به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۵ - ۱۰:۲۷
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۳۹۲/۰۶/۱۴ ساعت ۱۳:۵۹
کد مطلب : ۱۵۵۳۹

5 راهکار طبیعی برای کاهش سرعت پیری

گروه علمي: پیرشدن یک فرآیند طبیعی است که نمی تواند رخ دادن آن را متوقف کرد؛ فرآیندی که موجب می شود پوست رطوبت خود را از دست داده و آسیب پذیر شود؛ اما بکارگیری چند راه طبیعی می تواند کمک موثری به کاهش سرعت فرآیند پیری و جوان ماندن کند.
5 راهکار طبیعی برای کاهش سرعت پیری
پیری در انسان اشاره به فرآیند چند بعدی تغییر فیزیکی ، روان شناسی و اجتماعی دارد. برخی از ابعاد پیری طی زمان رشد مي‌کند و برخی از آن کاهش مي‌یابد. در این فرآیند ممکن است زمان عکس العمل انسان کاهش یابد اما حکمت وی نسبت به رویدادها افزایش می‌یابد. پیری ممکن است جدا از بعد فیزیکی و ظاهری ابعاد مطلوبی هم داشته باشد بنابراین توجه به توصیه هایی که در راستای جوان ماندن و کند شدن روند پیری ظاهری ارائه مي‌شود باید مورد توجه قرار گیرد.

نوشیدن آب فراوان

بدن انسان از 60 درصد آب تشکیل شده است؛ اما امورات روزمره این منبع ارزشمند را خالی مي‌کند، در نتیجه نیاز به پر کردن آن وجود دارد. نوشیدن دست کم 8 لیوان آب در روز مسئله ای است که مورد توصیه بسیاری از پزشکان قرار گرفته است. وجود آب کافی در بدن اندامهای داخلی را مرطوب نگاه داشته و عملکرد آنها را در شرایط خوب حفظ مي‌کند. علاوه بر این آب مي‌تواند به کارکرد راحت سیستم هاضمه کمک کند و ناهنجاریهای شکمی را متوقف کند. همچنین نوشیدن آب کافی در داشتن ظاهر انعطاف پذیر، شفاف و مرطوب پوست موثر است.

استرس زندگی خود را کاهش دهید

هر فرد در زندگی خود دچار استرس مي‌شود، اما باید یاد گرفت که این استرس را چگونه مدیریت کرد، این مدیریت به معنای یافتن راهی برای بهتر زندگی کردن خواهد بود. تحقیقات نشان مي‌دهد که استرس ذهنی فرآیند پیری را سرعت مي‌بخشد. وقتی که در زندگی خود تنش یا استرس دارید، به تبع تعادل طبیعی بدن را از دست خواهید داد که این امر به نوبه خود موجب آسیب به ترشح هورمونهای بدن، ترمیم سلولی و تولید کلاژن مي‌شود. در چنین مواقعی مي‌توانید توجه خود را به کارهای دیگری چون ورزش کردن معطوف کنید تا میزان استرس شما کاهش یابد. انجام یوگا، تنفس عمیق و تمرکز ذهنی مي‌تواند استرس را کاسته، اکسیژن و جریان خود را افزایش داده و سطح انرژی بدن را ارتقاء دهد.

ماسک میوه ای روی صورتتان بگذارید

ماسک صورتتان را از میوه هایی که دوست دارید تأمین کنید؛ چرا که هر کدام از آنها تأثیر متفاوتی روی سلولهای پوست دارند. برای مثال ماسک صورت توت فرنگی که دارای بتا کاروتن فراوان و ویتامین A است مي‌تواند به بازسازی کلاژن کمک کند. آلوئه ورا طبیعی یکی دیگر از بهترین راه حل های خانگی برای ضد پیری است که موجب مي‌شود از شر خطوط چهره و چروکها رها شده و روند پیری را به طور طبیعی درمان کنید. این محصول مراقبت از پوست کاملا طبیعی، نرم و درمان کننده است که مي‌توان آن را با سایر درمانها نیز ترکیب کرد.

مرتب ورزش کنید

ورزش یک گام جدایی ناپذیر در تمام رژیمهای مراقبت از پوست است. همزمان با افزایش سن، بهبود سلامت جسمانی به حفظ انسان در مقابل مشکلات قلبی کمک کرده و موجب مي‌شود که جوان تر بمانید و احساس جوانی کنید، در این راستا ورزش جسمانی به حفظ نیروی عضلانی و انعطاف پذیری آن کمک مي‌کند. ورزش جریان خون را در تمام بدن ارتقا مي‌دهد که این امر به سلامت مغز کمک مي‌کند. یک راه متعارف برای انجام ورزش مورد نیاز پیاده روی است. پیاده روی یک فعالیت عالی قلبی عروقی است که در طولانی شدن عمر نیز موثر است.

