به روز شده در ۱۴۰۲/۰۱/۰۳ - ۱۱:۰۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۱۷ ساعت ۱۰:۲۶
کد مطلب : ۱۴۹۵۸۶
دختران جوان با گریم مردانه مقررات ورزشگاه های فوتبال را دور می‌زنند

چالش زنان "ریش‌دار" در ورزشگاه‌ها

گروه جامعه: ورود زنان و دختران ایرانی به استادیوم طبق قانونی نانوشته ممنوع است و در‌های استادیوم‌های ورزشی به‌ویژه فوتبال، همچنان به روی زنان بسته است. علیرغم شعار‌های فراوان مسئولین و به ویژه مقامات در دولت حسن روحانی برای پیگیری و تحقق حضور زنان کنار آقایان در استادیوم‌های ورزشی، با مخالفت صریح برخی مراجع دینی و مقامات پرونده این موضوع را فعلا بسته شده باید تصور کرد. در این شرایط با وجود اینکه ورود زنان به ورزشگاه‌ها غیر قانونی تلقی می‌شود، اما برخی زنان و دختران با ترفند‌هایی راه خود را به ورزشگاه‌های فوتبال باز کرده اند.
چالش زنان "ریش‌دار" در ورزشگاه‌ها
چالش زنان
 
حضور پنج دختر با گریم مردانه در جشن قهرمانی پرسپولیس

در ماه‌های اخیر ورزشگاه‌های فوتبال با پدیده پر سرو صدای زنان "ریش‌دار" روبه رو بوده است.برخی زنان و دختران ایرانی که علاقه شدیدی به فوتبال دارند حاضرند برای دیدن رقابت‌ها فوتبال دست به هر اقدام عجیب و غریبی بزنند. اخیرا برخی از آن‌ها با گریم‌های مردانه و با گول زدن و دور زدن سیستم امنیتی ورزشگاه‌ها موفق شده اند به آرزوی خود برسند. برخی نیز با استفاده از همین شیوه‌ها ناکام مانده اند و نتوانسته اند وارد ورزشگاه‌ها شوند.ر آخرین مورد موفق از این دست اتفاقات حضور ۵ دختر طرفدار پرسپولیس با گریم مردانه در جشن قهرمانی این تیم در ورزشگاه آزادی بود. برخی رسانه‌ها این اتفاق را اینگونه تیتر زدند "این ۵ پسر مرموز دختر بودند".در تصویری که از این ۵ نفر منتشر شده است، آن‌ها با لباس مبدل و با شکل و شمایل پسرانه دیده می‌شوند که از خود سلفی گرفته اند.

این اقدام فقط در تهران رخ نمی‌دهد. طی روز‌های گذشته مشابه این اتفاق در ورزشگاه‌های تبریز، اصفهان و مشهد رخ داد و شماری از زنان با لباس مبدل به تماشای رقابت تیم محبوب شان رفتند.همه دخترانی که تلاش می‌کنند با دور زدن مقررات وارد ورزشگاه شوند، موفق نمی‌شوند. در جشن قهرمانی پرسپولیس که تصویری از ورد ۵ دختر با شمایل مردانه به ورزشگاه منتشر شد، سه دختر دیگر نتوانستند وارد ورزشگاه شوند و از سوی پلیس شناسایی شدند.در این رابطه خبرگزاری ایلنا گزارش داد "ماموران انتظامی در باجه بلیت فروشی این دختران را شناسایی کرده و مانع از ورود آن‌ها به ورزشگاه شدند. "در جریان دیدار پرسپولیس - مشکی‌پوشان در ورزشگاه ثامن (عج) مشهد هم چند هوادار دختر با چهره مبدل قصد ورود به ورزشگاه را داشتند که توسط ماموران شناسایی شدند.چندی پیش نیز هنگام برگزاری دربی حدود ۳۵ زن دو دختر جوان که به ورزشگاه آزادی رفته بودند از سوی پلیس باز داشت شدند. اکثر آن‌ها تلاش نکرده بودند پوشش خود را تغییر دهند البته برخی از آن‌ها نیز دست به این اقدام زده بودند و ناکام ماندند. با این حال عده‌ای نیز توانستند از گیت‌های امنیتی ورزشگاه عبور کنند که تصاویر آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی بازتاب فراوانی داشت.تب ورود زنان و دختران با گریم مردانه به ورزشگاه‌ها از سال گذشته بالا گرفت. در اوایل بسیاری از افرادی که اینگونه وارد ورزشگاه می‌شدند از افشای هویت خود ترس داشتند. اما آرام آرام این ترس شکسته شد و چند تن از دختران و زنانی که چهره پسرانه به ورزشگاه‌ها راه یافته بودند در این باره با رسانه‌ها گفته گو کردند.
چالش زنان
 شبنم دختری که روی صورتش ریش کشید
 
