به روز شده در ۱۴۰۰/۰۸/۰۵ - ۲۱:۳۶
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۲ ساعت ۱۲:۰۸
کد مطلب : ۱۰۶۲۹۵

اروپا هجوم به پارلمان عراق را محکوم کرد

گروه بین الملل: اتحادیه اروپا با محکوم کردن مورد هجوم قرار گرفتن پارلمان عراق توسط طرفداران مقتدی صدر، رهبر جریان صدر در عراق، خواستار برقراری آرامش در این کشور شد.
اروپا هجوم به پارلمان عراق را محکوم کرد
به گزارش روزنامه صباح، فدریکا موگرینی، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتقاد از اتفاقات اخیر در پارلمان عراق اعلام کرد، اینگونه حرکات کشور را بی‌ثبات می‌کند. وی ادامه داد: یورش به پارلمان عراق و اعتراضات خشونت آمیز در بغداد خطر بی‌ثباتی در عراق را افزایش می‌دهد. روز گذشته صدها تن از هواداران مقتدی صدر مقر پارلمان را اشغال کردند و وارد سالن اصلی نهاد قانون‌گذاری این کشور شدند.

حامیان جریان صدر تاکید کرده‌اند که تا زمان تحقق خواسته‌هایشان برای پایان سهمیه‌ بندی‌ها و تصویب اصلاحات، در داخل پارلمان و در اطراف آن در حالت تحصن باقی خواهند ماند. بدین ترتیب پارلمان عراق نتوانست جلسه بررسی کابینه جدید این کشور را برگزار کند و نخست وزیر نیز از حضور در پارلمان امتناع کرد.

به گفته موگرینی، به نظر می‌رسد که این اتفاق به صورت عمدی برای برهم زدن روند دموکراتیک در این کشور انجام گرفته است. برقراری دوباره و سریع نظم در این کشور در راستای منافع ملت عراق است، مردمی که سالهای بسیاری است از ثبات در کشور بی بهره بوده‌اند. هم چنین برقراری ثبات در عراق به نفع منطقه بوده و می‌تواند با بسیاری از تهدیدهای وارده مقابله کند.

وی در ادامه افزود: بروکسل از تلاشهای حیدر العبادی، نخست وزیر عراق برای حل بحران سیاسی در این کشور حمایت می‌کند و از نمایندگان و مردم این کشور می‌خواهد که به جای برهم زدن این روند، از آن حمایت کنند. رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا اضافه کرد: مهم است که بازیگران بین‌المللی، منطقه‌ای و عراقی به تاسیس یک فضای دموکراتیک و همکاری از جمله روند سیاسی که بتواند ثبات را در این کشور برقرار کند، کمک کنند.
مرجع : ایسنا