به روز شده در ۱۴۰۰/۰۷/۲۸ - ۰۱:۲۸
 
۳۵
تاریخ انتشار : ۱۳۹۲/۱۱/۲۳ ساعت ۰۸:۳۵
کد مطلب : ۳۱۸۷۹
داورها از مردم عذرخواهی کنند

شرم‌آورترين‌ و‌ حقيرترين جشنواره فيلم‌فجر

شرم‌آورترين‌ و‌ حقيرترين جشنواره فيلم‌فجر
گروه هنري: کافه سینما در نقدي به قلم امیر قادری درباره مراسم اختتاميه و نحوه داوري فيلم نوشت: با یکی از شرم‌آورترین دوره‌های داوری در جشنواره فجر، در یک تبانی عمومی، در یک همدستی حقارت‌بار، سی و دومین جشنواره فیلم فجر به پایان رسید. همه زورشان را زدند که این عصیان و تنوع، به یک‌دستی برسد و خنثی شود.

جشنواره‌ای که در آن جوایز میان رفقا تقسیم شد و مصلحت گروه‌هایی که خود را صاحب سینمای ایران می‌دانستند، بر هنر سینما و وجود جوان‌های خشمگین در راه، ترجیح داده شد. این جشنواره‌ای بود که در آن، فیلم نرم و لطیف و خانوادگی و لوس بهروز افخمی را، بر آثار مقوی، چون "چ" و "عصبانی نیستم"! و "آرایش غلیظ" و "خط ویژه" و "رد کارپت" و "کلاشینکف" ترجیح دادند.

و احمدرضا درویش، جوایز اصلی را برای فیلمی برد که تا پیش از این و در میان واکنش‌های برانگیخته شده در طول جشنواره، کمترین حامی و موافق و هوادار را یافت. از سوی دیگر، آن قدر دیپلم افتخار و جایزه مشترک دادند، تا سر هیچ کدام از رفقای صاحب فیلم، بی کلاه نماند، جوری که اعتباری برای انتخاب شده‌ها باقی نماند.

گفتیم حفظ منافع گرو‌های ویژه، ولی این هم نشد. وقتی جشنواره می‌خواهد وسط بازی کند و از سر ترس، منافع همه را رعایت کند، ماجرا طوری پیش می‌رود که درویش که مهم‌ترین جوایز را به فیلم او دادند، حتی به سالن هم نیاید. و ابراهیم حاتمی‌کیا که پس از نمایش موفیت‌امیز "چ" با موضع مردمی‌اش، حتی یک روز هم دوام نیاورد و با موضع‌گیری‌ها و حمایت‌هایش کاری کرد که حالا و پس از مراسم اختتامیه، بزرگ‌ترین بازنده مراسم باشد.

بهترین کارگردان سال، حالا از این جا رانده و از آن جا مانده است. اگر بگویند حاتمی‌کیا چه فیلمی در مراسم امسال فجر داشت، ملت احتمالا بگویند: "شیار ۱۴۳" و نه فیلم خوب "چ"! جوانان و هنر سینما اما در ادامه راه، باقی خواهند ماند و گسترش خواهند یافت. نام داوران این دوره از جشنواره را به خاطر می‌سپاریم، مگر چه قدر می‌شود این بازی را ادامه داد.

همشهری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۱/۲۳ ۰۹:۱۱
بی خیال به شاکی زیبا کلام ونوع اتهاماتش توجه کردی (206509)
ارسلان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۱/۲۳ ۱۰:۰۵
همه چیزمان باید به هم بیاید !!! درمحیطی که آزادانه چیزی بیان نمی شود مگر آنچه که در جهت و خواست مسئولان باشد دیگر چه امیدی به حق گوئی وحقگرائی میتوان داشت ؟ (206529)
ببختیاری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۱/۲۳ ۱۰:۵۳
اینم مثل بقیه امور مملکت! (206566)
میترا افشاری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۱/۲۳ ۱۱:۰۲
قابل توجه اهالی حذف و سانسور در جشنواره فجر از گرداندگانش در وزارت ارشاد گرفته تا صدا و سیمای میلی ضرغامی(شبکه مثلاً نمایش):
لال شویم، کور شویم کر شویم
لیک محال است که ما خر شویم! (206573)
ح
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۱/۲۳ ۱۲:۱۱
در دهه فجر جشنواره ای از باخت های دولت روحانی در عرصه های مختلف شکل گرفت که دلیل اصلی اون ترس از تندرو ها بود در حالی که بزرگترین ترس نیروهای باید از دست دادن حمایت جامعه مدنی باشد (206621)
عاشق متفاوت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۱/۲۳ ۱۳:۰۰
ابتدا راهیابی فیورنتینا را به فینال جام حذفی به همه بهاریها تبریک می گم می خام بگم فیلمو نباید سانسور کنن (206643)
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۱/۲۳ ۱۵:۰۳
شیار 143 هم مورد تحسین همه از جمله حاتمی کیا واقع شد بالا غیرتا شما از اونطرفی دیگر شورش را در نیاورید افراطیون آنطرف برای هفت پشت ملت کافی است (206692)
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۱/۲۳ ۲۰:۲۹
مثل همیشه قراره ماا فیلم بشیم حتی توی جشنواره فیلم (206796)