به روز شده در ۱۳۹۹/۰۴/۱۶ - ۲۰:۰۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۲/۱۰/۰۸ ساعت ۱۱:۵۵
کد مطلب : ۲۶۲۶۷

ماجراي‌تركيه؛ حول محور فساد و رشوه است

گروه اقتصادي: فهیم تستکین ستون نویس و سردبیر بخش اخبار بین الملل روزنامه ترکی «رادیکال» است. وی که مجری برنامه تلویزیونی «دوگو دیوانی» در ای ام سی است، بنیانگذار خبرگزاری فققاز نیز بوده است. خبرنگار «انتخاب» در تماس با وی، نظر این روزنامه نگار مطلع از اتفاقات اخیر ترکیه را جویا شده كه اهم اظهارات وی در پی می‌آید:
ماجراي‌تركيه؛ حول محور فساد و رشوه است
* در ابتدا باید عرض کنم که باوجود آنکه پشت این پرونده انگیزه های سیاسی نفهته است اما باید به آن به عنوان پرونده ای حول محور فساد و رشوه نگاه کرد. اتهامات جدی نسبت به متهمان وجود دارد. بدین منظور به تحقیقاتی منصفانه و جامع در این مورد نیازمندیم.
* از منظر سیاسی، این جنگ قدرت میان جنبش فتح الله گولن و دولت اردوغان است.. نخست وزیر سعی کرد که تمام مدارس گولن را تعطیل کند. گولن هزاران دوره تحلصیلی در دانشگاه های ترکیه دارد و به همین دلیل در مقابل طرح اردوغان ایستاد.
* گروه گولن به دلیل جهت گیری های اخیر دولت در سیاست خارجی که روابط با واشنگتن را تهدید می کند نگرانند. دولت نیز مدعی است که گولن این عملیات و تحقیقات را به وسیله ای عاملانش در پلیس و دادستانی شروع کرده است.
* به نظرم، هدف نهایی تحقیقات اردوعان است. چراکه نام اردوغان و دو پسرش در پرونده امده است. دولت سعی در توقف پروسه و به حداقل رساندن آسیب ها دارد.
* در حال حاضر دادستان ها به شدت تحت فشار دولت هستند. اکنون وضعیتی فوق العاده بر ترکیه حاکم است و دولت این را به عنوان جنگی برای نجات خود تصور می کند.
* دولت در روند تحقیقات رسمی اخلال ایجاد کرده و بسیاری از روسای پلیس را برکنار کرده است.
* در این میان رضا ضراب که با خواننده ترک ازدواج کرده بنابریافته های پلیس روابط نزدیکی با ایران دارد و پس از ایجاد روابط با وزرا و فرزندانشان، سیستمی در جهت انتقال میلیاردها دلار طراحی کرده است. پدر ضراب با احمدی نژاد ارتباط دارد و او به وزیر سابق اقتصاد برای انتقال طلا به ایران ، حق کمیسیون می داد.
* اصلا مناقشه بر سر انتقال پول به ایران نیست بلکه بحث پرداخت رشوه هنگام انتقال طلا به ایران است.
* نام احمدی نژاد در تحقیقات ذکر شده است. البته اتهامی به او وارد نیست. اما نام زنجانی را من ندیدم و آنچه عنوان شده گزارش رسانه ها بوده است.
* به زنجانی به عنوان شریک رضا نگریسته می شود و رسما در تحقیقات پلیس نامش نیامده است.

۱۳۹۲/۱۰/۰۸ ۱۲:۰۶
صدا و سیما با آب و تاب اخبار فساد مالی در ترکیه را در اخبار پخش میکند ولی کوچکترین اشاره ای به این که بخش بزرگی از این پرونده در رابطه با ایران است نمیکند . بعد میگویند مردم چرا به اخبار ماهواره ها گوش میدهند .این ها فکر نمیکنند که با این اخبار دروغ مردم اعتمادشان به صداوسیما را به کلی از دست داده اند. (193275)
۱۳۹۲/۱۰/۰۸ ۱۲:۴۰
البته میدونین که ترکیه گرداننده اصلی کشور امنیتیه وزیر چتر امریکا.یادتونه ده دوازده سال قبل راحت با یه کودتا رئیس جمهورها رو کنار میزدن.فکر کنم اینبار هم میخوان اردوغان رو که دیگه بعد از سوریه فایده ای برای امریکا نداره با گولن که سالها تو امریکا بوده جا به جا کنن. (193292)