به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۵ - ۱۰:۴۶
 
۷
تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۷/۱۸ ساعت ۱۰:۴۵
کد مطلب : ۱۱۸۲۴۲

لغو سخنرانی آرمین در دانشگاه علامه

گروه سياسي: سخنرانی محسن آرمین، نایب‌رئیس مجلس ششم، در دانشگاه علامه طباطبایی لغو شد.
این سخنرانی قرار بود در روزهای شنبه و یکشنبه هفدهم و هجدهم مهر با موضوع عاشورا و آفات و آسیب‌پذیری‌ها، برگزار شود.

انجمن اسلامی دانشگاه علامه، برگزارکننده این مراسم بود. اما به گفته محسن آرمین، با درخواست یک نهاد خارج از دانشگاه، این مراسم لغو شد. خبرگزاری تسنیم، اما از چند روز گذشته خبر داده بود که دانشگاه علامه قرار است میزبان یکی از محکومان امنیتی باشد؛ مشابه اقدامی که درباره نشست صلح دانشگاه شریف انجام داده بود.

این خبرگزاری روز شنبه در خبری با تیتر «لغو سخنرانی یکی از محکومان امنیتی در دانشگاه علامه طباطبایی» نوشته بود: «به دلیل اعتراض دانشجویان، سخنرانی «محسن آرمین»، از محکومان امنیتی که قرار بود امشب و فردا شب در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شود، لغو شد».

این خبرگزاری در ادامه درباره آرمین نوشته بود: «محسن آرمین از اعضای مرکزیت حزب منحله سازمان مجاهدین انقلاب و از جمله متحصنین مجلس ششم است.

او ٢٦ اردیبهشت ١٣٨٩ به دلیل جرائم امنیتی دستگیر شد. به گفته عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران علت بازداشت آرمین ارتکاب جرائم امنیتی بود. آرمین در ٢١ دی ١٣٩٠ نیز به جرم اجتماع، تبانی، اقدام علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل شش سال حبس و پنج سال دوری از فعالیت‌های سیاسی- تبلیغی و عضویت در احزاب و گروه‌ها محکوم شده بود.

سخنرانی آرمین در حالی در دانشگاه علامه طباطبایی لغو شد که وی طبق حکم دادگاه تا ٢١ دی ماه ١٣٩٥ از فعالیت سیاسی و تبلیغی منع شده است. به گزارش تسنیم، محسن آرمین به دعوت معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی و یک تشکل موسوم به انجمن (اسلامی) دانشجویان که در محافل دانشجویی به اتخاذ مواضع ساختارشکن مشهور شده، برای تبیین آفات و آسیب‌پذیری‌های آیین عاشورا به دانشگاه علامه دعوت شده بود».

تسنیم، سیزدهم مهر

این خبرگزاری در تاریخ سیزدهم مهر در خبری درباره این نشست نوشته بود: «یک محکوم امنیتی در مراسمی در دانشگاه علامه طباطبایی از عاشورا می‌گوید. به گزارش خبرنگار دانشگاه، باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، محسن آرمین از اعضای سازمان منحله مجاهدین انقلاب است که در سال ٨٩ و به گفته عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران به اتهام ارتکاب جرائم امنیتی بازداشت شده بود، در مراسمی که شنبه و یکشنبه هفته آینده (١٧ و ١٨ مهر) در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می‌شود، سخنرانی می‌کند.

این محکوم امنیتی قرار است به دعوت انجمن (اسلامی) دانشجویان که به اتخاذ مواضع ساختارشکنانه شهرت دارد، درباره آیین عاشورا؛ آفات و آسیب‌پذیری‌ها سخنرانی کند. به گزارش تسنیم، پیش از این نیز خبر دعوت به سخنرانی عمادالدین باقی، یکی از محکومان امنیتی فتنه ٨٨ در دانشگاه صنعتی شریف رسانه‌ای شد که در مواجهه با واکنش رسانه‌ای نسبت به دعوت محکومان فتنه ٨٨ به دانشگاه‌ها این نشست لغو شد».

لغو نشست صلح
اشاره خبرگزاری تسنیم، به ماجرای لغو نشست صلح در دانشگاه شریف است. نشست «صلح» قرار بود روز دوازدهم مهر در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شود، اما درپی ممانعت حراست این دانشگاه لغو شد. در این نشست قرار بود عمادالدین باقی به عنوان یکی از سخنرانان مراسم درباره صلح و معضل افزایش خشونت در منطقه سخنرانی کند.

یک روز قبل از برگزاری همایش، یعنی روز یازدهم مهر حوالی ساعت چهار عصر، حراست دانشگاه در نامه‌ای خطاب به دبیر کانون یاری‌گران، خواستار لغو مراسم شد. این نامه از طریق معاونت فرهنگی در اختیار محمد شریفی‌مقدم، دبیر کانون یاری‌گران، قرار گرفته و علت هم حضور نام عمادالدین باقی در ترکیب سخنرانان این مراسم عنوان شد.

دقیقا یک روز قبل از برگزاری این همایش خبرگزاری تسنیم نوشته بود «دانشگاه شریف فردا میزبان نشست صلح با سخنرانی یکی از محکومان فتنه ۸۸ است. قرار است در این نشست عمادالدین باقی، یکی از محکومان امنیتی فتنه ٨٨ برای دانشجویان و اساتید، از صلح سخن بگوید. عمادالدین باقی یکی از محکومان امنیتی است که در سالیان گذشته به مواضع ساختارشکنانه‌ معروف شده است».

