌ها بود که اقدامات یکسال و نیم گذشته پیرامون سیل فروردین ۹۸ بود، خاطرنشان کرد: سیل ۹۸ بی‌نظیر بود که ۲۵ استان را درگیر سیل کرد و چهار، پنج استان بزرگ را با مشکلات عظیمی روبه‌رو کرد. تمام خانه‌ها، جاده‌ها، مراکز تجاری و... ساخته شده است. ۱۵۷ هزار خانه تخریب شده بود که ۶۶ هزار خانه از ابتدا ساخته شده و ۹۹ هزار خانه و ساختمان دیگر ترمیم شده است. ۱۵ هزار کیلومتر جاده اصلی، فرعی و روستایی ترمیم و ساخته شده است. وی اضافه کرد: مردم به خانه بهتر، مستحکم‌تر و جای‌ امن‌تر برگشتند. در زلزله کرمان خانه‌هایی که توسط بنیاد مسکن ساخته شده بود، در زلزله بعدی تخریب نشدند. مردم زحمت فراوان دیده و زجر زیاد کشیدند. البته همه ارکان از جمله نیروهای مسلح زحمت زیادی کشیدند.
رییس دولت تدبیر و امید با اشاره به اتفاقات سالهای اخیر کشور گفت: جنگ تحمیلی اقتصادی، سیل ۹۸ در استان‌های مختلف که آزمایش دیگری بود و کرونایی که با آن درگیر هستیم، سه آزمایش بزرگ برای مردم و مدیران است، مردم ما از همه آزمون ها سربلند بیرون آمدند.

۱۰ سال تحریم ظالمانه یکشنبه‌آینده رفع می‌شود
روحانی یادآور شد: ما هفته آینده به مردم این خبر خوش و تبریک را می دهیم ده سال تحریم ظالمانه تسلیحاتی یکشنبه هفته آینده رفع می شود چهار سال سر این موضوع با آمریکا جنگیدیم چهار سال آمریکا این در و آن در می زد این که روز ۲۷ مهرماه اتفاق نیافتد این روز اتفاق می‌افتد که به خاطر ایستادگی مردم است. این به خاطر تلاش دیپلمات‌های ماست که آمریکا موفق نشد. آن‌هایی که می‌گویند برجام برای ما چه کرده این یکی از کارهای برجام است. تحریم تسلیحاتی را برداشت و از یکشنبه میتوانیم از هر کس می‌خواهیم اسلحه بخریم و به هر کس می‌خواهیم اسلحه بفروشیم. روحانی ادامه داد: این یکی از اقدامات مهمی بود دولت تدبیر و امید انجام داد البته بعضی وقت‌ها صبر لازم دارد که ما به همه نکاتی که مورد توجه است برسیم. البته این وسط شری در دنیا پیدا شد به نام حاکمان کاخ سفید که این شر را نه بر سر مردم ما بر سر همه آورد ببینید. چه بلایی سر افغانستان آورد افغانستانی که کاخ سفید نشینان هر روز می گفتند امنیت آن را تضمین خواهیم کرد الان ببینید در افغانستان چه خبر است غرب و شرق افغانستان دست کیست. شرایط بسیار خطرناکی که در افغانستان با آن مواجه هستیم.
رییس جمهوری افزود: این‌هایی که ادعا می‌کردند که ما آمدیم در منطقه داعش را از بین ببریم دیدیم چه کار کردند مردم فداکار عراق و سوریه و رزمندگان ما بود که جنگیدند و داعش را برکنار کردند. وی یادآورشد: آمریکا بگوید در چهار سال گذشته در سیاست خارجی چه موفقیتی به دست آورده است در همه موارد شکست خورده است در برابر ملت فلسطین شکست خورده در برابر ملت عراق و سوریه شکست خورده است یک موفقیت ندارد جز با زور و شرایطی که می‌بینیم با لحن بی‌ادبانه که یک فردی که مدیر یک جمع کوچک هم است از آن لحن و کلمات نسبت به ملت بزرگ و شریف ایران استفاده نکرده است معلوم است ملت بزرگ ایران این‌ها را عصبانی کرده و به زانو در آورده است.
 
