به روز شده در ۱۴۰۲/۰۱/۱۰ - ۱۹:۳۴
 
۳
تاریخ انتشار : ۱۳۹۱/۱۱/۱۹ ساعت ۱۳:۰۹
کد مطلب : ۸۶۹۸

اظهارات مطهری در باره روزنامه‌نگاران بازداشتي و احتمال طرح عدم کفایت سیاسی رييس‌جمهور

گروه سياسي: بیش از ۱۰ روز از بازداشت روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب می‌گذرد اما هنوز اتهام ۱۶ روزنامه‌نگار بازداشت شده در هیچ دادگاهی بررسی و اثبات نشده است. علی مطهری نماینده تهران در مجلس در گفت‌وگو با روزنامه «بهار» در اين باره گفته است: دلیل موجهی برای بازداشت این روزنامه‌نگاران وجود ندارد.
اظهارات مطهری در باره روزنامه‌نگاران بازداشتي و احتمال طرح عدم کفایت سیاسی رييس‌جمهور
واقعا دلیل اصلی بازداشت گسترده روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب چیست؟
من فکر می‌کنم چون در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری هستیم بخشی از حکومت می‌خواهد انتخابات را کنترل کند.

وزارت اطلاعات زیر نظر دولت این بازداشت‌ها را هدایت می‌کند؟
خیر. وزارت اطلاعات به‌صورت مستقل عمل می‌کند، من فکر نمی‌کنم ربطی به دولت داشته باشد.

۱۶ خبرنگار بازداشت شده‌اند اما با وجود پیگیری خانواده‌های‌شان هنوز جواب مشخصی در ارتباط با اتهام این افراد و وضعیت آن‌ها داده نشده است آیا این روند برخلاف قانون نیست؟
بله همین‌طور است. من شخصا از اطلاعیه‌هایی که وزارت اطلاعات صادر کرده است یک دلیل موجهی برای بازداشت این روزنامه‌نگاران دریافت نکردم. مسائل مبهمی را گفته بودند که در مورد هرکسی می‌توان این مسائل را مطرح کرد. نحوه بازداشت این روزنامه‌نگاران هم درست نبوده، همه این روزنامه‌نگاران قاعدتا با یک احضار خودشان به وزارت اطلاعات مراجعه می‌کردند و نیاز به ورود به تحریریه روزنامه‌ها نبود.

بسیاری از رسانه‌ها پیش از این‌که اتهام این افراد مشخص شود به انتشار اسامی آن‌ها و اتهاماتی در موردشان پرداخته‌اند، آیا این روش در چارچوب قانون پذیرفتنی است؟
خیر؛ دیده می‌شود که اسامی و اتهاماتی درباره این روزنامه‌نگاران در سایت‌های خبری وابسته به نهاد‌های اطلاعاتی اعلام شده که این کار خود جرم است و اسباب ناراحتی خانواده‌های این روزنامه‌نگاران شده است. بسیاری از خانواده‌های این روزنامه‌نگاران به بنده مراجعه کردند و گفتند ما از بازداشت فرزندانمان ناراحت نیستیم اما این‌که هنوز چیزی ثابت نشده عزیزانمان را به عنوان افراد مرتبط با انگلیس معرفی کرده‌اند، ناراحت و معترض به این امر هستیم. من معتقدم وزارت اطلاعات در این‌ باره می‌توانست رفتار حکیمانه‌تری داشته باشد.

از طرفی تعدادی از نمایندگان مجلس این روزنامه‌نگاران را خائن، ‌عوامل انگلیس و خود فروخته خوانده‌اند، با توجه به این‌که هنوز جرمی ثابت نشده است آیا گفتن این مسائل آن هم از طرف نمایندگان صحیح است؟
خیر به هیچ عنوان بیان این حرف‌ها صحیح نیست. به نظر من خود این اظهارات جرم است و این‌که بگوییم این روزنامه‌نگاران وابسته به خارج هستند جرم است و باید در دادگاه مطرح شود حتی این روزنامه‌نگاران می‌توانند از این افراد در دادگاه شکایت کنند. ما نماینده تمام مردم هستیم نباید تا چیزی اثبات نشده به این صراحت درباره‌اش صحبت کنیم.

آیا مجلس پیگیر وضعیت این روزنامه‌نگاران است؟
بله پیگیر هستیم. دیروز ما یک تذکر به هیات‌رییسه دادیم که در صحن علنی مجلس قرائت خواهد شد. اگر هم لازم باشد از وزیر اطلاعات طرح سوال خواهیم کرد و احیانا اگر نتیجه‌ای حاصل نشود و لازم باشد استیضاح خواهیم کرد.