دنبال کردن یک رژیم سالم

برای کند کردن روند پیری باید یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید که اکثر آن را میوه ها و سبزیها تشکیل دهند. از گوشت به ترتیب قرمز تا سفید دور بمانید. به این معنا که پرهیز از گوشت قرمز نسبت به غذاهای دریایی دارای اولویت است. با نان سفید خداحافظی کنید و به محصولاتی روی آورید که از غلات کامل تهیه شده اند. میوه ها و سبزیها آنتی اکسیدانهای حیاتی برای بدن فراهم مي‌کند که مي‌تواند با رادیکالهای آزاد که خود عامل بیماریهای مرتبط با سن است مبارزه کند. خوردن غذای سالم به ظاهر و احساس درونی بهتر کمک مي‌کند و انرژی بسیاری برای انجام کارهایی که دوست دارید برایتان باقی مي‌گذارد.
مرجع : مهر

قاسمي بجد
۱۳۹۲/۰۶/۱۴ ۱۶:۳۰
كشوري كه زندگي ميكني هم خيلي مهم هست ! (121902)
dbdbdbdbdbdbd
۱۳۹۲/۰۶/۱۴ ۱۹:۰۵
می خوای جوون بمونی که چی بشه این همه مشکلات جوانان رو نمی بینید ؟؟ (121941)
یحیی
۱۳۹۲/۰۶/۱۴ ۱۸:۱۰
واسه اون که تو جوونی پیره چه راهکاری دارین؟ :| (121925)
استوکولو
۱۳۹۲/۰۶/۱۴ ۱۸:۲۴
چاشنیش اینه که اول از ایران خارج بشی. (121930)
۱۳۹۲/۰۶/۱۴ ۱۹:۳۹
آلودگی هوا از علل مهم بیماریهاست که غیر از کیفیت پایین بنزین مشکل دیگر اینست که ایران از معدود کشورهایی است که بنزین نسبتا ارزان است (به نسبت قیمت اجناس حیاتی مثل نان و غذا و بعض داروهایی با قیمت میلیونی! ) در حالیکه حتی بطور نمونه حتی در یک کشور پیشرفته و مهم دنیا که قطعا با عقل و شایسته سالاری مدیریت شده اند تا به این جایگاه از پیشرفت برسند و در امد سرانه بالایی هم دارند بنزین ارزان ارایه نمیشود چون انها فهمیده اند بنزین ارزان یعنی سوزاندن سرمایه کشور و مردم در اگزوز ماشینها، یعنی سوزاندن دلار، البته نه فقط این، بنزین ارزان یعنی ایجاد سرطان و صد ها بیماری حاصل از الودگی شهرها، بیماریهایی که اول خود مردم را میکشند یا عذاب میدهند ، و بعد بقیه پول مردم و کشور را صرف واردات دارو و دستگاههای گرانقیمت پزشکی میکنند ، مشکل ترافیک و آلوده گی تهران را میتوان حداکثر در یک دوره شش ماهه ابتدا با تقویت شدید ناوگان عمومی و مترو و بعد با واقعی کردن قیمت بنزین( به منظور کاهش موثر تردد خودروهای تک سرنشین در شهر) حل کرد البته اگر دولتی قوی بتواند با مصرف سود حاصله از افزایش قیمت بنزین در کاهش قیمت مایحتاج اساسی مردم و ایجاد اشتغال مفید ، مردم را به درستی این تصمیم مجاب کنند. (121948)
Qeysar
۱۳۹۲/۰۶/۱۴ ۱۹:۵۰
عجیبه!
به سیگار و دخانیات اشاره ای نشده..
:) (121949)
غمخوار ملت
۱۳۹۲/۰۶/۱۴ ۲۰:۲۰
بعد از كدوم اب بخوريم تو خوزستان . راستي اگه پول بود كه ميوه رو مي خورديم البته ميگيد بدون استرس . اخه مگه با اين وضعيت ميشه استرس نداشت گروني بي كاري فقر و............... ببخشيد داشت يادم مي رفت ورزش رو اخه با پوكي اسخوان ورزش كني كه مي شكني (121953)
آزرمیدخت
۱۳۹۲/۰۶/۱۴ ۲۲:۱۷
محرومیت از نور آفتاب و کمبود ویتامین دی به خاطر حجاب روهم به مشکلات خانها اضافه کنید که عامل پوکی استخوان دراکثر خانمهای ایرانی است (121962)
شنگول
۱۳۹۲/۰۶/۱۴ ۲۳:۱۲
نميشه هر كار ي كه بكني بازم نميشه اي ميوه هاي گرون
گوشتاي ماهي گرون شهر شلوغ و پر دود و بو آدم هاي عصبي و كم حوصله اصلا همي كه اميد بشه چند وقت ديگه زنده باشم تا تدبير دولت اميد را هم ببنيم بس مانه جوون ماندن پيش كش
البته تا نتيجه بخشي احتمالي كار اي دولت هم يك 7 يا 8 سالي طول ميكشه ها. (121983)