به روز شده در ۱۳۹۷/۰۸/۲۵ - ۰۰:۵۵
 
۴
تاریخ انتشار : ۱۳۹۱/۰۵/۰۵ ساعت ۰۲:۴۲
کد مطلب : ۴۲۸۶
تبعات گراني گوشت قرمز و مرغ

شكار گنجشك‌ها و فروش در معابر عمومي!

گروه جامعه: گراني گوشت قرمز و مرغ باعث شده است تا مردم به فكر جايگزين كردن آن باشند و در همين راستا از استان خوزستان خبر مي‌رسد كه شكار گنجشك‌ها و فروش انبوه آنها در معابر شهرهاي اين استان خصوصا اهواز و دزفول به شدت افزايش يافته است به گونه‌اي كه یکی از فروشنده‌هاي گنجشك در اهواز مي‌گويد: از وقتی مرغ گران شده فروش گنجشک بالاتر رفته به گونه‌ای که عرصه فعلي آن جوابگوی تقاضای بی‌شمار مردم نیست!
شكار گنجشك‌ها و فروش در معابر عمومي!

اگر این روزها سری به بازار اهواز و البته برخی شهرهای دیگر استان بزنید، مي‌بیند که دست فروشانی حضور دارند که گنجشک‌هاي سلاخی شده را به سیخ کشیده‌اند و در سینی هایی، آنها را در معرض فروش مردم قرار مي‌دهند این در حالی است که برخی از مردم از دیدن چنین صحنه هایی شگفت زده و ناراحت مي‌شوند و برخی دیگر با پرداخت پول آنها را تبدیل با لقمه‌هاي خوشمزه مي‌کنند. شیوه خوردن آنها هم شامل چندین شیوه است. برخی آنها را کباب مي‌کنند، برخی به عنوان گوشت در خورش استفاده مي‌کنند و برخی هم آنها را سرخ مي‌کنند ولی در نهایت همه این شیوه باعث شده ادامه نسل گنجشکها که بی آزارترین پرنده‌هاي دور و بر ما هستند و خیلیها با دیدن آنها احساس شور و شعف مي‌کنند با خطرات جدی مواجه شود.

جالب اینکه به علت جثه کوچک گنجشک ها، تهیه غذایی از آنها باعث نابودی تعداد فراوانی از این پرنده مي‌شود. برای نمونه برای یک وعده غذای معمولی یک فرد که البته پرخور هم نباشد حداقل ۲۰ گنجشک باید شکار و کشته شوند که مي‌توان نتیجه گرفت برای یک وعده غدایی یک خانواده پنج نفری ۱۰۰ گنجشک باید شکار شوند!

خوردن گنجشک‌ها که روز به روز طرفداران فراوانی پیدا مي‌کند ادامه حیات این پرنده را تهدید مي‌کند زیرا هم فروشندگان آن در حال افزایش هستند و هم تعداد شکار آن. حتی کار به جایی رسیده که برخی از فروشندگان شرمنده مشتریان خود در بعدازظهرها مي‌شوند زیرا گنجشکی برای فروش به آنها ندارند! در گذشته مردم لانه کردن گنجشک در خانه ای را نشانه
یکی از فروشنده‌ها در اهواز: از وقتی مرغ گران شده فروش گنجشک بالاتر رفته به گونه ای که عرصه فعلي ما جوابگوی تقاضای بی‌شمار مردم نیست!
ورود خوشبختی و خیر و برکت به آن خانه مي‌دانستند ولی حالا چه تغییری در زندگی آدمها پیش آماده که این پرنده کوچک خوشبختی نیز باید اسیر خوش خوراکی برخی‌ها شود.

خانمی که در بازار نادری اهواز روزانه تعدادی فراوانی گنجشک مي‌فروشد در حالیکه با مهارت و سرعت خاصی پرهای گنجشک‌ها را از بدن آنها جدا مي‌کند و به سیخ مي‌کشید در این خصوص مي‌گوید: مردم روز به روز استقبال فراوان تری از این گنجشک‌ها مي‌کنند و من در روز بیش از هزار تا از آنها را مي‌فروشم!! وی در خصوص اینکه معمولا مشتریانش از چه قشری هستند، مي‌گوید: فرقی نمی‌کند این پرنده‌ها طرفداران زیادی دارند. از مردم بالای شهر مشتری دارم از مردم پائین شهر که با چانه‌زنی خود امان ما را بریده اند نیز مشتری دارم.

این فروشنده در خصوص اینکه این گنجشک‌ها در کدام مناطق صید و شکار مي‌شوند نیز مي‌گوید: شهرستان دزفول بیشتری حجم شکار گنجشک را به خود اختصاص داده و معمولا بیشتر آنها از این شهر آورده مي‌شوند ولی در کل اغلب شهرهای استان خوزستان همانند شوشتر و حمیدیه شکار گنجشک‌ها در آنها صورت مي‌گیرد. این پرنده‌ها معمولا به وسیله یک توری بزرگ که روی آن گندم یا سایر مواد خوردنی مي‌گذارند و با کشیدن ناگهانی آن، صید مي‌شوند.

یکی از فروشنده‌هاي دیگر اهواز نیز در این خصوص مي‌گوید: از وقتی مرغ گران شده فروش گنجشک بالاتر رفته به گونه ای که عرصه گنجشک جوابگوی تقاضای بی شمار و روبه مردم نیست!
وی همچنین مي‌گوید: کار من چون شامل یک سینی و یک گونی (کیسه مخصوص آرد) است مزاحمت چندانی برای کسی ایجاد نمی کند و معمولا از جایی به ما برای عدم کار کردن تذکر نداده اند ضمن اینکه اگر هم روزی قرار است مانع کار ما شوند به راحتی جابه جا مي‌شویم ولی ما مشتری داریم و حتی به صورت تلفنی هم سفارش مي‌گیریم.
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *


۱۳۹۱/۰۵/۰۵ ۱۵:۱۷
تا آن جایی که خاطرم هست، این یک شغل معمول در این منطقه بوده است. شاید به خاطر گرانی های اخیر، گنجشک طرفدار بیشتری پیدا کرده باشد. (3033)
۱۳۹۱/۰۵/۰۶ ۱۳:۴۸
اگر مسئولین نتوانند کاری انجام دهند
میترسم به تدریج به گوشت الاغ و مار
و گرگ و از این نوع حیوانات نیز راضی
شویم. (3079)
گنجشک بیچاره
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۰/۱۴ ۱۱:۵۵
آدم نون خالی بخوره گنجشک نخوره. آخه گنجشگ چی هست کله پاچش چی باشه. گناه داره نکنید این کارو. من اهل تبریزم تا عمرم نه در تبریز دیدم نه شنیدم. نشانه های آخر الزمان هست. (195196)
آرمین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۱/۱۴ ۲۳:۰۴
حرف الکی نزنید گناه نداره (287631)
آرمین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳/۱۱/۱۴ ۲۳:۰۶
عزیزم زمستون گناه نداره تابستون گناه داره فصل تخم کردنشون تابستونه (287633)
۱۳۹۷/۰۱/۰۵ ۲۲:۴۲
گنجشگ را فقط برای درمان ان هم تعداد کم و محدود باید صرف شود نه برای خوش گذرانی و شکم پرکردن (358988)