به روز شده در ۱۳۹۸/۰۶/۳۰ - ۱۹:۴۴
 
۵۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۰۷ ساعت ۱۵:۴۵
کد مطلب : ۹۵۵۳۲
واكنش تند رئیس‌جمهور ترکیه به پوتین؛

اردوغان: مردم ترکیه جنگیدن رو در رو را بلد هستند

گروه بین‌الملل: رئیس جمهور ترکیه دیروز در شهر بایبورت در شرق این کشور در واکنش به اظهارات ولادیمیر پوتین که سرنگونی هواپیمای سوخو 24 ارتش روسیه را توسط ترکیه خنجر زدن از پشت توصیف و ترکیه را متهم به فروش نفت به داعش کرده است، گفت: مردم ترکیه هیچگاه به هیچکس از پشت خنجر نزده اند، این مردم جنگیدن رو در رو را بلدند.
اردوغان: مردم ترکیه جنگیدن رو در رو را بلد هستند
به گزارش «انتخاب» به نقل از حریت، رجب طیب اردوغان که در مراسم افتتاح چندین طرح در بایبورت شرکت کرده بود ، گفت : سه شنبه گذشته یکی از دو فروند هواپیمای جنگی که حریم هوایی ترکیه را نقض کرده بودند، توسط اف 16 های ترکیه سرنگون شد و بعدا مشخص شد که این هواپیمای متعلق به روسیه بوده است. وی گفت : این حادثه تاسف آور در منطقه ای روی داد که صحنه درگیری شدید میان نیروهای رژیم سوریه و ترکمن های بایر بوجاک بود.

اردوغان گفت :‌ حریم مرزهای ترکیه را پیشتر هواپیماها و بالگردها و پهپادهای سوریه نقض کردند. ما بارها با حملات خمپاره ای رژیم سوریه و گروه های تروریستی مواجه شدیم. رئیس جمهور ترکیه گفت: سال 2012 میلادی یک فروند هواپیمای آموزشی ترکیه سرنگون شد. ما پس از آن مقررات مرتبط با رویارویی با تهدید را مشخص و به همه جهان اعلام کردیم. ماه مه یک فروند بالگرد سوری که حریم هوایی ترکیه را نقض کرده بود توسط اف 16 های ترکیه سرنگون شد. هواپیماهای روسیه پیشتر نیز حریم هوایی ما را 3 و 4 اکتبر نقض کردند.

وی افزود: روسیه در دریای سیاه نیز حریم هوایی ترکیه را نقض کرد. این سومین بار بود که روسیه حریم هوایی ترکیه را نقض می کرد. روس ها گفتند ما با ترکیه همکاری های راهبردی داریم اما این موضوع نمی تواند بهانه ای برای نقض حق حاکمیت ملی ترکیه باشد. من پس از وقایع 3 و 4 اکتبر با پوتین تلفنی گفتگو و تاکید کردم که این اقدامات پسندیده نیست و زشت است. به رغم آن برای سومین بار حریم هوایی ترکیه نقض شد. من در اجلاس گروه بیست نیز با پوتین گفتگو کردم. وی به من گفت که این موضوع را باید به عنوان نوعی مهمانی بپذیرید ، من نیز به وی گفتم مهمانی بدون دعوت مفهومی ندارد.

رئیس جمهور ترکیه گفت: روسیه از دیدگاه ما دولت مهم و ریشه داری است. ما انتظار داریم که روسیه در چنین موضوعاتی آنگونه که شایسته است رفتار کند. اردوغان گفت: پوتین می گوید، از پشت به ما خنجر زده اند اما باید بگویم که این مردم هیچگاه به هیچکس از پشت خنجر نزده است. این ملت جنگیدن رو در رو را بلد است. ما صرف نظر از اینکه جنگ چه نتیجه ای داشته باشد همواره رو در رو جنگیده ایم. مایل نیستیم روابط ما با روسیه آسیب ببیند. مایلم روز دوشنبه در پاریی با آقای پوتین رو در رو گفتگو کنم. مایلم به ویژه بر این موضوع تاکید کنم که از تحریک غیر ضروری این مسئله ناراحتیم. وی افزود : آقای پوتین با این موضوع موافقم که هرکسی که برخورد دوگانه ای با تروریسم داشته باشد ، با آتش بازی می‌کند.