فردای آن روز یعنی روز دوازدهم این خبرگزاری در تیتر لغو مراسم چنین عنوانی را انتخاب کرده و نوشت: «پس از انتشار خبر تسنیم، سخنرانی محکوم فتنه ۸۸ در دانشگاه شریف لغو شد».

عمادالدین باقی، اما در گفت‌وگویی تأکید کرد حکم محکومیت او مربوط به مسائل سال ٨٨ نبوده و به علت مصاحبه با مرحوم آیت‌الله منتظری بوده است.

باقی درباره متقن‌نبودن دلایل خبرگزاری تسنیم برای لغو سخنرانی خود به «شرق» گفته بود: «اولا بخشی از محرومیت‌های اجتماعی، خودش یک مجازات است که قانون کیفیت آن را معین کرده و در زمان خاصی منقضی می‌شود. ثانیا محرومیت از برخی حقوق اجتماعی به‌ عنوان مجازات تبعی فقط برای مجازات‌های سالب حیات، ابد و قصاص عضو است.

نکته مهم‌تر اینکه این محرومیت‌ها در جرائم سیاسی به‌طورکلی وجود ندارد و در جرائمی هم که وجود دارد، موارد محرومیت مشخص و حصر شده، مانند نامزدی ریاست‌جمهوری، مجلس و شوراها و... و سخنرانی و مصاحبه و تدریس و این قبیل جزء محرومیت‌ها نیست.

در موارد مشخص‌شده در قانون مانند نامزدی در برخی مناصب نیز پس از مدت معینی منقضی می‌شود؛ هفت ‌سال در محكومیت به مجازات‌های سالب حیات و حبس ابد و سه سال در محكومیت به قطع عضو، قصاص عضو و دو سال در محكومیت به شلاق حدی، قصاص عضو و پس از این مدت هیچ محرومیتی را نمی‌توان به افراد تحمیل کرد». بااین‌حال با تلاش رسانه‌ای تسنیم، اول نشست صلح و حالا هم سخنرانی آرمین لغو شد.

گفتند به صلاح نیست
محسن آرمین درباره علت لغو سخنرانی خود در دانشگاه علامه به «شرق» گفت: «انجمن اسلامی دانشگاه علامه طباطبایی برگزارکننده این مراسم بود و از دو هفته قبل با بنده تماس گرفتند و من هم موافقت کردم تا دراین‌باره سخنرانی کنم، همچنین مجوزهای کتبی لازم برای برگزاری این مراسم و سخنرانی هم از سوی مسئولان دانشگاه صادر شده و پوسترها هم به چاپ رسیده بود؛ اما روز پنجشنبه هفته گذشته با بنده تماس گرفت و گفتند ظاهرا نهاد خاص خارج از دانشگاه در تماسی که با مسئولان دانشگاه داشته، مخالفت خود را با برگزاری این مراسم و سخنرانی من ابلاغ کرده و گفته به صلاح نیست این سخنرانی برگزار شود».

آرمین در ادامه با بیان اینکه دلیل قانونی خاصی برای مخالفت با این سخنرانی وجود نداشته، گفت: «این یک سخنرانی مذهبی درباره آیین‌های عاشورا بود و نکته خاصی نداشت؛ اما مسئولان دانشگاه بعد از تماس نهاد امنیتی خاص، به اعضای انجمن اسلامی اعلام می‌کنند این برنامه باید لغو شود».

آرمین همچنین اضافه کرد: «من به بچه‌های انجمن اسلامی گفتم اگر می‌توانید موافقت مسئولان دانشگاه را جلب کنید، من برای سخنرانی حاضر می‌شوم؛ اما اگر موافقت نکردند، با توجه به اینکه مجوز مراسم را لغو کرده‌اند، نمی‌توانیم سخنرانی را برگزار کنیم».

آرمین در پاسخ به این سؤال که آیا در محکومیت خود، ممنوعیت از فعالیت‌های اجتماعی هم دارد یا خیر، گفت: «خیر، من صرفا از فعالیت‌های حزبی و سیاسی محرومیت دارم؛ ولی از فعالیت اجتماعی و مدنی محرومیت ندارم».

او در ادامه تأکید کرد: «من در جاهای مختلف گفته‌ام که درباره موضوعات مذهبی و علمی هیچ‌گونه محدودیتی را نمی‌پذیریم؛ اما در تمامی مراسم‌ها یا سمینارهایی که با این موضوعات برگزار شده، با این مشکل مواجه بوده‌ام. در بعضی از جاها، مراسم را لغو کرده‌‌اند و در برخی مراسم‌ها، مسئولان برگزارکننده درخواست‌های مبنی بر لغو را نپذیرفته‌اند».

او در همین زمینه به نشست قبلی خود در دانشگاه تهران اشاره کرد و گفت: «چندی پیش انجمن اسلامی دانشگاه تهران هم برای مراسمی از من دعوت کرده بود و البته همین فشارها بر برگزارکنندگان وارد شده بود؛ اما دوستان با مسئولان دانشگاه به توافق رسیده بودند که مراسم برگزار شود. هرچند همان سخنرانی منجر به طرح پرونده جدیدی برای من در دادگاه شده بود».

آرمین درباره خبر خبرگزاری تسنیم و نقش آن در لغو مراسم‌های دانشجویی، گفت: «به نظر می‌رسد نقش این خبرگزاری‌ها در بروز چنین رویدادی، نقش اصلی نیست و اینها تصمیم‌گیرنده اصلی نیستند».
مرجع : روزنامه شرق