واقعا سوال از وزیر اطلاعات یا استیضاح برای عملکرد این وزارتخانه در رابطه با ۱۶ روزنامه‌نگار بازداشت شده در دستور کار مجلس است؟
بله اگر لازم باشد این کار را می‌کنیم. اگر ببینیم این موضوع تا مدتی دیگر حل نشود و به‌زودی برطرف نشود ما وارد این فاز خواهیم شد. چون نگران موج جدید بازداشت‌ها هستیم. اگر ببینیم تذکر ما در صحن علنی مجلس کافی نیست حتما طرح سوال از وزیر اطلاعات را مطرح خواهیم کرد.

آیا تاکنون از طرف مجلس برای توضیح در رابطه با این موضوع سوالی مطرح شده است؟
طرح سوال به همین معنا است.

وزارت اطلاعات اعلام کرده که ۱۶ روزنامه‌نگار بازداشتی، افراد درجه دو یک شبکه جاسوسی گسترده هستند و به‌زودی دانه درشت‌ها را دستگیر خواهیم کرد؛ این یعنی باید در آینده شاهد موج جدیدی از بازداشت‌ها باشیم؟
بله، ظاهرا این طور است و من هم همین‌گونه احساس می‌کنم که باید منتظر بازداشت‌های جدیدی باشیم. مسئله هنوز برای من هم روشن نیست، یعنی ما این همه روزنامه‌نگار و خبرنگار داریم که همه هم مرتبط با بی‌بی سی و انگلستان هستند؟ خیلی بعید به نظر می‌رسد.

گفته شده که این روزنامه‌نگاران جاسوس هستند و هرگز روزنامه‌نگار نبوده‌اند، چطور می‌شود که افرادی که سال‌ها است در عرصه رسانه و مطبوعات کار می‌کنند روزنامه‌نگار نباشند پس براساس چه فاکتوری می‌توان یک فرد را روزنامه‌نگار خواند؟
باید منتظر توضیحات بیشتر وزارت اطلاعات بود.

از اتهاماتی که به این روزنامه‌نگاران در برخی سایت‌های خبری زده شده ارتباط با افرادی است که پس از وقایع انتخابات ۸۸ از کشور خارج شده‌اند و اعلام شده که با این افراد به صورت چت ارتباط داشته‌اند آیا این موضوع می‌تواند سندی برای جاسوسی و ارتباط با یک شبکه گسترده جاسوسی باشد؟
به نظر من این موضوع به تنهایی نمی‌تواند دلیل همکاری با بی‌بی‌سی باشد.
یا همان‌ سایت‌ها از اتهامات این افراد عضویت در کلاس‌های روزنامه‌نگاری یک سایت خارجی عنوان کرده‌اند. این را دادگاه باید قضاوت کند اما من فکر نمی‌کنم این اتهامات بتواند دلیل کافی برای جاسوس خواندن این روزنامه‌نگاران باشد.

موضوع دیگری که وجود دارد به دنبال جلسه استیضاح وزیر کار و پخش فیلم مذاکرات سعید مرتضوی و فاضل لاریجانی تعدادی فیلم در همین باره در سایت‌ها منتشر شده است و در پی آن جلسه و طرح این موضوع‌ها از طرف رییس دولت، شما بحث عدم کفایت رییس‌جمهوری را به میان آورده‌اید تا چه اندازه برای این کار جدی هستید؟
من موضع خودم را عرض می‌کنم و بسیاری از نمایندگان هم همین نظر را دارند که اگر آقای رییس‌جمهوری یک‌بار دیگر یک چنین رفتاری داشته باشد ما در مجلس طرح عدم کفایت سیاسی ایشان را به جریان می‌اندازیم.

سعید مرتضوی آزاد شده و دوباره به سازمان تامین اجتماعی برگشته است آیا این اتفاق به معنای بی‌اثر بودن استیضاح وزیر کار و ادامه تصمیم دولت بر حفظ مرتضوی نیست؟
دیگر از ما کاری ساخته نیست. هدف ما این بود که براساس این‌که وزیر تخلف کرده بود و صلاحیت وزارت را نداشت برکنارش کنیم که این کار را کردیم. اما درباره آقای مرتضوی کاری نمی‌توانیم بکنیم. حالا اگر وزیر بعدی سر کار بیاید و آقای مرتضوی همچنان به کار خود ادامه دهد ما می‌توانیم دوباره وزیر را استیضاح کنیم ولی فعلا که وزارت کار سرپرست دارد، از مجلس کاری ساخته نیست.
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *


