به روز شده در ۱۳۹۷/۱۲/۰۳ - ۲۰:۵۷
 
۴۲
تاریخ انتشار : ۱۳۹۱/۱۱/۱۵ ساعت ۱۲:۵۶
کد مطلب : ۸۵۸۵
حبیب محبيان: به مجوز نیازی ندارم

ماجرای «حبیب» و فعالیت‌‌هايش در داخل کشور

گروه فرهنگي و هنري: حبیب محبیان دو سه سالی هست که گه‌گاه در خیابان‌های تهران دیده می‌شود و انتشار عکس‌های یادگاری دوستدارانش با این خواننده در خیابان‌های تهران و برخی نقاط دیگر کشور، دیگر هیچ شک و شبهه‌ای را در بین مخاطبان موسیقی باقی نگذاشته که همان‌گونه که برخی اخبار از این واقعیت حکایت می‌کرد، او در ایران است و وطنش را برای ادامه‌ی فعالیت‌های هنری‌اش انتخاب کرده‌ است.
ماجرای «حبیب» و فعالیت‌‌هايش در داخل کشور
در سال‌های گذشته صحبت‌ها و حرف و حدیث‌های فراوانی هم در این زمینه مطرح شده که هیچ‌گاه از سوی مسوولان به طور رسمی تائید یا تکذیب نشده است. نبود هیچ اظهار نظر رسمی از سوی مدیران عالی فرهنگی، باعث شد هر روز شاهد شایعات و اخبار درگوشی درباره‌ی این خواننده، در محافل و سایت‌های خبری باشیم تا رفته رفته ماجرای «حبیب» و ادامه‌ی فعالیت‌های او در داخل کشور، سوال بزرگ بسیاری از اهالی هنر در ایران باشد.
در این بین و حدود سه هفته پیش، انتشار قطعه دو صدایی حبیب و «سمیر زند» (خواننده جوان داخلی و فرزند يكي از روحانيون سرشناس كشور)، باعث شد گمانه‌زنی‌ها برای انتشار رسمی آلبوم حبیب در ایران بیشتر و بیشتر شود و همین موضوع باعث شد به سراغ این خواننده برویم و پاسخ تمام سوالاتی را که در همه این سال‌ها درباره او مطرح بوده، از زبان خودش، بشنویم.
گفت‌وگویی که در ادامه می‌خوانید، به‌گفته‌ی اطرافیان این خواننده، نخستین گفت‌وگوی رسانه‌یی رسمی و واقعی حبیب در داخل کشور است که در استودیویی در یکی از ساختمان‌های محله‌ی الهیه‌ی تهران انجام شده است. 

موضوع انتشار آلبوم شما در داخل کشور چقدر صحت دارد؟ صحبت ها و حرف و حدیث های فراوانی در این یکی دو ساله مطرح شده است. خودتان خیلی واضح در این‌باره صحبت می کنید؟ واقعا مذاکره ای با مقامات مسئول در این راستا صورت گرفته است؟
انتشار آلبومم در ایران کاملا جدی است. شاید کمی زمانش طولانی شده باشد اما مذاکرات صورت گرفته و جلسات فراوانی برگزار شده است. مقامات ارشدی، موافقت خود را حتی به صورت مکتوب به من اعلام کرده‌اند و از آن لحاظ هیچ مشکلی وجود ندارد. این مدارک همه مستند و موجود است و مشکلی نیست. 

پس این همه تاخیر در انتشار اثر، چه دلیل خاصی می‌تواند داشته باشد؟
به خاطر وجود برخی افراد شخصی و غیر دولتی که انگیزه‌های مالی عجیب و غریبی را سعی داشتند با من محقق کنند، کار کمی عقب افتاده؛ انتشار آلبوم منظورم است. در حال حاضر هم نسخه نهایی آلبوم در حال میکس و مسترینگ است و منتظر یک اتفاق یا موقعیت خوب هستیم که بعد از انجام مراحل مجوز، آلبوم را در داخل کشور منتشر کنیم.

صحت دارد که در آلبوم جدید قطعاتی را برای جنگ و دفاع مقدس هم خوانده‌اید؟
بله. قطعه‌ای به نام «عشق‌های خدایی» را در آلبوم جدید برای آن دوره خاص تاریخ ایران ساخته‌ام. 

این تصمیم شما برای ساختن این آثار را باید تصمیمی سفارشی برای اخذ آسان‌تر مجوز به حساب آورد؟
برخلاف خیلی‌ها که فکر می کنند این آثار را برای گرفتن مجوز تولید کرده‌ام، باید بگویم من برای اعتقادات قلبی‌ام نیازی به مجوز نمی‌بینم. این آثار را در سال ۲۰۰۶ ساخته‌ام. در سالهایی که اصلا قرار نبود به ایران بیایم. این بهترین جوابی است که می‌توانم به تو بدهم که همه بفهمند ارادت من به شهدا و رزمندگان چیزی دلی است و برایم مهم است که از مفاهیم اعتقادی‌ام سوء برداشتی صورت نگیرد.

تصاویر عجیب و تکان دهنده‌ای هم در ویدئوی این آثار شما به چشم می‌آید که روح هر بیننده‌ای را منقلب می‌کند. این تصاویر چطور متولد شده‌اند؟
من چهار سال اول جنگ را در ایران بودم و جزو کسانی نبودم که بلافاصله بعد از انقلاب از ایران خارج شدند. کاملا با حال و هوای جنگ در ایران آشنا بودم و هستم و تصاویر آن هنوز هم در ذهن من مانده است. تصاویری که در این ویدئوها آمده، تصاویری است که از جنگ در ذهن من بوده و با چشم خودم آنها را دیده‌ام. رابطه من با جنگ یک رابطه کاملا حسی و عمیق است و در هیچ برهه‌ای از زندگی هنری‌ام، کار یا قطعه‌ای را به سفارش جایی اجرا نکرده‌ام و نخوانده‌ام و اصولا اعتقاد دارم اگر در اثری، رابطه‌ای حسی و عمیق نباشد، بدون شک آن اثر نمی‌تواند با مخاطب ارتباط برقرار کند. 

عده‌ای در اوایل حضور شما سعی کردند بازگشتتان را به نام خودشان ثبت کنند. آیا شما با میل خودتان به ایران برگشتید یا در این بین پای فرد خاصی از مقامات دولتی یا غیر دولتی در میان بوده است؟
من فقط به خاطر عشقم به ایران و مردم ایران به کشورم برگشته‌ام و هیچ مقام و فرد خاصی در این تصمیم دخیل نبوده است. من زندگی کردن در کنار هموطنانم را انتخاب کردم و فعالیت هنری برای هموطنانم حس خوبی را به سمت من متصاعد می‌کرد که همین باعث شد، تصمیم به بازگشت بگیرم. علاقه و خواست خانواده‌ام هم برای بازگشت به ایران در این تصمیم من بی‌تاثیر نبوده است.

بازگشت به ایران را باید فصل جدیدی از فعالیت‌های هنری شما به حساب آورد؟
قطعا همین طور است. من سعی دارم جوانان هنردوست ایرانی را در انتخاب‌هایشان کمک کنم و فضای موسیقی داخلی را عوض کنم. 

انتشار قطعه جدید شما به‌نام «محکوم» با خواننده جوان و مجاز داخلی «سمیر زند»، اتفاقی بود که خیلی‌ها را شگفت‌زده کرد. از جنبه‌های دیگر که بگذریم، آیا این حرکت به‌معنای اعلام شما مبنی بر دغدغه داشتن و مهم دانستن همراهی و یاری به جوانانی است که در داخل کشور فعالیت می‌کنند؟
قطعا دور جدید فعالیت‌های من در ایران، با اتفاقات و غافلگیری‌های زیادی همراه خواهد بود. یکی از وظایف من کمک به جریان موسیقی روز کشور است و در هر کسی که آن قابلیت‌های مورد نظر را ببینم، حتما برای همکاری و کمک، چیزی را دریغ نمی کنم. ایشان هم جزو کسانی بودند که از قبل رزومه‌شان را دیده بودم و همین باعث شد، این همکاری صورت بگیرد. 

