۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۰۱/۲۶ ساعت ۱۳:۳۲
کد مطلب : ۳۸۱۷۵

برندگان جوایز پولیتزر 2014 معرفی شدند

گروه فرهنگ و ادب: برندگان جوایز معتبر پولیتزر در بخش‌های ادبی‌، هنری و روزنامه‌نگاری معرفی شدند.
برندگان جوایز پولیتزر 2014 معرفی شدند
اسامی برگزیدگان نهایی جوایز پولیتزر در بخش‌های متعدد حوزه‌های روزنامه‌نگاری‌، نمایشنامه‌نویسی‌، کتاب و موسیقی در حالی اعلام شد که «دونا تارت» با سومین رمانش که «سهره» نام دارد، موفق به کسب جایزه‌ بهترین اثر ادبیات داستانی شد. «فیلیپ میر» و «باب شاکوکیس» از رقبای قدر این نویسنده بودند. تارت در رمان برنده پولیتزر خود داستان مردی به نام «تئودور دکر» را روایت می‌کند که یتیمی اهل منهتن بوده، اما بعدها صاحب نقاشی معروف «سهره» اثری از «کارل فابرتییوس» می‌شود. زندگی این شخصیت داستانی با تئوری‌های درباره ی هنر و عشق درآمیخته است.

تارت پیش از این، با کتاب «دوست کوچک» موفق به کسب جایزه «اورنج» سال 2003 شده بود. «سهره» به فهرست نهایی نامزدهای جایزه انجمن منتقدین کتاب ملی آمریکا راه یافته و جزو نامزدهای جایزه «بیلیز» 2014 (نامه جدید جایزه «اورنج» که ویژه‌ی نویسندگان زن است)، شناخته شده است. در بخش بهترین نمایشنامه‌ پولیتزر امسال، «تلنگر» به قلم «آنی بیکر» جایزه نهایی را به دست آورد. جایزه‌ شعر به «سه بخش» سروده‌ «ویجای سشادری» هندی‌تبار رسید و «مگان مارشال» توانست جایزه‌ بهترین اثر زندگینامه‌ای را با کتاب «مارگارت نولر: زندگی جدید آمریکایی» به خانه ببرد.

«آلن تیلر»، نویسنده‌ «دشمن ابدی: برده‌داری و جنگ در ویرجینیا» به عنوان برنده‌ بخش آثار تاریخی پولیتزر معرفی شد و جایزه‌ بهترین اثر ادبیات غیرداستانی عمومی نصیب «دن فاگین» با کتاب «تام ریور: داستانی از علم و رستگاری» شد. «جان لوتر آدامز» هم برگزیده‌ی نهایی بخش موسیقی پولیتزر 2014 شد.

به گزارش هافینگتون پست‌، روزنامه‌نگاران «واشنگتن‌پست» و «نیویورک تایمز» نیز بیشترین سهم را در 14 بخش این حوزه از آن خود کردند. اسامی برندگان این دوره در دانشگاه کلمبیا اعلام شد. هریک از برندگان جوایز پولیتزر مبلغ 10 هزار دلار را طی مراسمی در نیویورک دریافت خواهند کرد.
مرجع : ايسنا