زنان ریش‌دار چه می گویند؟
«شبنم» یکی از این دختران است. دی ماه سال گذشته توانست در اقدامی مخاطره آمیز و ماجراجویانه وارد ورزشگاه الغدیر اهواز شود و بازی پرسپولیس و فولاد را از نزدیک تماشا کند.او در گفت و گویی درباره چگونگی حضور خود در ورزشگاه گفت: «به خاطر تغییر زمان بازى، و اینکه روز وسط هفته بود در ساعتی که من می‌خواستم وارد بشوم ازدحام جمعیت به شدت زیاد بود. خیلى‌ها از سرکار آمده بودند... و افرادى که همراه من بودند، (اعضاى خانواده و فامیلم) شروع کردند به جو دادن که بازى شروع شد، هل بدید. گیت رو باز کنید و ... درست همون لحظه کنترل گیت از دستشان خارج شد؛ و من عملا بدون بازرسى توانستم بروم داخل!»و با بیان اینکه اتفاقی به تیپ پسرانه رسیده است، گفت: «فقط می‌خواستم پسر باشم... هر چه شد حالا! حتى به کوتاه کردن موهایم هم فکر کردم. شب قبل از بازى با بغض ناخن‌هایم را از ته کوتاه کردم. سخت بود واقعا.» او برای ورود به ورزشگاه از موی مصنوعی استفاده کرده و با قلم مو روی صورت خود ریش کشیده بود.شبنم تنها کسی نبود که توانسته بود از گیت رد شود دوست او زینب هم چند باری موفق شده بود که وارد ورزشگاه شود.

"شبنم" درباره نحوه برخورد کسانی که در ورزشگاه متوجه شده بودند او دختر است، گفت: «در جایگاهى که من نشسته بودم، وقتى متوجه حضور یک خانم شدند از دادن شعارهاى منشورى خوددارى کردند و همه رعایت حضور من را می‌کردند.»"زهرا خوش نواز" نیز یکی از این دخترانی است که با گریم مردانه وارد ورزشگاه شده است. چند ماه پیش عکسی از چهره گریم شده او در میان تماشاچیان فوتبال در استادیوم آزادی بر روی سایت‌ها و جلد مجلات و روزنامه‌های ورزشی و اجتماعی قرار گرفت.او به دیدن بازی پرسپولیس و تراکتور سازی رفته بود. در عکس چهره مردی با ریش و سبیل قهوه‌ای و کلاهی بر سر نمایان است.
چالش زنان
گریم مردانه زهرا خوشنواز بازتاب گسترده ای در رسانه‌ها داشت
زهرا خوش نواز در گفت و گویی به مراحلی که برای آماده سازی ظاهرش طی کرد تا با چهره‌ای متفاوت وارد استادیوم شود اشاره کرد. ورزشگاهی که به‌خاطر آن باید قید گیسو‌های بلند دخترانه‌اش را بزند، آن‌ها را کوتاه کند و با ریش و سبیل مردانه وارد آن شود.زهرا گفت: «زمانی که از تونل گذر کردم و وارد ورزشگاه شدم و چشمانم به چمن سبز ورزشگاه افتاد گریه‌ام گرفت.»او افزود که وقتی بازیکنان پرسپولیس برای گرم کردن خود به زمین آمده بودند هم بار دیگر گریه کرد.زهرا خوشنواز ۲۶ سال دارد و فارغ التحصیل رشته حقوق است. او گفته است: «تنها هدفم من ورود به استادیوم و دیدن فوتبال نبود، دوست داشتم این موضوعی راهی برای آزادی ورود زنان به ورزشگاه شود.»مسابقه فوتبال بین پرسپولیس و تراکتورسازی تبریز تنها باری نبود که زهرا به استادیوم آزادی رفت، او می‌گوید که بعد از آن یکبار دیگر و با گریمی متفاوت به تماشای تیم محبوبش در مقابل تیم گسترش فولاد تبریز رفته است، اما به دلیل ترس از واکنش خانواده اش تنها به دیدن یک نیمه از بازی اکتفا کرده است و به همه گفته که به استادیوم نرفته است.

چالش زنان
 
حضور زنان سوری در ورزشگاه آزادی خشم ایرانی‌ها را در پی داشت
در سال‌های اخیر درخواست برای حضور زنان  در ورزشگاه‌ها به مطالبه‌ای گسترده و سراسری تبدیل شده است، در مقابل، واکنش و پاسخ مسئولین به این مطالبه عمومی همواره، آماده نبودن زیرساخت‌ها و مهیا نبودن شرایط برای حضور زنان است.با این وجود حضور زنان در ورزشگاه‌ها گاهی تبدیل به چالش مهم در کشور شده است، برای نمونه سال گذشته در جریان بازی تیم ملی ایران و سوریه علیرغم ورود زنان سوری برای دیدار بازی ایران و سوریه در ورزشگاه آزادی تهران، زنان ایرانی از ورود به ورزشگاه جا ماندند.شماری از زنان ایرانی در شبکه‌های اجتماعی از خریدن بلیط و حضور در ورزشگاه برای شرکت در این مسابقه ابراز شادمانی کرده بودند، اما مدتی بعد فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرد که در فرم‌های تقاضای خرید بلیط اشتباه صورت گرفته و ورود زنان به ورزشگاه آزادی برای تماشای مسابقات فوتبال همچنان ممنوع است.انتشار تصاویر زنان سوری با حجابی که با استاندارد‌ها ایران همخوانی نداشت خشم شهروندان ایرانی را به دنبال داشت.
برچسب ها: زنان ورزشگاه گریم