به روز شده در ۱۳۹۸/۰۱/۰۴ - ۲۳:۲۳
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۲۳ ساعت ۱۰:۵۹
کد مطلب : ۱۵۲۱۰۱

اصلاح‌طلبان هم «خواهان وضع موجود» هستند!

گروه سیاسی: ساسان آقایی از فعالان رسانه‌ای کشور در یک رشته توییت نوشت:
1️⃣ در سال ۷۶ دو پارادایم فکری، سیاسی، عملی، جدی و گسترده وجود داشت؛ محافظه‌کاران «خواهان وضع موجود» و مدافعان «تغییر وضع موجود» به نام اصلاح‌طلبان. این دسته‌بندی سال‌هاست که از اعتبار افتاده و جعلی‌ست. اکنون اصلاح‌طلبان جزیی و حتا بلندترین بلندگوی بیرونی «حفظ وضع موجود» هستند ...

2️⃣ مرزبندی آن‌ها با دیگر مدافعان وضع موجود تنها در این است که «وضع موجود» چگونه باید حفظ شود تا دوام بیش‌تری یابد، دامنه تغییری که می‌جویند هم اصالتی جز این ندارد و نسبتی با مطالبه‌های حقیقی مردم برقرار نمی‌کند. به همین دلیل نیز تنها اهرم آن‌ها برای برتری در رقابت سیاسی، ترساندن مردم است.

3️⃣ از بین رفتن این اهرم دست‌کم در میان مدت به افزایش نرخ بیکاری در اردوگاه اصلاحات می‌انجامد. از سوی دیگری مرزهای کم‌رنگ خودساخته‌ی تمایز سیاسی آن‌ها با بخش مهمی از رقبای گذشته‌شان در اردوگاه محافظه‌کاران نیز اکنون از میان رفته، و الگویی که آن‌ها برای حفظ وضع موجود پیشنهاد می‌دهند، به شکل کارآمدتری از سوی چهره‌هایی معتمدتر در حاکمیت مانند ناطق‌نوری و علی لاریجانی عملیاتی می‌شود که کمابیش الگوی «روحانی» شدن را دنبال می‌کنند.

4️⃣ اصلاح‌طلبان از بن‌بست سیاسی گرفتار در آن به هراس افتاده‌اند. اگر در گذشته این مزیت نسبی را داشتند که دست‌کم بلندگوی بخشی از مطالبه‌های مردم باشند، امروز حتا از حرف زدن درباره‌ی آن وحشت دارند. سردرگمی در برابر روی‌دادهای این روزهای ایران مانند اعتراض‌های دی‌ماه، جنبش زنان وضع نابه‌سامان اقتصاد، دیپلماسی فشل و برجام پرپر و ...  به آشکار شدن ماهیت «وضع موجودطلب» اصلاح‌طلبان منتهی شده که نمود بارزی در موضع‌گیری‌هاشان دارد.

5️⃣ به این ترتیب هرچند نمی‌توان کتمان کرد که آن‌ها هم‌چنان سازمان اجتماعی موثری در اختیار خواهند داشت اما با تبدیل اصلاح‌طلبان دیروز به هواخواهان استمرار وضع موجود، این جریان آخرین کارویژه‌ها‌‌ی خود را از دست داده و حیات سیاسی آن به‌راستی به خطر افتاده مگر این‌که یک بار دیگر مرزهای رادیکالیسم در سیستم چنان فزونی بگیرد که فاصله‌ی معنادار تاکتیکی میان الگوهای «حفظ وضع موجود» پدیدار شود. جز این اگر معدل عقل معاش سیستم در حدود همین شش سال اخیر حفظ شود، بازنشستگی سیاسی و دایمی، تنها سرنوشت اصلاح‌طلبان است.
 

علیرضا رئیس زاده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۳/۲۳ ۱۲:۱۷
درود بی پایان بر بهار نیوز خدایی خیلی عالی بود و درود بر جسارت شما شک ندارم در آینده در برابر وجدان برهنه همه ایرانیان روسفید خواهید بود احسنت به این شجاعت شما و احسنت بر نویسنده حقیقتا جالب بود و عالی و حرفی برای گفتن نگذاشت
من شجاعت و جسارت شما را در شکافتن و بازگویی بی پرده حقایق صمیمانه می ستایم
ممنونم (360000)
۱۳۹۷/۰۳/۲۳ ۱۴:۱۵
متاسفانه شواهد اینو نشون میده خصوصا اغلب اصلاح طلب ها تو سیاست خارجی خیلی تندرو شدن خصوصا امریکا ستیزی عجیبشان ! (360001)
گرفتی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۳/۲۳ ۲۳:۱۹
خوب مطلب نخوندی!
منظور این که آیااصلاح طلبان موافق انقلاب هستن؟
باقطعیت میشه گفت نه.
حالا چرا؟ چون پای خودشون گیره
پس محافظه کار میشن. (360009)