به روز شده در ۱۴۰۱/۰۹/۱۱ - ۱۷:۱۲
 
۵
تاریخ انتشار : ۱۳۹۲/۰۵/۰۱ ساعت ۱۳:۳۶
کد مطلب : ۱۳۹۴۷

علت نخواندن گزارش حادثه ۲۲ بهمن قم

گروه سياسي- رسانه‌ها: یکی از دلایل عدم قرائت گزارش کمیته تحقیق و تفحص از حادثه ۲۲ بهمن ۱۳۹۱ در شهر قم، نام برخی نمایندگان مجلس، شخصیت‌های پرنفوذ و نیز نهادهایی است که به عنوان عوامل و محرکان اصلی این حادثه در گزارش مورد اشاره قرار گرفته است و حتی پیشنهاد شده برخی مسئولان این نهادها که در حادثه ۲۲ بهمن قم و حوادث مشابه دست داشته اند، از سمت خود برکنار شوند.
به گزارش عصر ایران، یک منبع موثق که نخواست نامش فاش شود با اشاره به محتویات گزارش اخیر کمیته تحقیق و تفحص گفت:" در این گزارش نام دو نماینده مجلس و رییس دفتر یکی از شخصیت های مشهور در شهر قم به عنوان عاملان و محرکان اصلی بر هم زدن سخنرانی علی لاریجانی رییس مجلس آمده است. همچنین بر اساس مستندات این گزارش مسئولان برخی نهادها در واقعه حمله به رییس مجلس در سخنرانی ۲۲ بهمن در قم نقش داشته‌اند.

در پی آن حادثه، رهبر معظم انقلاب در ۲۸ بهمن ماه با انتقاد صریح و شدید از اقدام اخیر برخی افراد در بر هم زدن مجلس سخنرانی رئیس مجلس در قم تصریح کردند: «اینکه عده ای برخی را ضدولایت و ضد بصیرت بنامند و شعار بدهند نظیر آنچه اخیراً در قم روی داد، اقدامی غلط است و بنده کاملاً مخالف این کارها هستم که قبلاً هم نظیر آن در مرقد مطهر حضرت امام (ره) اتفاق افتاد و به مسئولان تذکر دادم جلوی این کارها را بگیرند. کسانی که راه مي‌افتند و شعار مي‌دهند اگر واقعاً حزب اللهی و مؤمن هستند بدانند که این کارها به ضرر کشور و خلاف شرع است و اگر هم اعتنایی به این حرفها ندارند که حسابشان جداست.»

گفتنی است گزارش کمیته تحقیق و تفحص از حادثه سنگ پرانی به رییس مجلس در ۲۲ بهمن در قم، یکشنبه هفته گذشته در کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس قرائت شد، اما نمایندگان این کمیسیون ترجیح دادند به دلیل برخی مصالح این گزارش در صحن علنی مجلس قرائت نشود با این حال تصمیم نهایی برای قرائت یا عدم قرائت گزارش با هیات رئیسه خواهد بود.

بنا به اعلام علاءالدین بروجردی نماینده بروجرد و رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس،کمیته تحقیق حادثه ۲۲ بهمن قم در یک کار دقیق و کارشناسی و با دیدار با مسئولان رده‌های مختلف به‌ویژه مسئولان اطلاعاتی و امنیتی قم، شورای تأمین، مسئولان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مسئولان استانداری و همچنین مراجع گرانقدر تقلید، ریاست قوه قضائیه، معاون اول قوه قضائیه و وزیر اطلاعات به بررسی ابعاد این حادثه پرداختند. منصور حقیقت‌پور، سیدحسین نقوی‌حسینی و مهدی دواتگری اعضای هیأت ویژه تحقیق این حادثه بودند، که این افراد در جلسه رسمی کمیسیون امنیت ملی تعیین شدند.