>> سازمان جهانی بهداشت: به تولید واکسن کرونا زیاد دلخوش نباشید - بهار نیوز
 
به روز شده در ۱۳۹۹/۰۹/۰۳ - ۱۸:۳۲
 
۳
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۸/۲۷ ساعت ۱۶:۵۰
کد مطلب : ۲۴۱۵۷۵
ده‌ها تن از کارکنان سازمان جهانی بهداشت در ژنو کرونا گرفتند!

سازمان جهانی بهداشت: به تولید واکسن کرونا زیاد دلخوش نباشید

گروه علمی: سازمان جهانی بهداشت از خبر ساخت واکسن جدید کرونا در شرکت مدرنا در روز دوشنبه استقبال کرد، اما گفت که جای دلخوشی زیادی نیست زیرا هنوز پرسش‌های زیادی دراین زمینه باقی است.
واکسن کرونا ساخت شرکت مدرنا
واکسن کرونا ساخت شرکت مدرنا
به گزارش یورونیوز، شرکت داروسازی آمریکایی مدرنا در ایالت ماساچوست آمریکا دیروز دوشنبه اعلام کرد واکسنی که برای پیشگیری از ابتلا به کووید۱۹ تهیه کرده تا ۹۴.۵ درصد مؤثر بوده است. اما مقامات سازمان جهانی بهداشت می‌گویند که در نیمه نخست سال ۲۰۲۱ تنها مقادیر بسیار محدودی از واکسن برای افراد در دسترس خواهد بود. تدروس آدهانوم گبریسوس، رئیس سازمان جهانی بهداشت، روز سه شنبه ۱۷ نوامبر (۲۷ آبان) در جریان یک نشست خبری گفت: «در حالی که ما همچنان اخبار دلگرم‌کننده‌ای در مورد واکسن کووید۱۹ دریافت می‌کنیم و با احتیاط نسبت به احتمال ساخته شدن امکانات جدید در ماه‌های آینده خوشبین هستیم، اما در حال حاضر به شدت نگران افزایش موارد ابتلا (به کرونا) هستیم که در برخی از کشورها و به ویژه در اروپا و آمریكا مشاهده می‌شود.» آدهانوم بعد از آن که به دلیل قرار گرفتن در معرض احتمال ابتلا به کرونا حدود ۱۷ روز خودش را در ژنو قرنطینه کرد، به تازگی به سر کار خود بازگشته است. وی گفت که اکنون هیچ علامتی ندارد و نیازی هم به آزمایش کرونا ندارد.
مدرنا دومین شرکتی است که از کشف واکسن تجربی کرونا با تأثیر بالا خبر داده است. پیش از این، شرکت آمریکایی فایزر نیز مدعی ساخت واکسن با تأثیر بالای ۹۰ درصد شده و گفته بود این واکسن هنوز در مرحله بررسی نظارتی است. ممکن است تا پایان سال جاری میلادی ۶۰ میلیون دوز از این دو واکسن در آمریکا توزیع شود اما ابتدا از آن برای موارد اضطراری استفاده خواهد شد. سمیه سوامیناتان، رئیس بخش علمی سازمان جهانی بهداشت گفت که نتایج کار مدرنا «کمابیش دلگرم کننده» بوده اما در مورد تأثیر نهایی و ایمنی آن و همچنین پیگیری حال دریافت‌کنندگان آزمایشی واکسن به مدت دو ماه برای کنترل عوارض جانبی احتمالی، همچنان باید منتظر ماند.
وی گفت: «برای هر دو واكسن پیشنهادی فایزر و مدرنا از فناوری «ام‌آر‌ان‌ای» استفاده شده و به نظر می‌رسد كه هر دو كارایی بالایی دارند. اما هنوز پرسش‌های زیادی نظیر دوره مصونیت، تأثیر واکسن بر بیماری‌‌های جدی، تأثیر آن بر زیرگروه‌های مختلف به ویژه افراد مسن و همچنین عوارض جانبی فراتر از یک زمان مشخص کنترل بیمار باقی مانده است.» سوامیناتان با بیان این که آزمایشات بالینی باید برای جمع‌آوری اطلاعات بیشتر ادامه یابد، افزود که انتظار می‌رود در هفته‌های آینده نتایج بیشتری از سایر آزمایشات واکسن حاصل شود و تأکید کرد: «ما در حال بررسی حداقل نیمه اول سال به عنوان یک دوره با دوزهای بسیار محدود هستیم. ذخایر واکسن کم خواهد شد زیرا شرکت‌های سازنده از هم اکنون قراردادهای دو جانبه بسته‌اند و بنابراین برخی کشورها بسیاری از دوزها را پیش‌خرید کرده‌اند.» کیت اوبراین، مدیر بخش ایمن‌سازی سازمان جهانی بهداشت نیز گفت که مدرنا یک واکسن با دوز یادآور یا دو دوزه است و روش حمل و ذخیره‌سازی آن نیز بسیار مهم است.

