کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

ما حامی دولتیم اصلاح‌طلبان علیه دولت!

13 تير 1397 ساعت 10:44


گروه سیاسی-رسانه ها: روزنامه شرق نوشت: پروژه شکستن همه کاسه‌وکوزه‌ها بر سر اصلاح‌طلبان همچنان از سوی اصولگرایان و رسانه‌هایشان ادامه دارد؛ آنها همه طرح‌هایی را که در این ماه‌های اخیر علیه دولت دنبال کرده بودند، به اصلاح‌طلبان نسبت می‌دهند. آن‌طور که رسانه‌های اصولگرا می‌گویند ایده رئیس‌جمهوری نظامی را اصلاح‌طلبان طرح کردند و هم آنها دنبال استیضاح، استعفا و رأی به عدم کفایت سیاسی رئیس‌جمهوری بودند. بعد از سخنان روز چهارشنبه هفته پیش حسن روحانی مبنی بر لزوم وحدت و کنارگذاشتن اختلافات داخلی و اینکه دولت او تا آخر می‌ماند و اهل استعفادادن نیست، اصولگرایان گویا دچار نوعی غبن شده‌اند و برای جبران آن به دنبال فرافکنی‌اند. آنها که حتی جمع‌آوری امضا برای رأی به عدم کفایت سیاسی روحانی را هم کلید زده بودند و بارها و بارها نه‌تنها از لزوم کناررفتن رئیس دولت سخن گفتند بلکه حتی برخی‌شان سودای جانشینی روحانی را هم در سر می‌پروراندند، حالا مانده‌اند که چطور حرف خود را پس بگیرند. بهترین استراتژی فرار رو به جلوست و انداختن توپ به زمین اصلاح‌طلبان. جهان‌نیوز در مطلبی که روزنامه کیهان هم آن را بازنشر کرده، نوشته است: «باز هم شاهد تحرکات مشکوک از سوی اصلاح‌طلبان در زمانی که دولت در مدیریت بحران دچار مشکلاتی شده است، هستیم. استیضاح رئیس‌جمهوری در قانون اساسی از سوی مجلس در صورت عدم کفایت پیش‌بینی شده اما به نظر می‌رسد که اصلاح‌طلبان بسیار مشتاق استعفای حسن روحانی هستند و آن را با حرف در دهان دیگری گذاشتن به رقیب سیاسی نسبت می‌دهند. نکته مشکوک درباره موضوع استعفا، استیضاح یا عدم کفایت رئیس‌جمهوری این است که اصلاح‌طلبان اگر مخالف این امر هستند چرا به طور گسترده درباره آن حرف می‌زنند؟!»

حمله به حجاریان
سعید حجاریان پیش از این در گفت‌وگویی درباره چالش‌های پیش روی دولت از احتمال چهار سناریو پیش رو سخن گفته بود؛ یکی از این سناریوهای احتمالی به گفته حجاریان این بود: «درصورتی‌که وضعیت گفته‌شده تشدید شود، راست‌ها چهار سناریو پیش روی دولت روحانی قرار خواهند داد. اولین آنها پیشنهاد استعفاست؛ یعنی روحانی را به استعفا دلالت کنند». «با نگاهی به صحبت‌های حجاریان به‌خوبی می‌توان دریافت که ریشه این بحث‌ها از کجا شکل گرفته است و اصلاح‌طلبان چه جنگ روانی‌ای را عملیاتی می‌کنند. دو کلیدواژه استعفای دولت و استقرار دولت نظامی که حجاریان آن را سناریوسازی کرد، در صحبت‌های اصلاح‌طلبان به‌خوبی به چشم می‌خورد که عقبه طرح مشکوک این بحث را آشکارا نشان می‌دهد»! حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی مؤتلفه، هم به نامه‌نیوز گفته است: «بله، آقای حجاریان تئوریسین تندروهاست. تئوری سیاست «فشار از پایین و چانه‌زنی از بالا» را او طراحی کرد. اصلاح‌طلبان تندرو نیز امروز می‌خواهند بر همین اساس فشار بیاورند تا نظام از رفتار انقلابی خود دور شود و به اتخاذ مواضع محافظه‌کاری و انفعال روی آورد». آنها همه سخنان چهره‌های منسوب به جریان اصولگرایی در تمجید و تبیین ورود یک چهره نظامی به عرصه انتخابات، همچنین دفاع از رأی به عدم کفایت سیاسی و استیضاح روحانی را کنار گذاشته و همین دو جمله حجاریان را از درون یک متن تحلیلی بدون اشاره به مقدمه و مؤخره آن بیرون کشیده و مدعی شده‌اند که اصلا همه این حرف‌ها را اصلاح‌طلبان زده‌اند!

