به روز شده در ۱۳۹۸/۱۲/۰۵ - ۲۱:۳۱
 
۲۸
تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۰۱ ساعت ۰۸:۴۰
کد مطلب : ۷۵۱۸۹
محمدرضا خاتمی:

مگر قرار نبود که ما نظام اسلامی باشیم؟

گروه سياسي: دكتر سيدمحمدرضا خاتمی تاکید کرد که امروز نیاز داریم به نقش دانشجو و دانشگاه نگاه جدیدی داشته باشیم.
مگر قرار نبود که ما نظام اسلامی باشیم؟
به گزارش ایسنا، محمدرضا خاتمی در آیین گشایش انجمن اسلامی دانشجویان ترقی خواه دانشگاه امیر کبیر که در آمفی تئاتر این دانشگاه برگزار شد با تبریک آغاز فعالیت انجمن اسلامی دانشجویان ترقی خواه به دانشجویان و مسئولان دانشگاه امیر کبیر، به نقش دانشجویان در تحولات کشور در طول تاریخ اشاره کرد و گفت: دانشجویان پیشانی بلند تحول خواهی در کشور و خط مقد م جبهه فکری هستند که از زبان ، قدم وقلم آن‌ها خواسته های ملت بیان می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در طول تاریخ ملت، جریان دانشجویی منشاء تحولات بسیار عظیم و مهمی بوده و توانسته است یک تنه بار همه اقشار را در طول تاریخ بر دوش بکشد. در همین راستا دانشجویان در طول تاریخ گاهی ایفا گر نقش احزاب در کشور بودند و گاهی نیز نقش رسانه ها را ایفا کردند . آن‌ها همچنین گاهی نقش جریان های زیرزمینی را ایفاکرده‌اند و هزینه های بسیاری نیز به همین خاطر پرداخته‌اند.

نائب رئیس دوره ششم مجلس با تاکید بر اینکه دانشجویان هیچ گاه نگذاشته اند شمع آزادی خواهی در کشور فراموش شود اظهار کرد: امروز در کشور با وضعیت جدیدی مواجه هستیم. امروز در کشور ما نهادهای مدنی و احزابی ایجاد شده و رشد کرده‌اند که تا حدی توانسته اند مسئولیت های مدنی خود را ایفا کنند. روزنامه‌ها و رسانه ها نیز امروز با وجود همه محدودیت‌ها توانسته‌اند نقش خود را ایفا کنند. با این وجود به نظر می رسد امروز نیاز داریم که به نقش دانشجو و دانشگاه نگاه جدیدی داشته باشیم.

خاتمی خاطرنشان کرد: اگر زمانی سیاست ورزی عملی در کنار نظریه پردازی از جمله مسئولیت های دانشگاه ها بود، امروزبه دلیل آنکه درون جامعه به اندازه کافی شاهد سیاست ورزی عملی هستیم، زمان آن رسیده است که در دانشگاه‌ها به صورت عمیق تر به مسئله سیاست ورزی بپردازیم؛ چرا که خوشبختانه یا متاسفانه جامعه ما به قدری سیاست زده شده است که راه حل همه مشکلات ما از درون سیاست می گذرد. این فعال سیاسی اصلاح طلب اظهار کرد: امروز همه ما هنوز چشم مان به سمت انتخابات ریاست جمهوری و مجلس است و به دنبال این هستیم که آیا جامعه می تواند از این طریق یک گام به سمت جلو بردارد. آنچه که ما امروز عمیقا به آن نیاز داریم ، نگاه و تحلیل عمیق از وضعیت کشور و سیاست ورزی در کشور است.

خاتمی در ادامه با تاکید بر اینکه نقش اول دانشگاه ها علم آفرینی و توسعه علمی است خاطر نشان کرد: همانگونه که در زمان هایی که هیچ نهاد مدنی در کشور وجود نداشت جامعه دانشگاهی جور آن را می کشید، امروز نیز با توجه به اینکه هنوز هم جامعه ما از جهت نظریه پردازی ضعیف است ، این انتظار از جامعه دانشجویی وجود دارد که به مسئله نظریه پردازی توجه بیشتری داشته باشد. این فعال سیاسی اصلاح طلب همچنین تاکید کرد که تعصبات حزبی و جناحی و همچنین دعواهای سیاسی بیشتر مربوط به خارج از دانشگاه ها است.

وی با اشاره به مفهوم کرسی آزاد اندیشی گفت: کرسیهای آزاداندیشی به این معنا است که فارغ از هرگونه تعصب و هراس از هر تحت تعقیب قرارگرفتن در دانشگاه ها فضایی ایجاد شود که بتوانیم به اهداف عالیه ای که کشور به دنبال آن است دست یابیم. خاتمی در ادامه به بیان موارد و مسائلی پرداخت که باید و تنها در دانشگاه ها به بررسی آن‌ها پرداخت و با طرح این پرسش که چرا کشورهای مسلمان و کشورهایی که نام اسلامی را به دنبال خود دارند دچار نوعی عقب افتادگی هستند اظهار کرد: خیلی ساده می توان دلیل عقب افتادگی موجود در کشورهای اسلامی را به استعمار سلطه گران و استکبار جهانی نسبت داد؛ چرا که اینها نمی گذارند کشوری رشد کند اما بیان این علل برای عقب افتادگی کشورهای مسلمان کافی است؟

نائب رئیس مجلس ششم ادامه داد: در کشور ما عده ای می گویند نفت علت عقب افتادگی کشور است.برخی دیگر نیز ایدئولوژی را مانع پیشرفت کشور می دانند و دسته دیگر با طرح نقش دین در این موضوع ، برداشت های متحجرانه از دین را عامل عقب افتادگی کشور می دانند اما آیا محل پرداختن به این امور جز در دانشگاه هاست؟ این فعال سیاسی اصلاح طلب در ادامه صحبت های خود به بیان مثال های دیگری از موضوعات قابل طرح در کرسیهای آزاد اندیشی در دانشگاه ها پرداخت.