اقامت در شمال کشور و حضورنداشتنتان در پایتخت هم از آن دست اتفاقاتی بود که شایعات زیادی را در پی داشت. آیا صحت دارد که در پایتخت مزاحمت‌هایی از سوی افراد ناشناس نسبت به شما و خانواده‌تان صورت گرفته است؟
نه؛ این شایعات به گوش خودم هم رسید اما واقعا هیچ مشکلی در تهران و زندگی در پایتخت نداشتم و فضای آرام و پاکیزه شمال کشور را برای ادامه فعالیت‌هایم بهتر و مناسب‌تر دانستم. سکوت شمال به من انرژی می‌دهد تا بهتر در مورد زندگی و فعالیت‌هایم فکر کنم و تصمیم بگیرم. 

هنر و هنرمند مقام والایی دارند. درباره نفوذ نگاه‌های سیاسی به هنر چه اعتقادی دارید؟ آیا سیاست و هنر در یک مقوله می‌گنجند؟
هنرمند عضوی از جامعه‌ای است که در آن زندگی می‌کند. با این تفاوت که با ابزاری که در اختیار دارد، فکرها و تفکرات مردم را در جامعه با شعر و ملودی فریاد می‌زند تا همه درجریان دغدغه‌های آنها باشند اما در این بین وظایف دیگری هم دارد. تولید خوراک فکری سالم و به دور از هر گونه آلودگی و راهنمایی جوانان به مسیر درست، تعهدات مهم یک هنرمند است که آنها را با آثارش به جامعه تزریق می‌کند. هنرمند با مردم و برای مردم زندگی می‌کند. هیچوقت کاری با سیاست نداشته و ندارم اتفاقا همیشه هم از آن فراری بوده‌ام. تاریخ نشان داده که بزرگترین برنده‌ها در جهان و در مقوله هنر، کسانی بوده‌اند که به‌نوعی صدای مردم زمان خودشان بوده‌اند. این برای من از همه‌چیز مهم‌تر است.
مرجع : ايسنا
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *


