به روز شده در ۱۳۹۹/۰۳/۱۳ - ۲۱:۱۱
 
۲
تاریخ انتشار : ۱۳۹۲/۱۲/۱۲ ساعت ۱۹:۲۳
کد مطلب : ۳۴۳۷۴

نامه‌ آی‌پک به اوباما در خصوص ایران

گروه سياسي: هم‌زمان با آغاز کنفرانس سیاست‌گذاری سالانه آی‌پک در واشنگتن، این لابی صهیونیستی در نامه‌ای خطاب به رییس جمهور آمریکا از وی خواست تا در توافق هسته‌ای نهایی‌اش با ایران استانداردهای سخت‌تری را در نظر بگیرد و حمایت سنا از این نامه را خواستار شد.
نامه‌ آی‌پک به اوباما در خصوص ایران

آی‌پک در نامه‌ خود آورده است: ما معتقدیم که ایران براساس معاهده ان‌پی‌تی هیچ حقی برای غنی‌سازی ندارد. ما معتقدیم که هرگونه توافق باید مانع از ادامه برنامه‌های هسته‌ای نظامی ایران شود و از دستیابی این کشور به مسیر تولید اورانیوم یا پلوتونیوم که برای بمب هسته‌ای ضروری است جلوگیری کند. به نوشته روزنامه اورشلیم پست این نامه تاکنون به امضای چند تن از سناتورهای دو حزبی آمریکا شامل رابرت منندز رییس کمیته روابط خارجی سنا، سناتور لیندزی گراهام رسیده است.

این گروه اعلام کرد: ما امیدواریم که تلاش‌های دیپلماتیک به موفقیت دست پیدا کند اما همچنین خواستار گسترش فوری و چشمگیر تحریم‌ها هستیم. در این نامه همچنین تعطیلی نیروگاه‌های فردو، اراک و پارچین که از اصلی‌ترین نیروگاه‌های هسته‌ای ایران هستند خواسته شده است. دولت اوباما با خواسته‌های مشخص وارد مذاکرات با ایران شده است اگرچه مقامات بلند پایه تعطیلی کامل برنامه های هسته‌ای ایران را نمی‌خواهند.

مقامات می‌گویند که کاخ سفید مایل است برنامه‌های هسته‌ای ایران به صورت محدود و کنترل شده به گونه‌ای که صلح آ‌میز بودن آن از طریق راستی آزمایی و ابزارهای نظارتی شدید تایید شود ادامه یابد. این لابی صهیونیستی در نامه خود با تاکید بر ادعاهای پیشین رژیم صهیونیستی مبنی بر نظامی بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران به طور آشکارا این خواسته‌های خود را بیان نکرده و تنها خواستار توقف کامل آن‌چه برنامه‌های هسته‌ای نظامی ایران خوانده، شده است و نه تمام فعالیت‌های هسته‌ای این کشور. آی‌پک ماه‌ها است که برای تصویب لایحه‌ای که بتواند ابزارهایی را برای تحریم‌های بیشتر علیه ایران ایجاد کند اعمال فشار می‌کند.

این روزنامه در ادامه نوشت: طی توافق اولیه ایران و گروه 1+5 که در 20 ژانویه به مرحله اجرا درآمد ایران در ازای کاهش برخی از تحریم‌های غرب علیه این کشور بخشی از فعالیت‌های حساس هسته‌ای‌اش را به طور موقت تعلیق کرده است.این توافق که با نام طرح اقدام مشترک شناخته می‌شود به اعضای گروه 1+5 و ایران اجازه می‌دهد که طی شش ماه مذاکره به توافق نهایی و جامع در خصوص برنامه‌های هسته ای ایران برسند.

اگرچه آی‌پک به طور مشخص اعلام کرده است که به حمایت های خود برای تصویب این لایحه ادامه می‌دهد اما از رای موافق و فوری با این لایحه قطع امید کرده است. اوباما در ماه ژانویه تهدید کرد که این اقدامات را وتو خواهد کرد و هشدار داد که تصویب چنین لایحه ای مذاکرات را تضعیف می‌کند. از آن زمان تاکنون حمایت‌های دموکرات‌ها برای دادن رای موافق به چنین لایحه‌ای در طول مدت مذاکرات روبه کاهش رفته است. یکی از سناتورهای آمریکا گفت که این لایحه هنوز روی میز است و حامیان اصلی آن همچنان به فشارهای خود برای تصویب آن ادامه می‌دهند.

 

مرجع : ايسنا