۱۰۱
تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۱/۰۵ ساعت ۱۷:۵۲
کد مطلب : ۶۷۴۷۱
واكنش نهاد ریاست‌جمهوری به نامه بهمنی؛

۲/۷ میلیارد دلار از بیت‌المال به زنجانی داده شد

گروه اقتصادي: بدنبال انتشار نامه سرگشاده رییس كل سابق بانك مركزی به معاون اول رییس جمهور در مورد عدم ارتباط و ملاقات بابك زنجانی با مقامات دولت قبل، روابط عمومی نهاد ریاست‌جمهوری توضیحاتی ارائه كرد.
۲/۷ میلیارد دلار از بیت‌المال به زنجانی داده شد
به گزارش ايلنا؛ متن کامل این توضیحات به شرح ذیل است:
۱) بیش از ۲.۷ میلیارد دلار از اموال بیت المال در دولت گذشته در اختیار بابک زنجانی قرار گرفته است. بخشی از این مبلغ مربوط به پول نفت و بیش از یک میلیارد دلار آن مربوط به سپرده‌های بانک مرکزی نزد یكی از شرکت های زیر مجموعه وزارت نفت بوده و اكنون بازگشت آن یك مطالبه عمومی است. سوال مهم این است كه به چه دلیل یك جوان كم سابقه توانسته به این میزان از اموال بیت‌المال دسترسی پیداكند.

۲) بی‌تردید آنچه كه در اظهارات معاون اول محترم رییس جمهور مورد توجه قرار گرفته توهین به فرد یا افراد خاصی نبوده، بلكه تاكید بر این نكته است كه این‌گونه مسائل بدون دستور مستقیم و همراهی مقامات دستگاه‌های ذیربط میسر نیست.

مسائلی که نشان می‌دهد با اعمال نفوذ دست‌های قدرتمند پشت پرده، زمینه سوءاستفاده های بی‌سابقه‌ای در کشور فراهم شده و امروز باید عوامل این فساد های بزرگ به افکار عمومی معرفی شوند. عواملی كه با حمایت های آشكار و پنهان باعث شدند بابک زنجانی در موقعیت‌های مختلف با مقامات بلندپایه کشور ملاقات كرده و آنها برای پی‌گیری کارهای وی دستورات فوری صادر كنند.

۳) انتظار این بود که آقای بهمنی نسبت به اصل موضوع، توضیح بیشتری می دادند تا مشخص شود دقیقاً چه کسانی، صلاحیت بانک فاقد اعتبار بابک زنجانی در مالزی را برای انتقال حجم عظیم منابع بیت المال و برقراری تعامل گسترده شبکه بانکی با آن، تایید کرده اند و همین امر موجب هدر رفتن سرمایه ملی شده است.

۴) در پایان دو نکته مهم مورد تأکید است:
الف: نباید با سکوت، موضوع برگشت ۲.۷ میلیارد دلار به خزانه کشور و رو شدن دست های پشت پرده که از مطالبات مقام معظم رهبری و مردم است، دچار فراموشی گردد.

ب: هیاهوی بیش از حد رسانه‌ای که خواسته متخلفین است ممکن است باعث انحراف افکار عمومی و دور شدن از اصل موضوع شود که پرداختن به آن را بیش از این به مصلحت نمی دانیم و فقط به توضیحات اخیر دادستان محترم تهران اشاره می کنیم که گفته اند در پرونده بابک زنجانی برخی از وزرا و رییس کل سابق بانک مرکزی برای ادای پاره ای توضیحات به دادستانی احضار شده اند.

امیدواریم با عزم و اراده‌ای که در دولت و قوه قضائیه وجود دارد و با حمایت نهادهای ذیربط، بزرگترین پرونده دستگاه قضایی پس از انقلاب اسلامی و یکی از پیچیده ترین پرونده های اقتصادی و بانکی کشور به سرانجام مطلوب برسد و شاهد اعتماد آفرینی در افکار عمومی و جامعه باشیم.

