۸۷
تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ ساعت ۰۹:۰۵
کد مطلب : ۶۱۳۵۲
از طريق سرزدن با شمشیر!

نحوه اعدام رهبر شیعیان معترض عربستان!

گروه بين‌الملل: رهبر شيعيان عربستان سعودي که به اتهام "اغتشاش در میان شیعیان و کمک به کشورهای خارجی برای دخالت در امور عربستان" محاکمه و به اعدام محکوم شده، قرار است از طریق "گردن‌زدن با شمشیر" به مجازات برسد!
نحوه اعدام رهبر شیعیان معترض عربستان!
به گزارش دويچه وله، دادستان کل عربستان سعودی، در دادخواست خود علیه رهبر مذهبی شیعیان عربستان تقاضا کرده بود که اعدام نمر باقر النمر به شیوه‌ی فجیع‌تری صورت گیرد: این که ابتدا سر از بدن او جدا ‌شود و سپس پیکر بی‌سرش، در چهارراه‌های اصلی شهر به نمایش همگان در آید!! قضات "دادگاه ویژه جزایی عربستان"، ولی به بریدن سر این واعظ با شمشیر رای دادند. در دادخواست دادستان، از این واعظ به عنوان "یاغی" و رهبر جنبش اعتراضی شیعیان در مناطق سنی‌نشین شرق این کشور، نام برده شده است.

پس از صدور رای، صدها تن از هواداران النمر در شهر زادگاه این واعظ، به خیابان‌ها رفتند و دست به تظاهرات زدند. نمر النمر، در میان جوانان شیعه عربستان که بیشتر در مناطق نفت‌خیز شرق این کشور ساکن هستند، از نفوذ چشمگیری برخوردار است. شیعیان تنها ۱۵ درصد کل جمعیت مسلمان سنی‌مذهب این شیخ‌نشین را تشکیل می‌دهند. در عربستان سعودی، برپایی تظاهرات ممنوع است.

نمر النمر که دوران طلبگی و تحصیل علوم دینی را در ایران گذرانده، فعالیت‌های انتقادی خود را پس از آغاز موج اعتراضی در کشورهای عربی موسوم به "بهار عربی"، شدت بخشید و شیعیان را به تظاهرات علیه خاندان پادشاهی آل سعود در این جزیره فراخواند. او در سخن‌رانی‌های خود همواره از اعمال تبعیض شدید در مورد شیعیان در این کشور انتقاد ‌کرده و خواهان برابری حقوق میان شیعیان و سنی‌ها است. مسلمانان شیعه در عربستان سعودی، از دست‌یافتن به مقامات ارشد دولتی، سیاسی و امنیتی محرومند. در ماه‌های گذشته، شمار درگیری میان شیعیان و گروه‌های دیگر که اغلب به دستگیری و زندانی‌شدن معترضان ـ حتی کودکان ـ شیعه‌مذهب می‌انجامد، افزایش یافته است.

نمر النمر که در شرق این کشور زندگی می‌کند، در سخنرانی‌ خود در فوریه‌ی سال ۲۰۰۹ به مقامات سعودی هشدار داد که اگر «شان و حیثیت ما به ما بازگردانده نشود، من شیعیان را به جدایی از عربستان فرا می‌خوانم. کرامت ما مهم‌تر از تمامیت کشور است.» او در این سخن‌رانی خواهان برگزاری یک "انتخابات آزاد" شد. برای خاندان وهابی آل سعود، پادشاهی و وحدت عربستان از اهمیت زیادی برخوردار است. وهابی‌‌ها بیم آن دارند که موج اعتراضات در خاورمیانه، به مرزهای این جزیره‌ی شیخ‌نشین هم برسد. به گفته‌ی کارشناسان سیاسی، این خطر به دلیل آن که شیعیان عربستان از سوی هم‌مذهبان خود در کشور همسایه‌ی آن، بحرین پشتیبانی می‌شوند، منتفی نیست. در بحرین، یک اقلیت سنی مقتدر، بر اکثریت شیعه‌مذهب این کشور حکومت می‌کند.

اعلام صدور گردن‌زدن نمر النمر، بر وخامت روابط میان عربستان سعودی و ایران نیز می‌افزاید. محمد رضا نقدی، رئیس سازمان بسیج مستضعفان، در رابطه با حکم صادره از "دادگاه ویژه جزایی عربستان"، گفته است: «اگر نمر اعدام شود، عربستان را به جهنم تبدیل می‌کنیم.» عبدالله عبدالعزیز، پادشاه عربستان در حال حاضر اجرای مجازات نمر النمر را به تعویق انداخته است.