به روز شده در ۱۳۹۸/۰۱/۰۷ - ۰۲:۴۳
 
۲۷
تاریخ انتشار : ۱۳۹۲/۱۱/۲۳ ساعت ۲۰:۲۲
کد مطلب : ۳۱۹۹۶
این گونه برخورد در شان و شئون فرهنگی ما نیست

یادداشت پرویز پرستویی درباره جشنواره

گروه هنري: پرویز پرستویی که در جشنواره سی‌و دوم با سه فیلم «میهمان داریم» ساخته محمدمهدی عسگرپور، «امروز» و «بیداری برای سه روز» ساخته مسعود امینی تیرانی حاضر بود و برای فیلم «امروز» رضا میرکریمی نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد شده بود، به مناسبت پایان جشنواره یادداشتی را منتشر کرده است.متن کامل یادداشت پرستویی به شرح زیر است:
یادداشت پرویز پرستویی درباره جشنواره
امروز، روز آخر بود... خدا را شکر که تمام شد...
خدا را شکر که آسمان، زمین‌گیرمان کرد و در محاصره برف ماندیم و نتوانستیم بیاییم و نیامدیم... با خودم می‌اندیشم که اگر من هم در آن سالن و سالن‌های کذایی بودم و عکس‌العمل‌ها را می‌دیدم و می‌شنیدم، چه می‌کردم؟! چه می‌توانستم بکنم؟! پاسخی که جز «هیچ» نمی‌توانم به خودم بدهم، خدا را شکر می‌کنم که نبودم ....
به خدا که این گونه برخورد در شان و شئون فرهنگی ما نیست...

به خدا که مردم، آدم‌های عادی، آنهایی که به عشق شان کار می‌کنیم و دغدغه‌ شان را داریم، خیلی راحت‌تر و بی‌بغض‌تر فیلم‌هایمان را تماشا می‌کنند...
به خدا که این حب و بغض‌ها قشنگ نیستند....

چرا ما نمی‌توانیم مثل تمام جشنواره‌های تمام دنیا فیلم ببینیم و ارزیابی و انتقاد سازنده و اساسی‌مان را بکنیم و بگذاریم که سینمایمان ارتقا پیدا کند و در سراشیبی تمسخر و «تو افتضاح بودی» و «من بهترم» و ... نیفتیم؟!
به خدا که ما، لااقل خودمان، نباید با خودمان چنین رفتاری بکنیم... آخر فکر نمی‌کنید که مردم چه می گویند؟ مخاطبین‌مان را می‌گویم...

همیشه گفته‌ام و می‌گویم که این 10 روز، نوروز سینماست و ما هر سال در این روزهای سرد بهمن، با مهر به یکدیگر و با عشق به مردم، داغ می‌شویم و برای یک سال آینده، گرما ذخیره می‌کنیم... همه‌مان در کنار هم...

ولی دریغا از امسال...
دوستان و همکاران، به نظرتان بد نشد که پیشکسوت‌ها را حرمت ننهادید و نقد و استهزا را اشتباه گرفتید و به جای تفکر و تلاش بر رفع مشکلات خودتان و خودمان، انگشت بر ایراد دیگران فشردید و در این راه، حتی از مردود شمردن نظر داوران نیز دریغ نورزیدید؟!... به نظرتان کارتان بد نبود؟ ناجور نشد؟! مردم چه گفتند؟ چه می‌گویند؟...

بگذریم که گذشت...
کاش می‌شد دردهایی که در سه فیلم حاضر در جشنواره، در سکوت و نگاه فرو خوردم، بیرون بریزم...
چه خوب شد که من آن جا نبودم...»
من پرویز پرستویی
22 بهمن 1392

حسين
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۱/۲۳ ۲۰:۵۷
كامنت نويسا حواسشون باشه نقد آقاي پرستويي متوجه روحاني نيست . بلكه متوجه هو كردن اقشار شبه روشنفكراست كه وسط فيلم ها هو مي كردن . بنابراين منفي بديد . چون فحش دادن به روحاني ظاهراً مد شده (206804)
سانسور
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۱/۲۳ ۲۱:۰۹
روحانی قدرتی نداره
والسلام ! (206808)
شيوا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۱/۲۳ ۲۱:۱۳
چي شد؟ من متوجه نشدم. (206811)
مریم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۱/۲۳ ۲۳:۴۶
این حرفارو ولش کن پرویزپرستویی رو عشقه دمش گرم (206861)
Iman ahvazi
Germany
۱۳۹۲/۱۱/۲۳ ۲۲:۰۵
دوستان فقط خواستم بگم که من به کوری چشم حسود عصبانی‌ نیستم ۶ روز در برلیناله اکران شده که من برای هر ۶ روزش برای خرید اونلاین بلیت اقدام کردم. جالبه که در تمام روزها در کمتر از ۱ دقیقه همه بلیطها فروخته میشد. حتا من یکبار برای خرید حضوری اقدام کردم و ۱۵ دقیقه بعد از شروع رسیدم که باز همه بلیطها فروخته شده بود. در عین حال سالن‌های که به این فیلم اختصاص داده شده هم بالای ۴۰۰ نفر ظرفیت دارن. حل اون که برای تمام فیلمهای تو بخش مسابقه بودن بلیت موجود بود. (206842)
باران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۱/۲۳ ۲۲:۲۰
بياين بشينيم فكر كنيم و مشورت كنيم و به گوش هم برسونيم كه چرا بعضي جاها اين قدر دستمون بسته اس؟ مگه توي اين مملكت چه خبره كه بايد براي اومدن خاتمي و ميرحسين و هاشمي توي انتخابات التماسشون كنيم و نهايتا با اكراه بيان يا نيان. چيه كه دست همه رو بسته؟ اين گروه هاي فشار چرا اين قدر سلطه دارن؟
به نظر من يكي از دلايل سلطه ي گروه هاي فشار خود ما هستيم. چون خيلي زود اعتمادمون به همديگه رو از دست ميديم. هرجا تيرمون به سنگ ميخوره ميگيم اينم از خاتمي اينم از روحاني اينم از ... و اين دقيقا همون چيزيه كه افر (206844)
باران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۱/۲۳ ۲۲:۲۲
افراطي ها ميخوان. يادمون بيد كه ما تا قبل از 24 خرداد اون قدر احساس ضعف و نااميدي مي كرديم كه مطمئن نبوديم انتخابات سالم باشه. الان هم قدرت در دست ما نيست و فقط بايد كمك كنيم كه اين تبعيض ها و افراطي گري ها به گوش مردم عادي برسه تا دست قدرتمداران رو بشه. (206845)
لهراسب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۱/۲۳ ۲۲:۲۳
یادم هست بعد از وقایع88در یه کامنت به عزیزان نوشتم مواظب باشیم تندروها عصبانی مون نکنن و حرفای تند نزنیم منطقی جواب بدیم چون آروم آروم گرفتار ملکات بد تندروها میشیم.گاه گاهی باید از بعضی اخبار و اتفاقات گذشت یا سکوت کرد و آن را نقل نکرد تا باطل شیوع پیدا نکنه گرچه تندروها قلیلن ولی خود ما نخودآگاه در دام رفتارشان به طریق باطلشان کمک می کنیم.لازمه اصلاح وضع موجود بایکوت کردن تندروها و پرداختن به رفتارای مثبته. (206846)