این درحالی است که حجاریان از روی‌کارآمدن یک رئیس‌جمهوری نظامی دفاع نکرده بلکه در تبیین شرایط گفته است که جريان مقابل ممکن است به سمت سرهنگ‌ها برود. آن هم درحالی‌که همه افرادی که در ماه‌های گذشته ایده رئیس‌جمهوری نظامی را طرح و حتی فراتر از آن از این طرح دفاع کرده‌اند، منسوب به جریان اصولگرایی با پیشینه نظامی یا شبه‌نظامی بوده‌اند. رفتار دوگانه اصولگرایان و رسانه‌هایشان در این ماجرا این‌گونه است که از یک سو می‌گویند این اصلاح‌طلبان هستند که مشتاق آمدن رئیس‌جمهوری نظامی‌اند و از سویی دیگر می‌گویند بزرگ‌نمایی طرح رئیس‌جمهوری نظامی بازی اصلاح‌طلبان است. حسین الله‌کرم، رئیس سابق انصار حزب‌الله؛ محمدعلی پورمختار، فرمانده سابق و نماینده مجلس و ابراهیم فیاض، دانش‌آموخته دانشگاه امام صادق (ع)، هر سه در این زمینه داد سخن داده‌اند. با یک جست‌وجوی ساده در اینترنت هم می‌توان به سخنانشان دسترسی پیدا کرد. پورمختار گفته بود: «رسانه‌ها این را تشدید می‌کنند و گسترش می‌دهند که نظامی‌ها نباید رئیس‌جمهور شوند، من اعتقاد دارم اگر یک نظامی رئیس‌جمهور شود، حتما می‌تواند کشور را از مشکلات نجات بدهد». الله‌کرم هم گفته بود: «اگر مردم به این درک برسند که ایران باید وظیفه منطقه‌ای خود را انجام دهد، حتما به فرد نظامی استراتژیک رأی خواهند داد!».

ما حامی دولتیم آنها علیه دولت!
حسین کنعانی‌مقدم، رئیس یکی از احزاب اصولگرا و رئیس کمیته اطلاع‌رسانی خانه احزاب هم با اشاره به انتقادهای اخیر برخی چهره‌های اصلاح‌طلب از عملکرد دولت روحانی به تسنیم گفته است: «مسئولیت عملکرد اقتصادی دولت خواسته یا ناخواسته بر عهده اصلاح‌طلبان بوده و این جریان نمی‌تواند با طرح عبور از روحانی، از ریزش آرای خود در انتخابات‌های بعدی جلوگیری کند. جریان اصولگرایی با وجود انتقادات فراوانی که از سیاست‌های دولت دارد، معتقد است در شرایط کنونی که کشور در وضعیت جنگ اقتصادی با آمریکا قرار دارد، لازم است از دولت حمایت شود تا دولت بتواند مشکلات و موانع اقتصادی را به نحو بهتری مدیریت کند». تسنیم هم نوشته بود: «با گذشت زمان و تشدید فشار اقتصادی به مردم، اصلاح‌طلبان در حال علنی‌ترکردن فاصله خود با روحانی هستند و می‌کوشند از مسئولیت حمایت از روحانی شانه خالی کنند. حال باید دید که اصلاح‌طلبان با طرح عدم‌ کفایت سیاسی حسن روحانی دنبال چه برنامه‌ای هستند؟ می‌خواهند زمین بازی را برای ۱۴۰۰ فراهم کنند؟ با فرار به جلو از حمایت خود عقب‌نشینی کنند یا اینکه طمع دیگری دارند». کیهان هم نوشته بود: «موضوع استیضاح رئیس‌جمهور در این شرایط به معنای بحران‌سازی و اضافه‌کردن یک مشکل سیاسی به سایر مشکلات است».

فراموش‌کاری
تحلیل‌های اصولگرایان مبنی بر لزوم حمایت از دولت، 180 درجه برعکس سخنان هفته پیش آنهاست. حسینعلی حاجی‌دلیگانی، عضو فراکسیون ولایی مجلس، هفته پیش از این از تشکیل اتاق فکر برای طرح عدم کفایت سیاسی رئیس‌جمهوری در مجلس خبر داده و گفته بود: «ما در حال تنظیم طرح عدم کفایت رئیس‌جمهور هستیم و به نظر می‌رسد هفته آینده بتوانیم به جمع‌بندی برسیم و جمع‌آوری امضا را دنبال کنیم. اتاق فکری برای بررسی عدم پایبندی روحانی در اجرای قانون برنامه پنجم تشکیل شده». طرحی که بعد از سخنان حسن روحانی و تغییر 180 درجه‌ای مدافعان طرح، به اغما رفت. امیر خجسته، رئیس کمیسیون سیاست داخلی و شوراهای مجلس، با بیان اینکه دولت اگر واقعا احساس می‌کند نمی‌تواند کشور را اداره کند، باید کار را به اهلش بسپارد، گفته بود: «ما ۱۰ تا ۱۵ روز به دولت فرصت می‌دهیم تا برنامه‌های خود را برای مقابله با توطئه‌های دشمن در جنگ اقتصادی به مجلس ارائه کند و اگر نتواند، ما در مجلس استیضاح وزرای اقتصادی دولت و موضوع عدم کفایت رئیس‌جمهوری را کلید خواهیم زد». پژمانفر هم گفته بود «با ادامه این روند مصلحت کشور در استیضاح رئیس‌جمهور است». اسدالله بادامچیان، عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه هم با بیان اینکه برای حل مشکلات کشور به یک حزب سالم، قوی و پاک نیازمندیم تا مسئولیت را بر عهده بگیرد، گفته بود: «کسی می‌تواند کار را پیش ببرد که کارآمد، قوی و مقتدر باشد. هرچه به دولت ضعیف کمک کنیم، چون ناکارآمد است، نمی‌تواند پیش برود. به نظرم اگر اصولگرایان بیایند، وضعیت عوض می‌شود؛ چون شرایط فعلی حاصل کار اصلاح‌طلبان، امید و اعتدالیون است که نه در مجلس و نه در دولت نتوانستند کاری کنند». حالا رسانه‌های اصولگرا به‌راحتی از کنار این اظهارنظرها رد می‌شوند؛ چگونه؟ این را دیگر باید خودشان پاسخ دهند.
منبع


کد مطلب: 153703

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/153703/حامی-دولتیم-اصلاح-طلبان-علیه-دولت

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir