به روز شده در ۱۳۹۷/۰۱/۰۲ - ۰۹:۱۰
 
۷۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۱/۱۲ ساعت ۱۳:۰۳
کد مطلب : ۷۳۳۲۲

لحظه شماری 100 شرکت برتر جهان برای سرمایه​گذاری در ایران پس از توافق هسته​اي

گروه اقتصادی: کارشناس ارشد اقتصادی و مشاور سابق اتحادیه اروپا از انتظار 100 شرکت برتر جهان برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف صنعتی و اقتصادی ایران خبر داد.
لحظه شماری 100 شرکت برتر جهان برای سرمایه​گذاری در ایران پس از توافق هسته​اي
مهرداد عمادی در این زمینه اظهار کرد: با نتایج به دست آمده از روند 18 ماهه مذاکرات تهران و 1+5 و خوشبینی های نزدیک به یقین برای رسیدن به توافق در لوزان، شرکت های بزرگ اقتصادی در جهان خود را برای ورود به ایران در چارچوب سرمایه گذاری آماده می کنند. عمادی در گفت وگو با بی بی سی اظهار کرد: در دیدارهایی که با رییسان 11 شرکت برتر اقتصادی و صنعتی جهان در داشتم، آنان از برنامه ریزی های خود برای حضور در بازار ایران خبر دادند که این موضوع با روشن شدن افق مذاکرات درحال گسترش است.

وی با بیان اینکه اولین نتیجه توافق پیش رو، بازگشت ایران به سامانه بانکی انتقال بین المللی پول (سوئیفت) خواهد بود و از هم اکنون شرکت های مختلف بویژه آلمانی و فرانسوی در این زمینه لحظه شماری می کنند، تاکید کرد: بازگشت به سوئیفت سبب می شود اقتصاد ایران دوران شکوفایی خود را آغاز کند. عمادی اظهار کرد: بخش های تولیدی در ایران هم پس از رفع مشکلات و محدودیت های ناشی از تحریم، با آغاز بازسازی و نوسازی ماشین آلات و تجهیزات، قدرت رقابت با تولیدات کشورهای دیگر از جمله ترکیه را پیدا می کنند زیرا توان علمی و فنی خوبی در این زمینه وجود دارد.

مشاور سابق اقتصادی اتحادیه اروپا همچنین افزایش ارزش پول ملی ایران در برابر ارزهای خارجی را یکی دیگر از مزیت های اقتصادی کشور پس از توافق بر شمرد. مذاکرات ایران و 1+5 با افزایش احتمال رسیدن به توافق در لوزان سوییس ادامه دارد.