۱۳۹۱/۱۱/۱۵ ۲۳:۱۳
ای کاش بقیه هنرمندامون هم میتونستن برگردن کنار خودمون... (25094)
محمد امین حسن پور
۱۳۹۲/۰۲/۱۵ ۱۷:۲۱
برگردن. مگه کسی جلوشون رو گرفته. اگه مثل حبیب ریگی به کفششون نباشه که نباید بترسن.
اما اگه منتظر فرش قرمز هستند، کمی اشتباه می کنن. کسی که خودش رفته خودش هم باید برگرده. خبری از نامه فدایت شوم هم نیست (44160)
afsaneh
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۳/۱۸ ۱۲:۵۵
قضيه ريگ به اين ساده گيها هم كه ميگي نيست...برادرمن اينجا خاك همه ايرانيهاست..شما حق نداري براي كسايي كه شايد هيچي از خودشون و زندگيشون نميدوني اينطوري صحبت كني (234379)
یاشاسین اردبیل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۶/۰۸ ۰۱:۱۶
چرا همه تون داغ کردین؟ محمد امین راست گفته که برگردند ..نگفته که بر نگردند. من هم میگم انتظار اینو داشته باشند که فرش قرمز زیر پاشون پهن بشه اشتباست. اما بله وطن اونها هم هست ..خوب بیان تو وطنشون زندگی کنند که حقشون هم هست. (248953)
یاشاسین اردبیل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۶/۰۸ ۰۱:۱۴
باید دید تعریف ما از هنرمند چیه. رقاصه ها و لوده های بی شرم و حیای فیلمفارسی هنرمند محسوب میشن؟ (248952)
قلیوند
۱۳۹۱/۱۱/۱۶ ۰۱:۴۷
بهار هم مثل من حبیبو دوست داره
خواننده سنگین و با صلابت (25133)
نرگس مهدوی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۲/۱۵ ۰۹:۱۳
اوه اوه چقدر احساساتی!!!!!!!!!!!!! انگار کی آمده!!!!!!!!!!!!1 (224404)
afsaneh
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۳/۱۸ ۱۲:۵۱
چرا به نظر واحساسات ديگران ارزش قائل نيستي..چرا كسي نيست؟؟خيليها دوسش دارن از صداش لذت ميبرن..همينطوركه شما از صداي حاج محمود لذت ميبري يا حامد زماني (234377)
وحید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۵/۱۸ ۱۹:۲۲
بزن باران، بهاران فصل خون است... (243941)
afsaneh
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۶/۰۸ ۲۳:۵۱
شما رقاصه های بی شرم روبا حبیب دریک سطح میبینید؟؟؟،که اونها رو درجایگاه هنرمندباهم مقایسه میکنید؟؟؟چشما رابایدشست جوردیگربایددید (249173)
هبي
۱۳۹۱/۱۱/۱۶ ۱۴:۰۹
خوش اومدي (25403)
۱۳۹۱/۱۱/۱۷ ۱۶:۴۵
همین که دل کردی تو این اوضاع هور و ماهور !!! برگردی کشورت خیلی مردی .... دمت گرم (25950)
۱۳۹۱/۱۱/۱۷ ۲۱:۵۶
بزن بارون ..
من عاشق آهنگ های حبیم .اینجا هم کشورشه دوست داشته برگرده پیش هموطناش . (26050)
۱۳۹۲/۰۴/۱۸ ۱۴:۱۸
حبیب جان عاشقتم خوش اومدی به ایران امیدوارم یه روز از نزدیک ببیتمت (88187)
محمد
United States
۱۳۹۲/۰۴/۲۲ ۱۸:۰۱
‏‎ ‎اگه فکر می کنید خواننده های داخلی از نظر اعتقادات ازحبیب بهترند سخت در اشتباهید،حبیب قبل از انقلاب و زمانی که لس آنجلس بوده آثار مذهبی زیادی خونده،برعکس خواننده های داخلی که واسه مجوز می خونن حبیب واسه دل خودش خونده شون،ضمنا واسه بعضیا همون شجریان خوبه که شماها قبولش داشتید اما الان تو آمریکا علیه اسلام و انقلاب شعار میده! (89943)
ربنا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۵/۱۱ ۱۵:۰۲
لطفا احترام شجریان کبیر را نگه دارید..مطمئنم اگر از حبیب گرامی از شجریان بپرسید وی از شجریان دوست داشتنی روشنفکر فقط به خوبی و به نیکی یاد خواهند کرد دلیلش هم دو خط آخر همین مصاحبه است. (243105)
علی
۱۳۹۲/۰۵/۲۸ ۱۳:۴۲
ساغول همشهری واقا اگه ریگی به کفشش بود بر نمیگشت که من نمیدونم چرا بهش مجوز نمیدن (113677)
ممد
۱۳۹۲/۰۵/۲۸ ۱۳:۴۳
اینو بگم حبیب برای خدا و امام حسینم خونده (113678)
afsaneh
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۳/۱۸ ۱۲:۴۹
حبيب حافظ قران هم هست (234376)
سرباز گمنام
United States
۱۳۹۳/۰۵/۱۷ ۱۰:۱۲
او چه حالی در خارج از کشور کرده که در ایران نمیشه کرد؟ در ایران اگر از ما بهترون باشی حال هایی میتونی بکنی که در خارج ایران تقریبا غیر ممکن است. بهتر آن اسست که سنجیده سخن بگویی برادر مکتبی. (243783)
عابد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۰۸/۰۷ ۱۷:۳۲
امیدوارم یه روز باشه که ازادی بیان باشه همه حتی جهودی هم بتونه حرفشو بزنه ...خوش اومدی حبیب به ایران ولی بدون این ایران دیگه اون ایران نیست همه ما جز نسلای سوخته این مملکتیم که بعد از 11شب وقت میکنیم بیایم پای سیستمو تلوزیون چون باید واسه یه لقمه نون مث سگ جون بکنیم (157435)
مریم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۰/۲۸ ۱۳:۵۹
حبیب جون دوست دارم جزءاولین نفراتی بودم که مشتاقانه منتظر اومدن البومهای جدیدت بودن از برگشتت به ایران خوشحالم احساس میکنم نزدیکم هستی وصداتو لمس میکنم خووووووووووووووووووووش اومدی عزیزم (199402)
montazer14313@yahoo.com
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۲/۳۰ ۲۳:۵۹
حالا كه حالشو كرده ميخواد برگرده (228689)
afsaneh
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۳/۱۸ ۱۲:۴۸
انگار خوابي ايشون چندساله برگشته...بعدم كمتر تهمت بزن وقضاوت كن (234374)
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۳/۱۸ ۱۴:۰۴
متاسفم. شما همه چیز را از دریچه حال کرذن می بینید. گمان کنم حتی انتظار داخل نامت هم برای حال کردن است وگرنه کاری با صاحب زمان نداری. (234385)
۱۳۹۳/۰۴/۲۳ ۱۵:۰۲
پس تو از اونایی هستی که اگه بری خارج از ایران احتمالا واسه حال کردن میری....
کافر همه را به کیش خود پندارد (241363)
عمو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۴/۲۸ ۲۲:۱۹
برگشته عمو. بيدارشو... برگشته!! (241867)
بی تو
۱۳۹۳/۰۳/۰۱ ۱۲:۲۷
مادر ، مادر خوب و قشنگم ،چراغ خونه بی ...


