به روز شده در ۱۳۹۹/۰۹/۱۵ - ۰۲:۱۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۰۶ ساعت ۱۲:۳۷
کد مطلب : ۱۶۰۷۱۹

جلسه جنجالی سنای آمریکا برای نامزد ترامپ

گروه بین الملل: با پایان جلسه تحقیق کمیته قضایی مجلس سنای آمریکا درباره اتهام یک زن به قاضی منتخب دونالد ترامپ برای عضویت در دیوان عالی، جمهوری خواهان کنگره اعلام کردند این کمیته جمعه صلاحیت برت کاوانا را برای پیوستن به عالی‌ترین نهاد قضایی ایالات متحده بررسی خواهد کرد.
جلسه جنجالی سنای آمریکا برای نامزد ترامپ
دونالد ترامپ و جمهوری خواهان ارشد مجلس سنا هم بار دیگر حمایت خود را از کاوانا اعلام کرده‌اند.در صورت تصویب صلاحیت کاوانا در کمیته قضایی سنا، مجلس سنا اعطای رای اعتماد به او را بررسی خواهد کرد.به گزارش بی.بی.سی "کریستین بلازی فورد"، استاد روانشناسی در کالیفرنیا، برت کاوانا را متهم کرده است که ۳۶ سال پیش در دوران دبیرستان به او تعرض جنسی کرده است.کاوانا این اتهام را رد می‌کند و کمیته قضایی سنا پنجشنبه در جلسه‌ای هشت ساعتی به سخنان دو طرف گوش داد.

آن چه که گذشت
جلسه با شهادت زنی که مدعی تعرض جنسی نامزد دونالد ترامپ، برای دیوان عالی بود و دفاع برت کاوانا از حیثیت خود با بغض، داستان‌های نوشیدن الکل، رابطه جنسی و فغان‌های تکذیب همراه بود.کریستین بلازی فورد، زنی که برت کاوانا را متهم کرده به او تعرض جنسی کرده است، در کمیته قضایی سنای آمریکا شهادت داد. صدای او در هنگام توصیف لحظات تعرض جنسی شکننده بود. بعد از استراحتی یک ساعته، کاوانا بر همان صندلی نشست و با بغض و فغان از «نام خود» دفاع کرد.کاوانا ضمن رد ادعاهای تعرض جنسی سعی کرد با کوباندن حزب دموکرات، نشان دهد که او قربانی کشمکش‌های سیاسی شده‌ است.جلسه دفاعیات کاوانا بسیار پرتنش بود؛ آنقدر که چند بار سناتورهای جمهوری‌خواه با فریاد به روند جلسه اعتراض کردند. لیندسی گراهام، یکی از سناتورهای سرشناس جمهوری‌خواه، از سناتورهای هم‌حزبی‌اش خواست تا حتما به کاوانا رای مثبت بدهند.

کاوانا خیلی روی خوشی به صحبت‌های سناتورهای دموکرات نشان نمی‌داد. گاهی حتی به آنها نگاه نمی‌کرد و یکی دو جا به عوض پاسخ، از آنها سوال می‌پرسید؛ رفتاری که بسیاری از ناظران را به این سوال مشغول کرده که آیا او واقعا می‌تواند قاضی بی‌طرفی در دیوان عالی باشد.شهادت خانم فورد بر بسیاری اثرگذار بود. آنقدر که حتی ناظران سیاسی جمهوری‌خواه هم نوشتند که ساده نیست همدلی مردم را عوض کرد. اما کاوانا با حضور احساسی خود سعی کرد اثر روانی شهادت خانم فورد را پاک کند. او به شدت اتهام‌های تعرض جنسی را تکذیب کرد.دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، کاوانا را برای عضویت در جمع ۹ نفره قاضیان دیوان عالی آمریکا نامزد کرده است. سناتورها باید به کاوانا رای اعتماد دهند تا او به دیوان عالی راه پیدا کند.کاوانا، ادعاهای خانم فورد را قویا رد کرده است.بعد از خانم فورد، دو زن دیگر هم با اسم و رسم ادعاهای تعرض جنسی، نسبت به کاوانا اتهاماتی را مطرح کرده‌اند.جمهوری‌خواهان آن ادعاها را هم رد کرده‌اند و از آن دو زن دعوت نکرده‌اند که در جلسه کمیته قضایی شرکت کنند.سناتورهای جمهوری‌خواه از یک دادستان خواسته‌ بودند تا از جانب آنها سوال بپرسند. این روند ابتدا برای سوال از خانم فورد بود اما در جلسه شهادت کاوانا هم با همین روند ادامه دادند. اما خیلی زود سناتورها شروع به حرف زدن کردند و دادستان به کناری گذاشته شد.

بغضی سی ساله
کریستین بلازی فورد، مدرک دکترای روانشناسی دارد و در یکی از دانشگاه‌های کالیفرنیا تدریس می‌کند. خانم فورد که تا پنجشنبه صدا و تصویر کنونی‌اش را کسی ندیده بود، در نخستین دقایق جلسه که رئیس کمیته و سناتور ارشد دموکرات در آنجا سخنرانی می‌کردند با تعجب به اطراف نگاه می‌کرد و سعی می‌کرد که متوجه ساز و کار اتاق شهادت شود. او حتی بلد نبود که سیستم صوتی چطور کار می‌کند.خانم فورد پیش از خواندن متن شهادتنامه‌اش از رییس جلسه خواست تا اگر او احتیاج به استراحت داشت این امکان برایش فراهم شود.شهادتنامه خانم فورد پر از جزییاتی بود از روز حادثه و روزهایی که به این حادثه منتهی شده بود. اما پیش از رسیدن به آن جزییات هم او صدایی شکننده داشت. خانم فورد به شدت زیر فشار بود و این را در انتخاب کلمات و لحنش هم می‌شد دید.او در نخستین جملاتش گفت: «من اینجا نیستم چون دلم می‌خواهد که اینجا باشم. من اینجا هستم چون می‌ترسم.» خانم فورد گفت که وقتی متوجه شد نام کاوانا در فهرستی است که ترامپ می‌خواهد برای دیوان عالی به سنا معرفی کند، تصمیم گرفت که درباره تجربه خود صحبت کند. خانم فورد گفت که می‌خواهد داستان زندگی خود را بگوید و تصمیم برای رای اعتماد را به سناتورها واگذار می‌کند.

جلسه پرتنش کاوانا
وقتی که نوبت به سوال و جواب سناتورها از برت کاوانا رسید، جلسه تنش بیشتری پیدا کرد. در بخشی از این جلسه «ریچارد دوربین»، سناتور دموکرات، کاونا را زیر فشار گذاشت که آیا از تحقیق اف‌بی‌آی در مورد این اتهام‌ها دفاع می‌کند یا نه. در پاسخ کاوانا پاسخ مثبت یا منفی نداد. این رد و بدل چنان سریع بود که در جایی کاوانا از پاسخ ایستاد.سناتور لیندسی گراهام از حزب جمهوری‌خواه در این زمان نوبت صحبت گرفت و تمام قد از کاوانا دفاع کرد. او با صدای بلند گفت که دموکرات‌ها پیشتر امکان داشتند که این اتهام‌ها را به اکثریت جمهوری‌خواه اعلام کنند اما چنین نکردند. او از این نکته نتیجه گرفت که دموکرات‌ها قصد بازی سیاسی داشته‌اند و از جمهوری‌خواهان خواست تا حتما به او رای مثبت دهند.گراهام دفاعش با احساسات فراوانی همراه بود که سناتور بعدی در هنگام صحبت از همه خواست تا آرام باشند.
مرجع : ایسنا