۲۸۲
تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۱/۱۴ ساعت ۰۰:۴۷
کد مطلب : ۶۸۴۳۹
ايران جلوی "رفتارهای بیهوده‌" را بگيرد

واکنش تند کشورهای‌عربی به سخنان جنتی

گروه بين الملل: شورای همکاری خلیج فارس تبریک گفتن مرگ ملک عبدالله توسط احمد جنتی را توهین‌آمیز و غیرقابل پذیرش خواند و دبیر این شورا خواستار جلوگیری از این گونه سخنان "بیهوده و غیرمسئولانه" شد.
واکنش تند کشورهای‌عربی به سخنان جنتی
به گزارش دويچه وله، ابراز خوشحالی امام جمعه موقت تهران و دبیر شورای نگهبان از مرگ پادشاه عربستان سعودی با واکنش کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس روبرو شده است. در بیانیه‌ای که در سایت رسمی شورای همکاری خلیج فارس منتشر شد سخنان "توهین‌آمیز و تفرقه‌افکنانه" احمد جنتی در خطبه‌های نماز جمعه تهران به شدت محکوم شده است. جنتی در این مراسم ملک عبدالله بن عبدالعزیز را "قارون سعودی" خواند و گفت باید مرگ او را "به مومنان و مسلمانان و کسانی که واقعا غصه اسلام و شیعه را می‌خورند تبریک بگوییم"!

عبداللطیف بن‌راشد الزیانی، دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس اظهارات جنتی را توهین‌آمیز و غیرقابل پذیرش خواند و گفت: ابراز این "سخنان دشمنانه" از سوی یک مقام مسئول ایرانی تاثیری جز افزایش شکاف میان جمهوری اسلامی و کشورهای عضو این شورا برجا نمی‌گذارد. جنتی در حالی مرگ ملک عبدالله را تبریک گفته که رئیس جمهور با رسال پیامی درگذشت پادشاه عربستان را تسلیت گفته و وزیر خارجه محمد جواد ظریف در مراسم تشییع جنازه او در ریاض شرکت کرده بود.

الزیانی از مسئولان جمهوری اسلامی خواست جلوی "رفتارهای بیهوده‌ای" را که به تحکیم روابط دوستانه با همسایگان بر اساس احترام متقابل کمک نمی‌کند بگیرند. این شورا از کشورهای کویت، قطر، بحرین، عربستان سعودی، عمان و امارات متحده عربی تشکیل شده است. تشنج‌زدایی و بهبود روابط با این کشورها از محورهای اصلی سیاست خارجی دولت یازدهم به شمار می‌رود.

انتقاد مراجع از جنتی
انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات نیز در یادداشتی که در شبکه توئیتر منتشر شد، تاکید کرده که همه کشورهای عربی از توهین به پادشاه درگذشته عربستان رنجیده‌اند و چنین اظهاراتی به رابطه این کشورها با ایران لطمه می‌زند. سخنان جنتی در داخل ایران نیز با مخالفت‌های صریحی روبرو شده است. برخی از مراجع تقلید در دیدار با حسین صادقی، سفیر ایران در ریاض اهانت به رهبران دیگر کشورها را کار نادرستی خوانده‌اند.

آيت الله ناصر مکارم شیرازی در ملاقات با صادقی گفت: «به‌رغم وجود اختلاف دیدگاه‌ها و مواضع رهبران دو کشور، هیچ گروهی از مسلمانان نباید به دیگری اهانت کند.» آيت الله عبدالله جوادی آملی نیز در واکنش به سخنان دبیر شورای نگهبان گفته است: «ابراز شادی در مرگ افراد، چه ضرورتی دارد؛ این رفتار نه واجب است و نه مستحب؛ برای چه باید عواطف یک عده را جریحه دار کرد؟ علی الخصوص که حجاج ما برای انجام فریضه حج باید به این کشور سفر کنند.»