شهلای من کجایی ، شهلا چه بی وفایی ی ی (228976)
afsaneh
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۳/۱۸ ۱۲:۴۲
اهنگ برف كه جديدن بازخوني كرده شاهكاره...از صداش لذت ميبرم...زنده وسالم باشي (234373)
امیر حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۳/۳۰ ۰۹:۲۳
افسوس .... حبیب نه با ستودن من بزرگ میشه نه با بد گفتتن اونایی که واقعا نمیشناسنش کوچیک .هیچ وقت از ارزش مردی که بهترین لحضات سالم جوونیمو با صدای اون گذروندم کم نمیشه.پایدار باشی حبیب. (236646)
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۴/۰۱ ۱۰:۲۲
حالا این یارو که میگین چه کاره هست؟ (236946)
شهروند درجه 3
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۴/۰۴ ۱۶:۱۳
تو خوبی! (237509)
حميد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۴/۰۵ ۱۸:۰۸
شما بي زحمت بفرما اتاق بغلي يارو. (237774)
سسس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۴/۰۲ ۱۹:۵۸
خوش اومدی هنرمند عزیز، امیدوارم همه در هر کجای دنیا هم که باشن بتونن بدون مشکلی به وطن خودشون برن، بودن در وطن یعنی آزادی ... (237403)
اسی
۱۳۹۳/۰۴/۰۶ ۲۰:۴۳
درود بر حبیب خواننده بزرگ ایران.
آلبوم کویر باورش هنوز هم عالیهههههه.....لایک حبیب (237961)
جواد عبدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۴/۰۸ ۱۷:۳۰
مرسی مرتضی جان
جوونای ما حتی با خودشون و خدای خودشون درگیرن! همهچی فقط حال!!! ؟
امیدوارم حبیب همیشه توسرزمینش شاد باشه (238216)
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۴/۰۹ ۰۳:۳۶
دستش دردنکنه که بازم میخواد بخونه ایندلیل برازادیه مرحبا (238407)
عاشق حبیب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۴/۱۹ ۱۱:۱۰
بنده متولد 1356 هستم همون سالیه که حبیب اولبن آهنگشو خوند( مرد تنهای شب) وشاید باورنکنید 90درصد آهنگهای حبیبو حفظم و عاشقشم بدجور ودوستان من حبیب صدا می زنند.
خداوندا اگر داشتن ذلیل داشتنم میکند ندارم کن
خداوندا اگر کاشتن اسیر چیدنم میکند بیکارم کن
اگر اندیشه خیانت به یاران برسرم افتاد برسردارم کن
اگر به لحظه غفلتی درافتادم پیش از سقوط هوشیارم کن.
به امید روز که از نزدیک ببینمش... (240685)
صلح
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۴/۲۸ ۱۸:۵۴
من یه مصاحبه قدیمی ازحبیب دیدم گفته بود که در زمان محصلیش مکبر هم بوده کیه که حبیب ودوستنداشته باشه خیلی باشخصیته (241857)
صلح
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۴/۲۸ ۱۹:۰۳
برادریا خواهر ی که میگی حبیب حالشو کرده کسی جلوی شما رو نگرفته تو هم برو حالشو ببر (241858)
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۵/۰۱ ۱۲:۳۵
ایران مال همه ایرانیان است!!!

