۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۱/۰۳/۱۰ ساعت ۱۶:۰۱
کد مطلب : ۲۶۹۵

ترین‌های سیزده دوره جام ملت‌های اروپا

گروه ورزشی: چهاردهمین دوره مسابقات فوتبال یورو (جام ملت های اروپا) از روز ۸ ژوئن تا اول ژوئیه ۲۰۱۲ در دو کشور لهستان و اوکراین برگزار خواهد شد و ۱۶ تیم اروپایی به رقابت خواهند پرداخت. امسال دومین بار است که دو کشور مشترکا میزبانی بازی ها را بر عهده دارند.
ترین‌های سیزده دوره جام ملت‌های اروپا
پرافتخارترین تیم: آلمان با سه بار قهرمانی در سال های ۱۹۷۲، ۱۹۸۰ و ۱۹۹۶ و سه بار نایب قهرمانی پرافتخارترین تیم این رقابت ها بوده است.
بیشترین حضور: آلمانی ها همچنین با ۱۰ بار حضور (تا سال ۲۰۰۸) بیشترین حضور را در بازیها داشتند. روسیه ۹ بار حضور (با احتساب تیم های شوروی و کشورهای مشترک المنافع) در رده دوم جای دارد.
بیشترین میزبانی: فرانسه با احتساب میزبانی در سال ۲۰۱۶، با سه بار میزبانی در صدر قرار دارد. ایتالیا و بلژیک با دوبار میزبانی در رده دوم قرار دارند.
برترین گلزن: میشل پلاتینی، کاپیتان سابق تیم ملی فرانسه و رئیس فعلی یوفا با ۹ گل زده در جام ملتهای اروپا ۱۹۸۴ بهترین گلزن تاریخ این مسابقات است.

ناکام ترین تیم: انگلستان تنها تیمی است که ۷ بار در این مسابقات حضور داشته و هرگز به قهرمانی دست نیافته است. این تیم در ۷ دوره ای که حضور داشته فقط یک بار به مقام سومی رسیده است.
ناکام ترین فینالیست: اتجاد جماهیر شوروی با چهار بار شکست در پنج بازی فینال.
موفق ترین میزبان: در میان میزبان های تاریخ این بازی ها، سه کشور اسپانیا، ایتالیا و فرانسه توانسته اند در خاک خود جام قهرمانی بالای سر ببرند.
پرسابقه ترین بازیکن: لوتار ماته‌ئوس (آلمان)، لیلیان تورام (فرانسه)، الساندور دل پیرو (ایتالیا)، پیتر اشمایکل (دانمارک)، آرون وینتر و ادوین فان درسار (هلند) با حضور در ۴ دوره.
بیشترین بازی: ادوین فان درسار و لیلیان تورام هر کدام با ۱۶ بازی
جوانترین بازیکن: انزو شیفو (بلژیک) با ۱۸ سال ۱۵۱ روز در مسابقات سال ۱۹۸۴
مسن ترین بازیکن: لوتار ماته‌ئوس (آلمان) با ۳۹ سال و ۹۱ روز در مسابقات سال ۲۰۰۰

موفق ترین مربی خارجی: اوتو ره‌هاگل، مربی آلمانی تیم یونان در سال ۲۰۰۴، تنها مربی تاریخ این بازی هاست که با تیمی بجز کشور متبوعش به قهرمانی رسیده است.
پرافتخارترین بازیکن: راینر بونهوف، بازیکن سابق تیم ملی آلمان غربی، تنها بازیکنی است که با تیمش دوبار قهرمان و یک بار نایب قهرمان شده است.
پرگل ترین بازی: ۹ گل، دیدار دو تیم یوگسلاوی و فرانسه در نخستین دوره بازی ها در سال ۱۹۶۰ که با نتیجه ۵ بر ۴ به نفع یوگسلاوی پایان یافت.
شگفتی ساز ترین: دانمارک در سال ۱۹۹۲ به عنوان تیم دوم گروه در مرحله مقدماتی، جایگزین یوگسلاوی شد که به مسابقات نهایی راه یافته بود، اما به دلیل جنگ داخلی از حضور در بازی ها باز ماند. دانمارکی ها با غلبه بر آلمان در فینال برای نخستین بار جام را به خانه بردند.
در سال ۲۰۰۴ هم یونان، در عین ناباوری برای نخستین بار به قهرمانی رسید.

طولانی ترین فینال: در پنج دوره بازی فینال به وقت اضافه کشیده شده است (۱۹۶۰، ۱۹۶۸، ۱۹۷۶، ۱۹۹۶، ۲۰۰۰) اما تنها در سال ۱۹۷۶ بود که کار به ضربات پنالتی کشید و چکسلواکی، آلمان غربی را شکست داد.
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *