به روز شده در ۱۳۹۹/۰۳/۰۶ - ۱۰:۳۵
 
۷
تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۰/۳۰ ساعت ۱۲:۰۹
کد مطلب : ۶۶۸۷۹
ظرفیت بالای خاتمی و هاشمی برای مقابله با افراط

كنفرانس مقابله با افراطی‌گری بدون خاتمي!

گروه سیاسی: سفیر اسبق ایران در لبنان با اشاره به کنفرانس جهان علیه خشونت و افراطی‌گری تصریح کرد: در این کنفرانس که سران کشور‌ها از سرتاسر دنیا در آن حضور داشتند٬ تقاضاهای بسیاری برای دیدار با آقای خاتمی مطرح شده بود که این موضوع نشان می‌دهد آقای خاتمی به عنوان یک چهره برجسته چقدر می‌تواند در حل مشکلات پر تاثیر باشند.
كنفرانس مقابله با افراطی‌گری بدون خاتمي!
محمدعلی سبحانی درباره بازتاب و تاثیر نامه آقای خاتمی به‌بان کی‌مون گفت: قبل از هر چیز جای تاسف دارد که کشور ما به دلیل خاصی نمی‌تواند بهره زیادی از سرمایه‌ای چون آقای خاتمی ببرد. وی گفت: جای تاسف بیشتر دارد که بسیاری از سران کشور‌ها و روسای جمهور فعلی و سابق و چهرهای فرهنگی و سیاسی دنیا مدام به آقای خاتمی نامه می‌نویسند و از او دعوت یا تقاضای ملاقات دارند اما متاسفانه در داخل برای بهره‌گیری از این سرمایه ملی و اجتماعی فراهم نیست.

این تحلیلگر مسایل بین‌المللی بیان کرد: آقای خاتمی در اوایل قرن جدید و در آن شرایط بین‌المللی٬ موضوع مهم گفت‌و‌گوی تمدن‌ها را مطرح کردند که به این علت٬ تا به امروز ایشان٬ جایگاه خاصی در فضای بین‌المللی دارند. سفیر اسبق ایران در اردن افزود: بعد از اتمام دوره ریاست جمهوری آقای خاتمی در ایران٬ به جای اینکه از این توان و قدرت برای دستیابی به این گونه اهداف استفاده شود٬ بهره کافی برده نشد.

سبحانی با اشاره به کنفرانس جهان علیه خشونت و افراطی‌گری٬ تصریح کرد: در این کنفرانسی که از سرتاسر دنیا در آن سران کشور‌ها حضور داشتند٬ تقاضاهای بسیاری برای دیدار با آقای خاتمی مطرح شده بود که این موضوع نشان می‌دهد آقای خاتمی به عنوان یک چهره برجسته چقدر می‌تواند در حل مشکلات تاثیر‌گذار باشند. وی با بیان اینکه در دوران ریاست جمهوری آقای خاتمی تصویر مثبتی از ایران در جهان ترسیم شد٬ گفت: جای تامل دارد که در ایران کنفراسی تشکیل می‌شود برای مقابله با افراطی‌گری و خشونت اما از سرمایه‌های چون آقای خاتمی استفاده نمی‌شود.

سفیر اسبق ایران در سوریه افزود: اطلاع دارم غیر از نامه آقای خاتمی به دبیر کل٬ برخی از سران کشور‌ها و رجال فکری و فرهنگی نامه‌هایی نوشته‌اند و از آقای خاتمی می‌خواهند در موضوع مقابله با گسترش خشونت فعال باشند و مسئله گفتگوی تمدن‌ها را مطرح می‌کنند. سبحانی گفت: علاوه بر رجال خارجی٬ بعضی از مراجع و چهره‌های فرهنگی و فکری داخلی نیز از ایشان چنین تقاضایی را همیشه دارند که آقای خاتمی می‌تواند در مسئله خشونت، تروریسم و افراطی‌گری نقش مثبتی را ایفا کند.

وی در باره نامه اخیر آقای خاتمی به‌ بان‌کی‌مون گفت: اینگونه تلاش‌ها این امید را به وجود می‌آورد که حتما توانایی در کنترل خشونت و حل مشکلات می‌تواند وجود داشته باشد و کشور ما از چنین سرمایه‌هایی که در اختیار دارد٬ باید برای منافع و مقابله با خشونت استفاده کند. این کار‌شناس مسائل بین‌المللی تصریح کرد: از آنجایی که کشوری مانند اسرائیل که دشمن اصلی مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ است و افراطی‌گری را در سراسر جهان رهبری می‌کند٬ این گونه نامه‌ها در روند مذاکرات بسیار موثر است و می‌تواند مسیر اسلام‌هراسی و اسلام‌ستیزی را تغییر دهد و گفتمان اصلاح طلبی و اعتدال گرایی را جایگزین آن کند.

سبحانی گفت: باید بتوانیم از چنین سرمایه‌ای که شاید بعضی از کشور‌ها حاضرند میلیارد‌ها دلار خرج کنند که آن را به دست بیاورند٬ استفاده و بهر ه‌برداری کنیم و شرایطی را فراهم کنیم که حداقل آقای خاتمی در سطح بین المللی به عنوان یک چهره فرهنگی و سیاسی فعال شوند. وی اضافه کرد: این موضوع به نفع منطقه و جهان اسلام و در کاهش اسلام هراسی و اسلام ستیزی بسیار موثر خواهد بود و امروز آقای خاتمی نیز در این بعد احساس مسئولیت کرده و وارد این بحث شده‌اند.

