به روز شده در ۱۳۹۷/۰۲/۰۳ - ۱۹:۵۹
 
۵
تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۰۵ ساعت ۰۹:۱۴
کد مطلب : ۹۱۶۰۷
جان کری در دیدار با محمدجواد ظریف:

باید راه حلی برای سوریه و یمن پیدا کرد

باید راه حلی برای سوریه و یمن پیدا کرد
به گزارش راديو فردا به نقل از رویترز، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در نیویورک دیدار وگفت‌و‌گو کردند. این نخستین دیدار وزرای امور خارجه ایران و آمریکا پس از توافق جامع اتمی یا برنامه اقدام مشترک (برجام) در وین است.جان کری در یک کنفرانس خبری با حضور محمد جواد ظریف و قبل از آغاز گفت وگو با همتای ایرانی خود، نسبت به مذاکرات برای حل مسایل خاورمیانه در هفته جاری ابراز امیدواری کرده است. وزیر امور خارجه آمریکا گفته است: «این هفته فرصت بزرگی است برای کشورهایی که می‌خواهند در حل برخی از مسایل بسیار بغرنج در منطقه خاورمیانه نقش ایفا کنند.»

کری همچنین تصریح کرده است: «ما به برقراری صلح نیازداریم ما باید در سوریه و یمن راه حلی به سمت جلو پیدا کنیم.» وی افزوده است: «فکر می‌کنم فرصت‌های در این هفته وجود دارد، تا از طریق این مذاکرات پیشرفت‌هایی حاصل شود.» در حالی وزرای خارجه ایران و آمریکا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک دیدار کرده‌اند که پیشتر یک مقام بلندپایه وزارت امور خارجه آمریکا روز شنبه گفته بود که انتظار دارد مذاکره درباره سوریه، بخشی از دیدار جان کری و محمد جواد ظریف را به خود اختصاص دهد.

وندی شرمن، که از گفت‌وگوکننده‌های ارشد آمریکا در مذاکرات هسته‌ای با ایران نیز بوده، روز شنبه گفت، آمادگی آمریکا برای گفت‌وگو با ایران درباره سوریه در راستای «منافع » دو کشور است. این در حالی است ظریف نیر در کنفرانس خبری همراه با جان کری گفته است که الویت ایران گفت وگو درباره توافق هسته ای است. وزیر امور خارجه ایران ابراز امیدورای کرده است با اجرای کامل توافق هسته ای ایران و شش قدرت جهانی به «بی اعتمادی ها» پایان یابد. ایران و شش قدرت جهانی ۲۳ تیرماه در وین به توافقی جامع برای حل مناقشه هسته‌ای جمهوری اسلامی دست یافتند. بر اساس این توافق که برنامه جامع اقدام مشترک یا «برجام» معروف شده است، برنامه هسته‌ای ایران محدود شده و در مقابل، بیشتر تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران لغو خواهند شد.