به روز شده در ۱۴۰۰/۰۷/۲۹ - ۱۹:۲۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۱/۱۹ ساعت ۱۱:۲۱
کد مطلب : ۱۴۶۷۷۱

بهبود حافظه با ایمپلنت مغزی

گروه علمی: محققان موفق به ساخت ایمپلنت مغزی شده اند که امکان دسترسی به محتوای حافظه بیمار، تقویت آن و به یادآوری مجدد خاطرات را فراهم می‌کند.
بهبود حافظه با ایمپلنت مغزی
به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی آمریکا، محققان پس از انجام آزمایشات اولیه روی حیوانات، ایمپلنت‌های مغزی را برای بهبود حافظه چند بیمار داوطلب مورد استفاده قرار دادند.قبلا به عنوان بخشی از فرآیند درمان بیماری صرع داوطلبان از ایمپلنت‌های مغزی استفاده شده بود و استفاده از ایمپلنت‌های جدید موجب بهبود چشمگیر حافظه کوتاه مدت و بلندمدت این افراد شد. در واقع حتی زمانی که حافظه شخص از بین رفته است، امکان شناسایی الگوهای عصبی صحیح که منجر به یادآوری خاطرات می‌شود و تفکیک آن‌ها از الگوهای اشتباه وجود دارد. ایمپلنت‌های جدید قادرند چنین الگوهایی را تشخیص و به مغز بیمار ارسال کنند تا او را در یادآوری خاطرات یاری کنند.

استفاده از این ایمپلنت‌ها موجب بهبود 37 درصدی عملکرد داوطلبان در آزمون‌های حافظه کوتاه مدت و بهبود 35 درصدی عملکرد آن‌ها در آزمون‌های حافظه بلند مدت شد. این تحقیقات راهگشای تولید ایمپلنت‌های مغزی برای تقویت حافظه است. به اعتقاد محققان این فناوری جدید می تواند در درمان بیماری‌هایی مانند آلزایمر، سکته مغزی و آسیب‌های وارد شده به مغز موثر بوده و امکان ترمیم قدرت حافظه این بیماران را با استفاده از الگوهای فعالیت مغزی آن‌ها فراهم کند. همچنین محققان امیدوارند با استفاده از این فناری بتوانند امکان یادآوری خاطرات قدیمی را برای افراد مبتلا به آلزایمر و سایر بیماری های از این دست فراهم کنند. 
مرجع : ایرنا
برچسب ها: حافظه ایمپلنت مغز