وی ادامه داد: آیا کسی در کشور ما بررسی کرده است که ایران به لحاظ فساد و ناکارآمدی دررده چندم دنیا قرار دارد؟ مگر قرار نبود که ما نظام اسلامی باشیم که از وحی الهی برخاسته است. حال چگونه است در کشور ما معاون اول رئیس جمهور به عنوان فاسد اقتصادی به زندان می افتد؟
وی در پایان با تاکید بر اینکه دانشگاه ها و کرسی های آزاد اندیشی جای طرح مسائل بسیار مهم در سطوح کلان است اظهار کرد: وظیفه دانشگاه ها در دوران جدید آسیب شناسی ، شفاف سازی عالمانه و کارشناسانه از حوادث و اتفاقات و همچنین نظریه پردازی و گفتمان سازی است. اگر در دوره جدید فضای دانشگاهی به این سمت میل پیدا کند می توانیم عمیق‌تر به مسائل کشور بپردازیم.

روح ا....
Korea, Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۰۱ ۰۸:۵۲
همه قرار مدار ها مال قبل از قدرت گرفتنه، بعد از اون خیلی چیزها رو فراموش میشه. (301139)
ایرانیم
Germany
۱۳۹۴/۰۲/۰۱ ۰۹:۰۵
نظام اسلامی بر اساس قوانینی که تعیین شده و اجرای به اون گلستان میشه نه به حرف شما و هم فکران شما ...
البته جسارت نباشه آقای خاتمی شما و اطرافیانتون که در زیر پا گذاشتن قانون چه در مجلس ششم که فیلمشم منتشرشد و چه در سالهای بعدش نقش آفرینی کردین ...شما داری از جامعه اسلامی دم میزنی در صورتی که بعضی اشخاصی که در جلسات شما شرکت میکنند اصلا جامعه اسلامی رو قبول ندارند
حالا شما بگو ما دم خروس باور کنیم یا قسم حضرت عباسو. (301140)
صادق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۰۱ ۰۹:۴۴
تا زمانی که زنده کشی و مرده پرستی حاکم هست وضع از این بهتر نخواهد شد.
تاریخ گواه این مدعاست که امیرکبیر را کشتند .... (301142)
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۰۱ ۰۹:۴۸
شغل ایشون چیه ؟ ایشون الان در دانشگاه تدریس میکنند ؟ (301143)
مینا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۰۱ ۱۴:۳۸
چون ایشان اصلاح طلب بوده واهل بخور بخور نبوده بیکار هستند ولی اونایی بیت المال را ارثیه بابا شون می دانند سر کارن اون هم نه یک کار چندکار همزما ن (301157)
محمدی / پور امینی /همدان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۰۱ ۱۹:۴۷
مردم. فعالان وطیف های سیاسی در انتخابات خرداد 92 بارهنمود های حکیمانه رهبری معظم حماسه سیاسی وانتخاباتی بیاد ماندنی خلق کردند ودر فرایند پیش وپس از ان انتخابات اصلاح طلبان واعتدالیون انصافا در پیشبرد مبانی مردمسالاری دینی وتقویت هرچه بیشتر پایه های مردمی جمهوری اسلامی ایران عزیز وبیش از هر زمان دیگر نقش افرینی نموده اند ادامه .. (301163)
محمدی / پورامینی /همدان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۰۱ ۲۰:۳۴
به انتشار مانیفست انتخاباتی اصلاح طلبان خوش امد می گوئیم در بیان راهبرد های کلان سیاسی اصلاح طلبان که مشخصا مبتنی بررویکرد تعامل مثبت با حاکمیت وناظر برحفظ هویت سیاسی اصلاح طلبان نیز میباشد از اقای تابش مطالبی در اخبار منعکس شده است که امید میرود اعتدالیون واصلاح طلبان در ذیل راهبر کلان سیاسی اصلاح طلبان موفق باشند (301167)
م ر پ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۰۱ ۲۲:۰۵
یکی از مشکلات ما این است که سعی داریم گذشته را سد راه اینده قرار دهیم البته گذشته باید جبران شود واین که گفته شود گذشته گذشته هم درست نیست ولی شرح حال گذشته ای که در حال حاضر اثاری از ان وجود نداشته وجریان ندارد چرا باید به ان استناد کنیم؟ (301170)
ممم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴/۰۲/۰۱ ۲۳:۴۲
شماها هیچ کدومتون درد مردم و دانشجو رو ندارید .
فقط و فقط تشنه قدرت هستید .
منتظر فرصت هستید تا ........$$$ (301172)