برچسب ها: حسن روحانی

Amir
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ ۱۴:۲۳
انگار جناب یادشان رفته که توافق مثلا برد-برد ایشان باعث این جنگ تمام عیار شده...!!! (369680)
فولادوند
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ ۱۴:۵۸
اون صلح حسنی رو خوب گفتی
اما واردات اسلحه یعنی بازم غرور الکی وبدبختی (369681)
۱
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ ۱۵:۰۷
صلح یا تسلیم؟
شاید آقای روحانی در حال آماده سازی فضای سیاسی کشور برای توافق جدید با رییس جمهور جدید آمریکاست...اصولگراها توجه کنند که آقا فرمودند:(( با دولت فعلی آمریکا اصلا مذاکره نمی کنیم .)) و این یعنی ممکن است با دولت های بعدی مذاکره کنیم
لکن خدا کند منظور آقای روحانی تسلیم شدن نباشد... من از همه ی عقلای اصلاحطلب و اصولگرا می خواهم گول شامورتی بازی های عناصر ترسو را نخورند ... هر توافقی باید با تضمین های محکم منعقد شود... امضا و حرف تضمین نیست ... تضمین باید متقن و قوی باشد ... (369682)
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ ۱۵:۱۳
حرفهای خوبی است ولی تصمیم گیر فرد دیگری است (369683)
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ ۱۵:۵۱
تو خجالت نمیکشی (369686)
Kasim
Singapore
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ ۱۷:۲۸
4 میلیون بشکه نفت ایران باید از طریق یک ارتش اقتصادی صادر شود . کماندوی اقتصادی بازیابی شکوه اقتصاد (369693)
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ ۲۰:۵۴
خرید و فروش اصلحه برای مردم ابو نون نمیشه فقط باعث بیشتر شدن فشار دنیا روی ما و زیر ذره بین رفتن کشور میشه .مردم گرسنن قشر متوسط فقیر شدن وقشر فقیر نابود .ارزش پول ملی نابود شده با ۱۰ سال کار کارمندی یه پراید نمیشه خرید .مردم بزرگترین سرمایه مملکت برای رونق تولید وحفظ ارزش دارایی دوزار پسنداز را بردن تو بورس همه چی ده برابر شد این نصف شد . (369694)
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۷/۲۴ ۰۱:۳۷
حرف راست میگوید بنده خدا .. (369696)
۱۳۹۹/۰۷/۲۴ ۰۸:۰۶
بسیارحرفهاکه شنیدم به عمرخویش
باحرف وگفته ،مشکلی آسان نمی شود (369697)
اکبر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۷/۲۴ ۰۹:۲۱
جناب رییس جمهور از صلح امام حسن فرمودید.بعد از صلح چه اتفاقی افتاد؟ با ترفند صلح امام را تنها کردند و به شهادت رساندن.
لطفا از امام حسین هم چیزی بگویید.
صلح امام حسن برجامتان بود که طرف مقابل لغوش کرد و یک صلحی داریم که فقط یک طرف دارد شبیه پلی که یک پایه اش را براداشته باشند.
بعد از صلح امام حسن نتیجه اش شد جهاد امام حسین (369698)
۱۳۹۹/۰۷/۲۴ ۰۹:۳۷
آره چند ساله نفس مردم به شماره افتاده دهنمون سرویس شده حالا که کشور ورشکسته شده حالا نوبت صلحه!! ی سیاستمدار عاقل همون اولش می دون که زورش نمی رسه دهن کشور و مردمش رو سرویس نمی کنه آخرش که دید پدرش داره در می یاد کلی فرصت از دست رفته بگه حالا صلح کنیم. الان چقدر زمان لازمه که به نقطه اول برسیم. مردم دیگه توان ندارن.... (369699)
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۷/۲۴ ۱۲:۵۰
ار اینکه روحانی حرف از صلح زد خوشحالیم پس چرا دوباره تو این کلیپ از جنگ حرف زدید نباید کلمه جنگ و مورد کشور دیگه را مرتبط به کشور ما کنید د (369701)
۱۳۹۹/۰۷/۲۴ ۱۳:۳۰
دانی چراسیاه چنین روزگارماست
جنگ وستیزخواستن اکنون شعارماست (369703)
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۷/۲۴ ۲۳:۵۰
جناب با دشمن توافق کردی نتیجه شو ملت دید اگر با دشمن صلح کنی چی میشه؟ (369705)
۱۳۹۹/۰۷/۲۵ ۰۱:۱۴
با احترام ،منظورشونو واضح تر بگن ،بنظر میرسه قدرت دشمن در داخل بیشتر از خارج شده است ،ایران با کسی دشمنی نداره اونا که از قاره خودشون بلند شدند اومدن تو خاورمیانه خیمه زدن بساطشونو جمع کنند برن. (369706)
۱۳۹۹/۰۷/۲۵ ۱۰:۵۷
زور زدی زورت نرسید اصلا کاری کردی بعد اینهمه بدبختی حالا تسلیم. خون قاسم سلیمانی و هزار تا دیگه چی میشه اوندفعه صلح کردی چی شد یه بارم بجنگ کی جنگیدی کدوم مردم صلح میخان کی گفته زورمان نمیرسد کلا سیاست خوار کردن کشور به دست شما کلید خورد یه بار بگو ایندفعه میجنگیم یا میمیریم یا سربالا میکنیم تا دنیا بفهمه جواب های هویه (369710)
ماری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۷/۲۵ ۱۱:۵۰
عالی ننگ ونفرین به جنگ وجنگ افروز درود بر روحانی وطرفداران صلح (369711)
۱۳۹۹/۰۷/۲۵ ۱۱:۵۲
موافق صلح هستم ومخالف جنگ در تمام دنیا
مرگ بر جنگ افروز
درود بر طرفداران صلح (369712)
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۷/۲۵ ۱۷:۴۷
ببین چطور داره این آدم تاریخ پیامبر را خراب میکنه اولا صلح پیامبر با مشرکین مکه را مجاهدینی امضا کردند که هیچ باکی از جنگ و جهاد در راه خدا نداشتند و خدا به این طرح برکت میده نه امثال شماها که تا اسم جهاد و جبهه میاد رنگ از چهره می بازید دوما صلح شما بود که دلار را به ۳۳ هزار تومان رساند مگه قرار نبود دلار دیگه بالا نره و در روز اجرای توافق همه تحریم ها برداشته بشه ؟ اون موقع برجام را امضا کردید و هسته ای را دادید الان سر چی میخوایید برید توافق کنید؟ سر امنیت و سلاح این ملت؟ (369714)
۱۳۹۹/۰۷/۲۵ ۲۱:۳۳
یکی از خصوصیات لیبرالیسم ایرانی این است که وقتی می‌خواهد به تاریخ اسلام مراجعه کند، رجوعش برای درس گرفتن نیست، برای درس دادن است!
▫️این جریان نمی‌خواهد از تکرار فجایعی که خون به دل ائمه اطهار(س) کرد، جلوگیری کند و خود متذکر شده و به اصحاب تذکر دهد که چه کنیم تا علی(ع) خانه‌نشین نشود و حسن(ع) بی‌یاور نماند و حسین(ع) شهید نشود. بلکه دقیقا می‌خواهد همان فاجعه گذشته را بار دیگر در حال رقم بزند و نقشی که برای خود تعریف می‌کند، نقش طلحه بن عبیدالله‌ها و ابوموسی اشعری‌ها و عبیدالله ابن عباس‌ها و اشعث ا (369716)
۱۳۹۹/۰۷/۲۵ ۲۱:۳۴
هستند. اینها همان جماعتی هستند که امیرالمومنین را خانه‌نشین کردند و معاویه را بر تخت نشاندند و حسین(ع) را در صحرای کربلا تنها گذاشتند.
▪️و برتری ملت ایران بر ملت حجاز در عهد رسول‌الله(ص) و ملت کوفه در عهد امیرالمومنین(ع) همین است که تاکنون اجازه نداده است خواص عافیت‌طلب و سست‌عنصر، حادثه‌های تلخ آن دوران را تکرار کنند. (369717)
۱۳۹۹/۰۷/۲۵ ۲۱:۳۵
💢 رجعت حسن روحانی به تاریخ سراسر عبرت امام حسن مجتبی،نکته مهمی دارد!