ده‌ها تن از کارکنان سازمان جهانی بهداشت در ژنو کرونا گرفتند!
محتوای یک ای‌میل داخلی سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد که ده‌ها نفر از کارکنان این سازمان به کووید۱۹ مبتلا شده‌اند.
خبرگزاری آسوشیتدپرس که به این ای‌میل دست یافته روز دوشنبه ۱۶ نوامبر (۲۶ آبان) نوشت که تا کنون دست کم ۶۵ مورد ابتلا به ویروس کرونا در بین کارکنان این سازمان در مقر آن در ژنو مشاهده و ثبت شده‌اند. خوشه اولیه این موارد ابتلا احتمالا در خود ساختمان مرکزی تشکیل شده است. رائول توماس، رئیس عملیات تجاری سازمان جهانی بهداشت گفته است که ابتدا ۴ نفر از کارکنان این بخش در داخل ساختمان مبتلا شده و سپس ویروس از طریق یکی دیگر از پرسنل همین بخش که با دیگران در تماس بوده به به افراد خارج از بخش تجاری منتقل شده است.
آژانس بهداشتی سازمان ملل متحد گفته در حال بررسی تعیین چگونگی و پیدا کردن مکان آلودگی این پنج نفر است اما هنوز مشخص نکرده که آیا ویروس کرونا به دیگر دفاتر آن انتقال یافته یا نه. این نخستین بار است که چنین اطلاعات و آماری از کرونا در سازمان جهانی بهداشت آشکار می‌شود. در ای‌میل این نهاد وابسته به سازمان ملل آمده است که حدود نیمی از موارد ثبت شده در افرادی بوده است که از خانه کار می‌کردند. اما ۳۲ نفر دیگر از این ۶۵ نفر از کارکنان شاغل در ساختمان دفتر مرکزی بوده‌اند. در حالت عادی و پیش از کرونا، بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ نفر در این ساختمان کار می‌کردند. هنوز معلوم نیست که رعایت نکردن کدام موارد سبب شیوع کرونا در میان این کارکنان شده است، اما آژانس می‌گوید اقدامات بهداشتی دقیق، فاصله‌گذاری و سایر اقدامات پیشگیرانه کرونا را انجام داده است. مقامات این سازمان که در حال حاضر خود درگیر برنامه‌های مهار کرونا در جهان هستند، قبلاً گفته بودند که گروهی از پرسنل آنها به این ویروس آلوده شده‌اند، اما تا کنون آمار و جزئیاتی از این موارد را گزارش نداده‌اند. در ای‌میل سازمان جهانی بهداشت که روز جمعه پیش فرستاده شده، درباره رسیدگی به افراد مبتلا گفته شده است: «این همکاران طبق پروتکل‌ها و استانداردها، از مراقبت‌های پزشکی لازم برخوردار بوده و در خانه درمان می‌شوند.»بر اساس آن چه در این ای‌میل آمده، ۴۹ مورد از کل موارد مشاهده شده ابتلای کارکنان به کرونا، در هشت هفته گذشته رخ داده است با وضعیت گزارش شده در ژنو و مناطق اطراف آن است همخوانی دارد. همچنین گفته شده که ممکن است شمار بیشتری از کارکنان دورکار مبتلا شده اما مورد آنها هنوز گزارش نشده باشد. این اطلاعات در شرایطی منتشر می‌شود که موارد ابتلا به کووید۱۹ در روزهای اخیر به ویژه در اروپا، در کشور سوئیس و در شهر میزبان سازمان جهانی بهداشت یعنی ژنو به نحو نگران‌کننده‌ای افزایش یافته است.