امین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۱/۰۶ ۰۷:۳۹
رسیدگی به پرونده های فساد بایستی به یک عزم ملی تبدیل شود .
از سوی دیگر حساسیت به بیت المال لازم است همیشگی و دائمی باشد. (283691)
دانیال دانا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۱/۰۶ ۱۸:۳۳
الان متخلفین بزرگ مالی دولت قبل برای این که کسی به فکر محاکمه اونا نیوفته دائما در حال فرافکنی و جوآفرینی با بهانه های ساده ای مثل قدم زنی در ژنو هستند. اما مردم بیدارند و منتظر برخورد قاطع قوه قضاییه با بدهکاران بزرگ بانکی و حیف و میل کنندگان بیت المال. (283927)
ابراهیم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۱/۰۶ ۰۸:۳۹
اقایان مسئول من به عنوان یک ایرانی ازحق خودت دراین مورد گذشت نمیکنم ازشما مسئولین انتظاردارم موضع به جدیت وباسرعت بدون اغماض پیگیری ومتخلفین دستگیر واموال مردم برگشته وعدالت برقرارگردد ضمنا از پرونده اطلاع رسانی لحضه به لحضه گردد واین هیاهو قلمدادنگردد ابراهیم قلی زاده روستای کردشت جلف (283713)
بچه اهواز
United States
۱۳۹۳/۱۱/۰۶ ۰۸:۵۹
بعيد ميدونم به سرانجام مشخصى برسه شايد دربان ساختمان بانك مركزى بخاطر راه دادن زنجانى به ساختمان به مبلغ ٥٠ هزارتومن جريمه بشه.!!!!!!! (283717)
تونی تهرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۱/۰۶ ۰۹:۱۷
بقول معروف رو نیست که سنگ پای قزوینه
مرد حسابی برای گرفتن سه میلیون تومان وام 2 نفر ضامن می خواهند چطور این همه پول رد وبدل شده است و آب هم از آب تکان نخورده ؟ (283722)
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۱/۰۶ ۱۱:۲۴
پرونده‌های فساد و تخلفی چون کرسنت، استات اویل، ایران مارین سرویس، شهرام جزایری، مه‌آفرید خسروی، بابک زنجانی و بیمه ایران چگونه پدید آمد؛باذکر دلیل ؟!...لطفا این موارد هم وهم متشابهات مورد رسیدگی قرار گیردالبته با عرض پوزش از پیشگاه عزیزان اصلاح چی وسازندگی وباغبان همیشه مسرورش وبهار حق به جانب (283771)
۱۳۹۳/۱۱/۰۶ ۱۱:۲۷
چرا بررسی نمی کنن نزدیک هشتصد میلیارد دلار پول نفت فروخته شده تو اون هشت سال کجا رفته؟ (283772)
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۱/۰۶ ۱۲:۰۴
آقای بهمنی" بگم بگم" راه ننداز توهم خیلی مقصری ،وقتی با محمود جونت هماهنگ بودی و دلار با نرخ دولتی به غارتگران میدادی تا در بازار آزاد 2برابر بفروشن و یک شبه میلیاردر بشن باید فکر اینجاشو میکردی. (283786)
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۱/۰۶ ۱۲:۰۵
جناب آقای دکتر ظریف این عمل شما برای مردم ایران کاملا پسندیده بود و نشانگر ادب و شخصیت والای ایرانی شماست. اصلا به حرف پایداری ها کوچکترین توجهی نکنید. کار شما کاملا درست بود. (283787)
بینام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۱/۰۶ ۲۳:۰۵
ای مردم تو را به خدا گوش کنید از ده خبر رسانه های ما هشت خبرش درباره دزدی واختلاسه تا کی مردم سکته نکنند خدا یا این مملکت چقدر ثروت داشته که این ازش مونده (283994)