به روز شده در ۱۳۹۸/۰۳/۲۹ - ۱۴:۲۶
 
۳
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۶/۲۸ ساعت ۱۴:۳۰
کد مطلب : ۱۵۹۹۲۵

صدای پای «دكتر» می‌آید!

صدای پای «دكتر» می‌آید!
داریوش احمدیان
روزی در شرق کشور است روزی در غرب، روز در جنوب روزی در شمال، گاهی به به شهرهای نزدیک تهران مثل کرج هم می‌رود؛ محمود احمدی نژاد مشهورترین سخنران این روزهای ایران است. روی سقف اتوموبیلی می‌ایستد و برای مردمی که دورش جمع شده‌اند سخنرانی می‌کند. به مناسبت حال و هوای این روزها از محرم و عاشورا شروع می‌کند و به یاران دربند خود می‌رسد و در نهایت اعتراض خود را به تصمیم گیران امروز کشور در دولت و مجلس و قوه قضاییه اعلام می‌کند. رییس جمهور سابق زودتر از هر فعال سیاسی دیگری فعالیت برای بازگشت دوباره به قدرت( احتمالا از طریق انتخابات مجلس) را آغاز کرده است.

ممکن است برخی معتقد باشند تحرکات احمدی نژاد تنها نوعی اعتراض به صدور احکام قضایی علیه یاران نزدیک او، مشایی و بقایی است اما با توجه به پیشینه فعالیت سیاسی احمدی نژاد می‌توان حدس زد که بعید است تنها دلیل پررنگ شدن دوباره اش در فضای سیاسی نشان دادن اعتراضی میدانی باشد. او که در سال۹۶ پس از ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری از حضور در انتخابات محروم شد این بار با قدرتی بیشتر از قبل به میدان آمده است. افزایش شانس احمدی نژاد برای حضور مجدد در قدرت  به چند دلیلی است که در ادامه از آن خواهیم گفت.

۱ـ قرار گرفتن در موقعیت مظلوم: بازداشت نزدیکان رییس جمهور سابق و همچنین رد صلاحیت خود او در انتخابات۹۶ موقعیتی را برای  او ایجاد کرده است که می‌تواند به عنوان فردی که از ساختار سیاسی ضربه خورده است در جامعه معرفی شود. اگر تا امروز فقط جریان اصلاح‌طلب مدعی بود که دچار محدودیت و حبس و حصر شده است امروز احمدی نژاد هم می‌تواند  از زندانی شدن نزدیک‌ترین افراد به خود و بی بهره ماندن از رسانه‌ها و‌تریبون‌های رسمی شکایت کند. اگر تا دیروز این اصلاح طلبان بودند که با ابزار نظارت استصوابی شورای نگهبان از حضور در انتخابات محروم شده بودند امروز احمدی نژاد هم با اشاره به انتخابات۹۶ می‌تواند بگوید نه او و نه هیچ یک از همفکرانش در جریانی که «بهاری» می‌خوانندش اجازه حضور در انتخابات را پیدا نکرده اند.

۲ـ وضعیت نابسامان اقتصادی: تلاطم بازار ارز و به تبع آن افزایش نرخ تورم و وارد آمدن فشارهای شدید بر معیشت روزمره مردم فضایی را ایجاد کرده است که احمدی نژاد می‌تواند با روحیه پوپولیستی خود و وعده‌های رنگارنگی که در بیان آن استاد است همچون یک منجی وارد میدان شده و فضا را به سود خود تغییر دهد. این روزها بهترین زمان برای فردی مثل احمدی نژاد است تا با استفاده از ضعف و انفعال اقتصادی دولت فضا را در اختیار خود گرفته و از نجات بخشی برنامه‌های اقتصادی خویش بگوید.

۳ـ ضعف رقیب: نکته سوم به ضعف جریان رقیب احمدی نژادی‌ها بازمی‌گردد. به طور کلی رییس جمهور سابق دو گروه را در برابر خود به عنوان رقیب می‌بیند. گروه اول اصولگرایانی هستند  که در برخی مراکز قدرت نیز حضور دارند و گروه دوم اصلاح‌طلبان و دولت مستقر. واقعیت آن است که گروه اول در اکثریت قریب به اتفاق دوره‌های انتخاباتی نشان داده‌اند که که توان جلب رای مردم را ندارند و در نتیجه نمی‌توانند از طریق صندوق‌های رای مزاحمتی را برای حضور او در قدرت ایجاد کنند مگر آنکه مانند انتخابات۹۶ باز هم از ابتدا مانع حضورش در انتخابات شوند که این موضوع هم با توجه به افزایش قابل ملاحظه بدنه اجتماعی حامی او به احتمال فراوان ممکن نخواهد بود.

گروه دوم نیز دولت و اصلاح طلبان هستند، وضعیت شکست خورده نیروهای دولتی روشن‌تر از آن است که نیازی به بحث و گفتگو داشته باشد. تقریبا تمام آنچه در انتخابات۹۶ به عنوان دستاورد روحانی نام برده می‌شود از دست رفته است. از برجام تا ثبات بازار ارز، از تورم تا طرح تحول سلامت و. . . اصلاح‌طلبان نیز دچار آشفتگی عجیبی شده‌‌اند، از یک‌سو توان پاسخگویی به حامیان خود درباره عملکرد شکست خورده دولت اعتدال و مجلس امید را ندارند و از دیگر سو در میان تصمیم گیران این جریان نیز نوعی آشفتگی و فقدان راهبردی مشخص دیده می‌شود.