۱۳۹۱/۱۱/۱۹ ۱۳:۳۲
مردم انقلاب کردند که قانون در این کشور حاکم باشد ولی متاسفانه خیلی از قوانینی که در قانون اساسی و شرع هست خیلی ها بخاطر منافع خودشان رعایت نمی کنند و این چیزی جز ناراحتی و دلخوری و دشمن تراشی ایجاد نمی کند. (26440)
۱۳۹۱/۱۱/۱۹ ۱۸:۰۲
کسی به مردم بها نمیدهد . (26477)
۱۳۹۱/۱۱/۱۹ ۱۸:۰۴
مردم صلح ودوستی وآرامش میخواهند با همه کس و همه کشورها به غیراز اسرائیل. (26478)
توسی
۱۳۹۱/۱۱/۱۹ ۱۳:۵۶
چه جالب (26445)
بهنود
۱۳۹۱/۱۱/۱۹ ۱۵:۵۹
ایشان و آقای توکلی و پزشکیان تو گروه نمایندگان مردمی حقیقی قرار میگیرند از نظر من (26464)
۱۳۹۱/۱۱/۱۹ ۱۹:۲۰
دادش من کی به نظر من و شما اهمیت میده!!!؟ (26492)
بهنود
۱۳۹۱/۱۱/۲۰ ۰۲:۲۳
مطمئن باشید خود نمایندگان مجلس و حتی دولتی ها این نظراتو میخونن
بزارید بدونن که مردم فرق بین مطهری و .. را میبینند و میفهمند (26560)
۱۳۹۱/۱۱/۱۹ ۱۶:۴۰
ما ملت از همه شما عذر خواهی می کنیم . (26467)
۱۳۹۱/۱۱/۱۹ ۲۱:۱۹
ببخشید اما آقای مطهری از این حرفا زیاد میزنن ! (26513)
naser
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱/۱۱/۱۹ ۲۱:۲۰
تاریخ استعمار موید تجربه تلخ استفاده استعمارگران از مهره های خود فروخته و ضعیفاالنفص داخلی در پیشبرد اهداف غیر انسانی خود میباشد. انقلاب اسلامی ایران نیز بارها این مورد را تجربه کرده است ( استفاده ابزاری از منافقین در جاسوسی و جنگ تحمیلی یکی از از این موارد میباشد. (26514)
۱۳۹۱/۱۱/۱۹ ۲۳:۲۴
همین که آقای مطهری در این مورد اظهار نظر کرده اند قابل تقدیره. ولی من از نمایندگان منتسب به طیف اصلاح طلب تعجب می کنم که هیچ واکنشی نشان نمی دهند ، یعنی فقط آقای مطهری نماینده همه مردم هستند؟! (26528)
۱۳۹۱/۱۱/۲۰ ۱۱:۳۷
....چطور وقتی اتهامات بی اساس رو به دولت و شخص رئیس جمهور میزنن و همه ش تو رسانه ها داد و فریادشون بلنده!!یادشون نیس که نباید تا ثابت نشده اعلام کنن؟؟
........... (26593)
۱۳۹۱/۱۱/۲۵ ۱۲:۲۷
عزيزمن ماكه تاحالاهرچي ديديم اين جناب دولتيهاهستند كه به همه تهمت ميزنندودوربريهاي آقايان جزوخطوط قرمزند (28066)
۱۳۹۱/۱۱/۲۱ ۰۷:۴۹
آقای مطهری واقعا سالمه . انصافا هیچ کس به اندازه این آقا به دولت خرده نگرفت حتی یک کلمه در موردش نتونستن بنویسن وقتی هم که طرح سوال شد و رئیس جمهور گفت میاد افشاگری میکنه ایشون بدون هیچ ترسی گفت بزار بیاد .رحمت بر پدرشان و درود بر آزادمردیشان (26783)
۱۳۹۱/۱۱/۲۲ ۱۰:۴۶
وقتی این متن رو خوندم احساس کردم دارم مصاحبه با یک نماینده مجلس سنای آمریکا یا انگلیس را میخوانم

چرا می ترسید احمدی نژاد فیلم تون رو نشون بده ؟؟ (27057)
۱۳۹۱/۱۱/۲۲ ۱۰:۴۷
رای عدم کفایت رئیس جمهور ؟؟

خودتونم میدونید که نمی تونید همچین کاری انجام بدین ... (27058)
احمد
United States
۱۳۹۱/۱۱/۲۲ ۱۰:۵۶
ددوولت دم از ازادی میزنه ولی بیشترین زندانی روزنامه نگاران در این دولت حبس شدند این چه ازادی فقط شعار در خارج و پز دادن ازادی ولی همه میدانند (27065)
عماد
۱۳۹۱/۱۱/۲۲ ۱۸:۱۳
رئيس جمهور هركاري دلش بخواد مي كنه. (27227)
۱۳۹۱/۱۱/۲۴ ۱۴:۱۱
البته طرح عدم كفايت آقاي مطهري هم بايد امضا بشه (27805)
۱۳۹۱/۱۱/۲۵ ۱۱:۲۶
واي خدايا ازدست اين مطهري آشوبگرچه كنيم؟ (28045)