به روز شده در ۱۳۹۹/۰۴/۲۰ - ۱۵:۰۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۰۷/۱۴ ساعت ۱۸:۴۴
کد مطلب : ۵۶۹۷۵

آخرین نرخ آپارتمان نوساز در تهران

گروه اقتصادی: در حال حاضر نگاهی به آگهی‌های مسکن نشان می‌دهد که اغلب آپارتمان‌های نوساز در شهر تهران به تناسب نوع ساخت در مناطق شمالی و جنوبی شهر تهران بر اساس قیمت تمام شده میانگین بین 500 هزار تا سه میلیون تومان تعیین می‌شود. این در حالیست که طبق اظهارات مشاوران املاک اختلاف قیمت یک واحد نوساز با واحد چند سال ساخت بین 10 تا 20 درصد برآورد می شود.
آخرین نرخ آپارتمان نوساز در تهران
در این میان گرانی بازار مسکن در چند سال اخیر موجب شده است که واحدهای نوساز به دلیل نو بودن و شرایط وام بهتری که دارند، با قیمت‌های بیشتری به فروش برسند و البته متقاضیان بیشتری هم برای این واحدها وجود داشته باشد. البته نسبت هزینه ساخت در هر متر مربع به قیمت تمام شده مسکن یا همان قیمت روز فروش واحدهای مسکونی در نقاط مختلف شهر تهران عدد ثابتی نیست، بلکه یک منحنی صعودی از مناطق شمالی شهر تا نقاط جنوبی است.

در همین زمینه یک فعال بازار مسکن معتقد است: اختلاف قیمت یک واحد نوساز با واحد چند سال ساخت بین 10 تا 20 درصد است، به‌طور مثال در منطقه ستاری شمالی قیمت یک واحد نوساز به صورت میانگین متری 5 میلیون و 500هزار تا 6 میلیون و 500 هزار تومان است. در حالی که خانه‌های بالای 15سال در این منطقه را می‌توان با متری 3 میلیون و 500 هزار تومان خریداری کرد.

طبق اظهارات او، البته برخی از خانه‌های چندسال ساخت به دلیل بازسازی ساختمان چه از لحاظ نما و فضای عمومی ساختمان و چه داخل آپارتمان، کمی نسبت به خانه‌های کهنسال منطقه گران‌تر هستند. به گفته این مشاور املاک برخی از خریداران به دلیل اینکه واحدهای نوساز از لحاظ ظاهری لوکس‌تر هستند اقدام به خرید آنها می‌کنند یا بیشتر عروس و دامادهایی که تازه می‌خواهند زندگی مستقلی را تشکیل دهند به دنبال خانه‌های نوساز هستند.

این فعال بازار مسکن ادامه داد: پس از برداشتن محدودیت برای خانه‌های 12 سال به بالا برای دریافت وام مسکن، قیمت این خانه‌ها نسبت به قبل افزایش یافت؛ اما همچنان فاصله معنا‌داری با خانه‌های نوساز یا دو تا سه سال ساخت دارند این در حالی است که یک واحد چندسال ساخت را می‌توان با صرف هزینه اندکی بازسازی کرد.

از سوی دیگر عضو سابق هیات ‌مدیره انجمن انبوه‌سازان تهران با بیان این که بدون احتساب قیمت زمین، حداقل و حداکثر هزینه ساخت مسکن در تهران مترمربعی 700 هزار تا سه میلیون تومان برآورد می‌شود اعلام کرد: هزینه سنگین خرید زمین برای ساخت‌وساز در نیمه‌شمالی پایتخت، قیمت تمام‌شده آپارتمان‌ برای انبوه‌سازان را بعضا تا مترمربعی 10 میلیون تومان، افزایش داده است.

محمدمهدی مافی گفت: هم اکنون برای سه نوع فعالیت ملکی در تهران، سه دسته مناطق مخصوص وجود دارد طوری که گروهی از مناطق برای خرید مصرفی آپارتمان، گروهی دیگر برای خرید زمین جهت ساخت‌وساز و گروه سوم برای اجاره‌نشینی مناسب است. مافی ادامه داد: بهترین فعالیت ملکی در 10 منطقه فرسوده تهران، خرید زمین برای ساخت‌وساز است. اما در مقابل سیگنال غلط این 10 منطقه به خریداران مسکن، 4 منطقه در تهران وجود دارد که خرید مصرفی آپارتمان در آنها صرفه‌اقتصادی به همراه دارد.

عضو انجمن انبوه سازان استان تهران با بیان این که در نقاط ارزان قیمت شهرهزینه ساخت وساز نقش اول را برای تعیین قیمت ساختمان بازی می‌کند عنوان کرد: در مناطق شمالی و گران قیمت شهر می‌توان گفت حدود 80 درصد قیمت ساختمان را ارزش زمین آن تعیین می‌کند. به گفته او، رابطه هزینه ساخت در هر متر مربع به قیمت روز مسکن به این شکل است که در منطقه‌ای از شهر که قیمت هر متر مربع روز آن حدود یک میلیون تومان تعیین می‌شود هزینه ساخت برای هر متر مربع از این ساختمان به حدود 500 تا 600 هزار می‌رسد.

او ادامه داد: در مناطقی از شهر که قیمت تمام شده پایین‌تر است بخش زیادی از آن را هزینه ساخت در برمی‌گیرد و ممکن است تا 60 درصد از قیمت روز ساختمان را تشکیل دهد، اما در مناطقی از شهر که قیمت روز بالاتر می‌رود هزینه ساخت ممکن است تنها 20 درصد از آن را در برگیرد. عضو انجمن انبوه سازان استان تهران با بیان این که سقف تعیین شده برای واحدهای نوساز چندان مشخص نیست ادامه داد: براساس شرایط هرواحد و محله، این قیمت‌ها می‌تواند تفاوت زیادی داشته باشد، اما در بخش متوسط شهر، این نرخ‌ها تا حداکثر 4 میلیون و 500 هزار تومان تعیین می‌شود که بسیار بالاتر از قدرت خرید متقاضیان این قشر است.

براساس گزارش‌های میدانی، یک آپارتمان 45 متری و نوساز در پیروزی دهم فروردین با قیمت 150 میلیون تومان به فروش می‌رسد و در فلاح ابوذر واحدی 46 متری و نوساز با شرایط 24 میلیون تومان نقد، 45 میلیون تومان وام و 30 میلیون تومان رهن فروخته می‌شود. در وحدت اسلامی روبه‌روی فرهنگ آپارتمانی به مساحت 45 مترمربع با آسانسور و پارکینگ و تحویل سه ماهه متری 2 میلیون و 700 هزار تومان قیمت گذاشته شده است و در قصرالدشت دامپزشکی واحدی 43 متری با پارکینگ و انباری و آسانسور 166 میلیون تومان فروخته می‌شود.

در مهرآباد جنوبی واحدی 45 متری با آسانسور و پارکینگ 130 میلیون تومان قیمت گذاشته شده است و در پیروزی پرستار جنوبی واحدی با متراژ 44 مترمربع متری 3 میلیون و 750 هزار تومان به فروش می‌رسد. در گلبرگ غربی واحدی 45 متری طبقه سوم با انباری متری 3 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. در تهرانپارس ابتدای خیابان استخر هم واحدی 50 متری با پارکینگ و انباری 190 میلیون تومان قیمت گذاری شده است و در دامپزشکی یادگار هم واحدی 49 متری با انباری متری 3 میلیون و 100 هزار تومان به فروش می‌رسد.
مرجع : خبرآنلاین