به روز شده در ۱۳۹۹/۰۳/۰۹ - ۰۳:۵۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۱۴ ساعت ۰۸:۴۵
کد مطلب : ۱۵۱۵۳۹

راه تکراری ولایتی

راه تکراری ولایتی
صادق صدرایی
چند سال پیش و زمانی که محمدباقر قالیباف به کرسی شهرداری تهران تکیه زده بود، بعضی از اقدامات و اظهارنظرهایش به شکلی بود که گویی او از جناح اصولگرایان در حال انتقال به طیف میانه رو و اصلاح طلب است. در آن روزها و همزمان با انتخابات۹۲ این وجه از شخصیت شهردار سابق بیشتر از گذشته خود را نشان می‌داد. در همان روزها صادق زیباکلام در یادداشتی درباره این موضوع نوشته بود که این رفتارهای قالیباف به جایی نخواهد رسید زیرا اصلاح طلبان با توجه به سوابق و چارچوب فکری او باور نخواهند کرد که آقای شهردار به اردوگاه اصلاح طلبی پیوسته باشد و مشخص خواهد شد که این اقدامات و اظهارات تنها برای جلب نظر مردمی است که تمایلی به چهره‌های سیاسی اصولگرا ندارند.

انتخابات۹۲ که به نقطه پایان رسید شاهد بودیم که اندک اندک قالیباف به سمت و سوی دیگر میل کرد و در نهایت به جمع اصولگرایان تندرو ملحق شد. می‌توان درباره این تغییر دوم قالیباف نیز این نتیجه رسید که حتی این بار هم که به آن سوی سپهر سیاست غلتید هم از جنس اعتقاد نبود. تصور قالیباف آن بود که در انتخابات۹۶ بر خلاف انتخابات۹۲ هر چه بیشتر شبیه احمدی نژاد و تندروها شود امکان جلب نظر مردم را بیشتر خواهد داشت. اتفاقی که نیفتاد و او پیش از آغاز رای‌گیری از سوی جناح تندرو مجبور به انصراف شد.

حال همین داستان در حال تکرار شدن است؛ این بار برای علی اکبر ولایتی؛ یار و همراه دیروز مرحوم هاشمی رفسنجانی که همزمان با درگذشت «آیت الله» به سمت و سوی جناحی کوچ کرده است که عناد آنان با هاشمی شهره عام و خاص است. ولایتی که در مناظرات انتخابات۹۲ انتقادات تندی را به سعید جلیلی به دلیل مذاکرات بی نتیجه او در زمان دولت احمدی نژاد وارد می‌دانست به یکباره اظهاراتی را مطرح کرده است که در برخی از بخش‌های آن از دیدگاه‌های تندروها هم افراطی‌تر است!

واقعیت آن است که وزیر امور خارجه اسبق جمهوری اسلامی در زمان انتخابات۹۲ «تابو شکنی» کرد و برای نخستین بار در یک رسانه رسمی به نقد سیاست‌های هسته‌ای دولت احمدی نژاد و مذاکرات به رهبری سعید جلیلی پرداخت؛ موضوعی که در پیش از آن جز خطوط قرمز بود و حتی نمی‌توان کلمه‌ای در نقد آن دوران را پیش از اظهارات ولایتی  در رسانه‌های رسمی پیدا کرد. اما شاهد آن هستیم که امروز ولایتیِ دیگری به روی صحنه آمده است و با نقض صریح تمام اظهارات خود درباره برجام این توافق مهم را باعث حقارت می‌داند!

  به نظر می‌آید که شاهد تکرار همان اشتباه قالیباف این بار از سوی چهره سیاسی دیگری از جریان اصولگرا هستیم. ولایتی که در پنج سال پیش با انتقاداتش به سیاست‌های هسته‌ای دولت وقت به یاری طیف میانه رو آمده بود این بار سیاست هایی را مورد اعتراض شدید قرار می‌دهد که خود با آن همراه بوده است. تصور او این است که چنین اظهاراتی می‌تواند سبب تقویت جایگاهش در جناح اصولگرا که بخشی از ارکان قدرت را در اختیار دارد شود اما آنچه بر قالیباف رفت نشان می‌دهد که هیچ جناحی چه اصلاح طلبان و میانه روها و چه اصولگرایان و تندروها هیچگاه «اصل جنس» را با افراد «بدلی» که هر روز به رنگی در می‌آیند عوض نخواهند کرد.

۱۳۹۷/۰۳/۱۴ ۲۰:۲۴
انشاا... که رای نیاره (359919)
۱۳۹۷/۰۳/۱۵ ۰۲:۰۳
من خیلی خوشحالم که روحانی 92، و 96 رأی آورد
اگر چه خیلی به کشور ضربه خورد
تجربه مذاکرات هسته ای برای اون هایی که حرص و ولع مذاکره با آمریکا رو داشتند خیلی لازم بود (باید روحانی به کمک ولایتی در 92 انتخاب میشد) و باید فرجام برجام در دولت خودر وحانی مشخص میشد (باید 96 روحانی انتخاب میشد).

در هرم آمریکایی کشورهای اسلامی باید به سرنوشت آندلس دچار بشوند چه سکولار باشند چه انقلابی.
.... (359921)
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۳/۱۵ ۱۱:۵۵
هر کس راه اشتباه خود برگردد هنر کرده نه اینکه روی نظر اشتباه خود پافشاری کند به نظر من آقای روحانی را اشتباه رو درپیش گرفته ومحکوم به شکست است (359925)
Amir
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۳/۱۷ ۱۴:۴۰
من در منطق شما مانده‌ام... اینکه می‌توان خدا و پیغمبر را نقد کرد اما موافق نظر شما را نه...!!! حالا هم یک یار کمکی در انتخابات ۹۲ برای بار دیگر رنگ عوض کرده است و شده است نقاد عملکرد خودشان!!! (359940)
۱۳۹۷/۰۳/۱۹ ۰۷:۴۹
... فقط خودتون را محور درستی و حق میدونید و هرکسی با رای و نظر شما مخالف بود را افراطی میدونید و آنقدر ......هستید که در حالی که زمین و زمان به شکست برجام اذعان دارند و کسی مثل ولایتی که پیرسیاست خارجیو از مدافعان برجام بوده و الان مخالف شده را افراطی میگید . (359944)