به روز شده در ۱۳۹۹/۰۵/۱۵ - ۱۴:۰۶
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۲/۱۰/۰۴ ساعت ۱۵:۰۳
کد مطلب : ۲۵۸۵۸

تاثیر واکسن آنفلوآنزا روی مردان کمتر است

گروه جامعه: پزشکان دانشگاه استنفورد در یک مطالعه جدید تاکید کردند که هورمون تستوسترون در مردان از تاثیرگذاری واکسن آنفلوآنزا می‌کاهد.
تاثیر واکسن آنفلوآنزا روی مردان کمتر است
طبق بررسی‌های پزشکان هورمون مردانه تستوسترون موجب می‌شود ژن‌های سیستم ایمنی بدن مقدار آنتی‌بادی‌های کمتری در واکنش به واکسن آنفلو‌آنزا تولید کنند به همین دلیل تاثیر پیشگیرانه این واکسن در مردان کمتر از زنان است. «دیوید فوریمن»، محقق ارشد این مطالعه گفت: واکنش‌های ایمنی بدن مردان به واکسن و عفونت به طور معمول در مقایسه با زنان ضعیف‌تر است. به طور مثال، مردان در برابر عفونت‌های قارچی، ویروسی و باکتریایی نسبت به زنان آسیب‌پذیرتر هستند و سیستم ایمنی مردان به واکسن‌های آنفلو‌آنزا، یرقان، هپاتیت و بسیاری دیگر از بیماری‌ها به سرعت پاسخ نمی‌دهد.

در این مطالعه نمونه خون 90 فرد بزرگسال پس از آن که واکسن آنفلوآنزای فصلی دریافت کردند، مورد بررسی قرار گرفت و مشاهده شد مردانی که بیشترین سطح هورمون تستوسترون را داشتند بدنشان واکنش مناسبی به واکسن آنفلوآنزا نشان نمی‌داد.به گزارش ایسنا به نقل از هلث دی نیوز، فورمن همچنین گفت: گروهی از ژن‌ها در مردان وجود دارد که وقتی فعال می‌شوند باعث می‌شوند سیستم ایمنی آنان واکنش ضعیفی به واکسن آنفلوآنزا نشان دهد در حالی که این ژن‌ها در زنان وجود ندارند.