🔸 داستان امام مجتبی، از سیاه ترین نقاط تاریخ امت اسلام است، امتی که حمایت از امام خود را کنار گذاشتند!
که دانه به دانه خواص برای خود قیمتی گذاشتند و خود را به معاویه فروختند!
امت از جهاد خسته شدند و عافیت را طلبیدند، بدون دانستن این که خدا عافیت را هم در پشت جهاد و در ید امام و اطاعت امر او قرار داده!

🔹 همه، عام و خاص به یک باره عقب نشستند، به خیال اینکه اگر آنها عقب بروند، باطل هم عقب میرود!
آنها پشت امام را که در جنگاور (369720)
۱۳۹۹/۰۷/۲۵ ۲۱:۳۵
آنها پشت امام را که در جنگاوری و عدالت چیزی از پدرش حیدر کرار کم نداشت خالی کردند، حضرت که نماد مردم سالاری و احترام به عقیده ملت بود را به صلح اجباری کشاندند!
عافیت و صلح که نیامد!
معاویه بر آنها حاکم شد، کربلا رقم خورد و بعضی ها با چکمه های خون آلود حجاج ابن یوسف بیعت کردند!

🔸 حالا منظور روحانی از به صلح کشاندن امام حسن همین است!
ملت یک باره پشت امامشان را خالی کنند! (369721)
بازنشسته آموزش وپرورش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹/۰۷/۲۵ ۲۲:۰۶
بسمه تعالی- چون هزینه مقاومت را ازسفره عموم مردم مخصوصا" بیکاران، کم درآمدهاومستضعفان برمیدارند، لذاعقل سلیم حکم میکند، مذاکره با آمریکارا بایدبه رفراندوم بگذارندوازعموم مردم نظرخواهی کنند،فقط نظر حقوق بگیران نجومی،وخواص کافی نیست. باتشکر (369725)