این تحلیل‌گر مسائل سیاست خارجی در باره شرایط منطقه‌ای نیز تصریح کرد: امروز منطقه ما وضعیت بسیار خطرناکی دارد و روز به روز شاهد افزایش و گسترش صدای افراطی‌گری هستیم لذا باید بتوانیم از ظرفیت‌های فرهنگی خود برای افزایش صدای اعتدال در این فضا و موقعیت استفاده کنیم و بپذیریم آقایان خاتمی و هاشمی از این سرمایه‌های ما هستند. سبحانی گفت: مراجعات زیادی از داخل و خارج وجود دارد و تقاضا می‌کنند آقای خاتمی به عنوان یک سمبل در مسئله عدم خشونت و گفتگوی تمدن‌ها که ریاست آن در سازمان ملل به عهده ایشان است فعال شوند. ما هم باید در داخل تلاش کنیم این شرایط برای آقای خاتمی مهیا و فراهم و به طور جدی آن را دنبال کنیم.

این کار‌شناس مسائل بین‌المللی گفت: مرکز گفتگوی تمدن‌ها ظرفیت بسیار خوبی دارد و در این هیاهویی که صدای افراطی‌گری در سرتاسر جهان بلند شده است٬ می‌تواند از این ظرفیت در جهت مقابله با افراطی‌گری و خشونت استفاده کند. وی در پایان گفت: امروز فضایی شکل گرفته است که صدای افراط بسیار بلند است لذا باید تلاش کنیم از ظرفیت‌های داخلی، تاریخی و فرهنگی خود برای افزایش صدای همگرایی، ‌اعتدال و اصلاح طلبی استفاده کنیم؛ چاره‌ای جز حرکت به این سمت در وضعیت کنونی نداریم.
مرجع : ایلنا

ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۰/۳۰ ۱۲:۲۹
استفاده از ظزفیت خاتمی لیاقت میخواهد !! (281189)
رسول
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۰/۳۰ ۱۴:۳۷
ایرانی عزیز دمت گرم. دهانت را باید طلا گرفت (281267)
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۰/۳۰ ۱۵:۳۳
اگرحسادت افراطی ها بگذارد با خاتمی می توان بیشتر نزاع های منطقه را حل و فصل کرد. (281284)
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۰/۳۰ ۱۲:۳۲
آقای خاتمی خودش تو این مملکت مشکل 88 رو پشتیبانی کرد چطوری می تونه حلال مشکل باشه؟! (281190)
23
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۰/۳۰ ۱۸:۱۴
به نظر من ایشان از منش اصلاح طلبی مهندس دفاع کردند و شاید روی برخی ادعاها بحث داشتند. (281336)
ايراني
United Kingdom
۱۳۹۳/۱۰/۳۰ ۱۲:۳۳
به عنوان يك ايراني مسلمان معتقد به اصل تعامل، صلح و همزيستي مسالمت آميز با تمام كشورها ي دنيا( به غير از رژيم غاصب و نجس اسراييل) كه لازمه توسعه همه جانبه كشور است، واقعا متاسفم كه در شرايط خطير كنوني كه منطقه و جهان اسلام در آتش ترور و خونريزي ميسوزد و سيماي رحماني اسلام در جهان غرب به عنوان سيماي خشن و ... معرفي و ضربات جبران ناپذير تاريخي به دين رافت و رحمت وارد تا جلو توسعه اين دين مبين در جهان غرب و ساير ممالك دور گرفته شود، به عمد يا به سهو از اين چهره مقبول در سطح جهان استفاده نميكنيم. (281191)
م
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۰/۳۰ ۱۲:۳۹
کجای کارید اقا! اینها دلواپسند، میفهمی دلواپس
درود بر خاتمی عزیز (281194)
کار، آزادی، جامعه ی مدنی
Russian Federation
۱۳۹۳/۱۰/۳۰ ۱۲:۴۲
نامه ی رستم فرخزاد پس ازشکست ایرانیان که درشاهنامه به قلم افسونگرحکیم توس آمده را مطالعه کنید، شمن لذت بردن بسیاری از پرده ها می افتد. این دردها را حکیم توس حدود1000 سال پیش به نگارین ترین شکل ممکن به تصویر کشیده بود!!! (281199)
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۰/۳۰ ۱۳:۰۱
بجای خاتمی یکی از اقایان رسایی یا بذر پاش برود (281214)
ایرانی1
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۰/۳۰ ۱۳:۲۰
متاسفانه انحصارطلبان دوست ندارندگره این مشکلات بازشود آن هم به دست فرهیخته واندیشمندی چون خاتمی عزیز.به امید روزی که برسرعقل آیند.استفاده از پتانسیل خاتمی به نفع جهان است. (281230)
مهربانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۰/۳۰ ۱۵:۴۳
متاسفم از محدودیت برای بانی اصلاحات سیدمحمد محبوب اصلاحات (281292)
بنده خدا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۰/۳۰ ۱۹:۰۶
سر خودمون هم کلاه می ذاریم (281343)
ایرانی
۱۳۹۳/۱۰/۳۰ ۲۱:۲۵
حسادت به خاتمی (281379)
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۰/۳۰ ۲۱:۳۳
آرزو داشتیم نخبه کشی در ایران پس از پیروزی شکوهمند جمهوری اسلامی پایان یابد ولی افسوس وصد افسوس (281381)
صفدر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۰/۳۰ ۲۱:۵۲
چقدر شماها ساده اید . همینکه به عنوان یکی از سران فتنه داره نفس میکشه باید کلاهتون هوا بندازید (281385)