آنها که ایرانی هستند دوست دارند همه ایرانی ها به وطن برگردند!!! (242332)
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۵/۱۵ ۲۱:۱۰
حق هر ایرانی است که به کشورش برگرده ودر اینجا آزاد زندگیش را بکند وطن هر کسی دقیقا ارث باباش است هیچکس برای این این ارث حق تعیین تکلیف ندارد بعضی از ما دایره ارثمان را زیاد کردهایم ایشان فقط به سرزمین پدری خودش برگشته حقش است (243560)
علي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۵/۱۹ ۱۷:۲۱
حبيب دلمي حبيب جان (244109)
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۵/۲۰ ۱۷:۵۰
خوش آمدي حبيب جان، به اميد بازگشت همه ايرانيان عزيز به وطن (244246)
کورش بابکان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۶/۰۱ ۰۹:۰۰
تاااا کور شود هرانکه نتواندديد.دلبندم..عشقم..اميدم..محبوبم.....جانم..نفسم..به خونت خوش اومدي عزيزم (247710)
شاهین38
United Kingdom
۱۳۹۳/۰۶/۰۷ ۱۷:۵۸
خوش امدی ایران به همه ایرانیان تعلق داره کینه ونفرت ضددین واسلام است (248893)
امید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۶/۱۱ ۱۸:۰۰
واقعاً صدای حبیب بینظیره ، خوش آمدی و منتظر آلبوم جدیدت هستیم .بزن لایکو (249740)
مهزیار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۶/۱۴ ۱۶:۲۳
سالهاست که باصدایت زندگی میکنم بااهنگ های شادو غمناکت وارزو دارم ازنزدیک کارهای زیبایتان راببینم سلامتی شماراازایزدمنان خواستارم (250286)
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۶/۲۵ ۲۱:۴۳
به نظر من آقای حبیب نه بعنوان یک هنرمند بلکه بعنوان یک شهروند ایرانی فرد انسانی درست و قابل احترامند. (251743)
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۰۶/۲۵ ۲۱:۴۵
آقای حبیب به ایران خوش آمدی.
من مرد تنهای شبم (251744)
رسول معروفی
United States
۱۳۹۳/۰۹/۰۹ ۲۰:۰۲
عرض سلام و ادب دارم به آقای حبیب محبیان و دوست دارانش.خاننده محبوب خوش اومدی به وطن. یکی از آرزو هام از سال 1375 این بوده که از نزدیک حبیب عزیز رو ملاقات کنم . الان که برگشتی به ایران 50 درصد به آرزوهام نزدیک شدم.شدیدا مشتاق دیدار هستم.نمیدونم چه جوری و کجا باید پیدات کنم.افتخار بده. (266369)
بزرگترین طرفدار استاد حبیب کبیر
Germany
۱۳۹۴/۰۳/۰۸ ۱۰:۰۲
درود به مرد تنهای شب اول این رو بگم که استاد در سلامتی کامل هستند و این رو پسرشون گفته اند ضمنا استاد حبیب نه تنها حق ماندن در ایران رو داره حق خواندن رو هم داره والا هیچ خواننده ای تو دنیا به گرد پای استاد نمی رسه بزرگترین آرزو مه که ببینمتون و کنسرت اجرا کنید می دانم به زودي مجوز خواهید گرفت ای ماهی زلال پرست ........ حبیب در خارج هم از دلتنگی های خودش نسبت به ایران خیلی چیز گفته و کسانی که میگویید رفته حال کرده اگر استاد حال کرده بود برنگشت و علت رفتن به خارج هم واسه حال کردن نبود واسه خواندن (305624)
بهاره
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۰۴/۲۹ ۱۶:۱۶
مردتنهای شب امروز چهلمین روز از رفتنته .چه اروم و بیصدا پرکشیدی از این دنیای پوچ خوش به سعادتت که همه مردم ایران دوستت داشتند و برایت اشک ریختند ای .خیلی دوست دارم این سعادت نصیبم بشه بیام از نزدیک مزارتو برات فاتحه بخونم محمد عزیز هم اینروزا خیلی شکسته شده از غمت .....محمد همه دنیای بابا (341304)