با کنار هم قرار دادن این سه مورد می‌توان به این نتیجه رسید که رییس جمهور سابق در بهترین زمان ممکن بار دیگر وارد میدان شده است تا با جلب نظر مردم بتواند بر کرسی قدرت تکیه بزند. شاهد آن هستیم که اصلاح‌طلبان در مواجهه با این اتفاق به جای آنکه خود را آماده یک رقابت سخت کنند با نوعی بی توجهی و بی‌اهمیت انگاری با این مسئله مواجه می‌شوند. سیاست تحقیر احمدی‌نژاد و یا الگوی «همه اشکالات از دولت قبل است» قطعا دیگر جواب نمی‌دهد و نمی‌توان با آن به رقابت با چنین پدیده‌ای پرداخت. به نظر می‌آید صدای پای احمدی‌نژاد بلندتر از آن چیزی است که قابل کتمان کردن باشد و با ادامه این وضعیت شاید بتواند زودتر از انتخابات۹۸ هم به خواسته اش برسد!

معلمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۶/۲۸ ۱۶:۲۵
موافقم
امیدی به بطحایی نوبخت شریعتمداری و...ندارم (361300)
جوادقائمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۶/۲۸ ۱۸:۳۸
سلام.بوی بهارمیاید به کوری چشم بعضی ازدولت مردان امریکایی.ان شاا... این زمستان تمام میشود بهار میاید به امید خداوند این سختیها به نفع مردم به پایان میرسد.اری حامی مستضعفان میاید.که یکبار برای همیشه سرمایه دار وفقیربرابر شوند.دکتر عزیزم جانم فدایت.بیا مردم همه چشم انتظارند.ان شاا... رهبری هم حمایت کند تا فقرا ازاین که هست بهتر شوند تا شرمنده خانواده هایشان نشوند.اری دکتر عزیز کل ایران چشم انتظاربهار هستند.حامی دکترمحموداحمدینژاد. (361304)
حسین شیرازی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۶/۲۸ ۱۹:۴۲
به جون هر چی مرده
احمدی برمیگرده..... (361305)
۱۳۹۷/۰۶/۲۸ ۲۱:۳۱
مردم را مانند خودتان کودن فرض نکنید . احمدی نژاد کار انجام داد . مردم نتیجه کارش را دیدند. شما چه کردید؟! (361306)
۱۳۹۷/۰۶/۲۹ ۰۵:۲۶
دیوانگی تکرار مجددیک اشتباهست که انتطار نتیجه متفاوت داشته باشد (361309)
د
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۶/۲۹ ۱۰:۱۳
شما روزنامه نگاران با عدم بررسی دقیق سیاست ها و کارکرد های احمدی نژاد در دوره تصدی او مرتکب خیانت بزرگی میشوید و او با پنهان کردن اهداف خود بر دوش مشتی جاهل که کاسه گدایی در دست و دست نوکری بر سینه دارند و مطیع قدرت هستند یه پیش می تازد (361311)
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۶/۲۹ ۱۱:۱۷
با توجه به رفتار های این فرد به احتمال خیلی زیاد اکثر مردم روی خوش بوی نشان نخواهند داشت مگر اینکه رفتار عوام فریب کار ساز باشد وایشان را دوباره به مردم تحمیل کنند (361313)
۱۳۹۷/۰۶/۲۹ ۱۲:۲۹
هم حکومت ایران از احمدی نژاد عبور کرده و هم جامعه ایران؛پرونده های تخلفات و فساد دوستان وی هم که همچنان مفتوح است و...
احمدی نژاد یا باید توبه و استغفار کند یا باید دست به انتحار بزند که در هر ۲ صورت محکوم به شکست است.... (361314)
مهدیار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۶/۲۹ ۱۴:۲۳
بله آقای احمدی نژاد باید هم یاران اختلاس گر شما و کسانی که میخواهند به نظام اسلامی عزیز ما ضربه بزنند در زندان باشند.....
فرقی نمیکند که میخواهند فتنه گر ۸۸ یا سالی های اوایل انقلاب باشند یا یار دشمنان انقلاب که با این اختلاس ها و بی نظمی ها مردم انقلابی ایران را ناامید کنند....
از قوه قضائیه محترم برخورد قانونی را با این افراد را خواستارم....چرا می گذارید این فرد راه بیافتد در این و آن شهر و به اختلافات و مشکلات دامن بزند... (361317)
۱۳۹۷/۰۶/۲۹ ۱۵:۰۶
بهارنیوز می خواهد همانند مشایی و زیباکلام که بر توهمات احمدی نژاد افزودند و او را به مهره سوخته تبدیل کردند،عمل کند؟؟؟ (361319)
۱۳۹۷/۰۶/۲۹ ۱۶:۳۵
دوزار بده آش بهمین خیال باش.احمدی نژاد بیشتر مناطق دور افتاده که هیچ اطلاعی از عملکردش در دوران طلایی ثروت نفت ایران نداشته اند می رود وگرنه هیچ پایگاهی در شهرهای بزرگ و متوسط ندارد .بنظرم انتخابات اینده چه در مجلس و چه ریاست جمهوری با سر خوردگی مردم مخصوصا قشر جوان و تحصیلکرده از روحانی و حامیان اصلاح طلبش پیدا کردند بدون حضور فعال آنها و بنوعی بایکوت آنها براحتی بنفع اصولگرایان تمام خواهد شد و دلیل اصرار و پشیبانی اصولگرایان از ماندن روحانی بیشتر شدن فشار روی مردم و سرخوردگی و پشیمانی بیشتر اس (361321)
هادی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷/۰۶/۲۹ ۱۷:۰۴
احمدی نژاد رئیس جمهور بشه از اونور هم ترامپ رو میزارن کنار، جان کری میشه اونوقت برعکس میشه احمدی نژاد درخواست مذاکره با امریکا میده اونا قبول نمیکنن خخخخ این چرخه همینطور ادامه داره تا نسل ما تموم بشه... (361323)