به روز شده در ۱۴۰۱/۰۹/۱۷ - ۲۱:۳۷
 
۴
تاریخ انتشار : ۱۳۹۲/۰۶/۲۸ ساعت ۲۰:۰۹
کد مطلب : ۱۶۴۴۱
تحلیل جلایی‌پور از علت آزادی گروهي از زندانیان سياسي

نظام با نخبگان همراه شود افراطيون به حاشيه خواهند رفت

گروه سياسي: یک تحلیلگر مسائل سیاسی ضمن تشکر از رئیس جمهور، رهبر انقلاب و همه کسانی که برای آزادی زندانیان حوادث بعد از انتخابات ۸۸ تلاش کردند گفت: آزادی زندانیان ۸۸ رفتاری عقلانی، پخته و به صلاح کشور و نظام است که باید آن را به فال نیک گرفت.
نظام با نخبگان همراه شود افراطيون به حاشيه خواهند رفت
«حمیدرضا جلایی‌پور» در گفتگو با پویش اظهار داشت: آزادی زندانیان حوادث بعد از انتخابات ۸۸ حاصل همکاری دولت و مقامات موثر و عالی نظام است و ادامه این همکاری می‌تواند جامعه ایران را از بحران‌ها و چالش‌های ناشی از عملکرد افراطی دولت‌های نهم و دهم طی ۸ سال گذشته نجات دهد.

وی ضمن ابراز امیدواری نسبت به ادامه این روند در آینده افزود: برای فهم علت آزادی زندانیان ۸۸ باید به نقطهٔ شروع مجموعه اتفاقات روزهای اخیر یعنی زمانی که رای مردم بدون هیچگونه کم و کاستی خوانده شد برگردیم. این استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران در ادامه بیان کرد: آزادی زندانیان ۸۸ به نوعی پاسخ گویی به خواست مشروع مردم و یک اتفاق مبارک و امیدوار کننده است که از هماهنگی تصمیمات نظام و دولت با خواسته‌های مشروع مردم خبر می‌دهد.

وی با بیان اینکه نمی‌شد کشور را با دروغ، ارعاب و وحشت اداره کرد گفت: اصرار جناح حاکم در دولت‌های نهم و دهم بر نگه داشتن شریف‌ترین انسان‌های این سرزمین در زندان، تنها به سود افراط گرایان تمام شد اما مردم در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲، آنها را به تله انداختند.

به گفتهٔ آقای جلایی‌پور، مردم در انتظار رفع محدودیت‌های دو نامزد اصلاح طلب انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ و آزادی همه زندانیان آن وقایع تلخ و تاسف بار هستند. ایرانیان باید در بنگاههای اقتصادی، تشکل‌های مدنی و قانونی همچون احزاب و نهاد‌های صنفی متشکل شوند که متاسفانه در ۸ سال گذشته جلوی این کار گرفته شد. وی با اشاره به نقش کارشکنانه نهادهای موازی در تغییر رویکرد وزارت اطلاعات بیان کرد: افراطی‌گری در ایران پدیده‌ای اجتماعی نیست بلکه یک بخش پنهان در حکومت که خودش را با شعار‌های مذهبی مشخص می‌کند به این موضوع دامن می‌زند.

جلایی‌پور تصریح کرد: اگر نظام با مردم و نخبگان همراه شود تندرو‌ها فرصتی برای کارشکنی پیدا نمی‌کنند. تفاوت ایران با کشور‌های عربي و مسلمان منطقه در همین مساله است. افراطی‌گری در ایران نه ریشه‌های اجتماعی بلکه ریشه های سیاسی دارد و اگر حمایت‌های سیاسی از گروه‌های تندرو قطع شود آن‌ها جایی در جامعه نخواهند داشت.

این استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران در پایان اظهار داشت: اگر در زمان ریاست جمهوری آقای خاتمی هر ۹ روز یک بار بحران درست نمی‌کردند مملکت به اینجا نمی‌رسید که روی شخصیت‌های برجسته نظام ضربدر کشیده شود. رد صلاحیت آقای هاشمی و ایجاد محدودیت برای آقایان موسوی و کروبی نتیجه اقدامات قبلی بحران سازان است.

(امین)
United Kingdom
۱۳۹۲/۰۶/۲۸ ۲۰:۲۶
من همین جا از طرف همه مردم ایران از مقام معظم رهبری بابت سخن حکیمانه خود درروز انتخابات که فرمودند:«رأی مردم حق الناس است» تشکر می کنم و همچنین آزادی زندانیان سیاسی را هم به فال نیک گرفته و تشکر می نمایم.
با امید به سلامتی و طول عمر این عزیز انقلاب. (130818)
۱۳۹۲/۰۶/۲۸ ۲۰:۴۲
روحانی مچکریم (130830)
۱۳۹۲/۰۶/۲۸ ۲۰:۴۶
به امید آزادی عزیزان در حصر، ودیگر زندانیان عزیز، همیشه زنده باشی، آقای جلایی پور،،،، (130832)
فرهاد
۱۳۹۲/۰۶/۲۸ ۲۱:۰۷
کاملا صحیح است. ای کاش در طول عمر کوتاهمان شاهد این باشیم که دیگر هیچ کس به خاطر دفاع از حق خود و آرمانهایش طعم تلخ حبس را که حتی در صدر اسلام نیز علی به مخالفینش روا ندانست نچشد. ای کاش به چنان قدرتی دست یابیم که سخن مخالف را با گوش فرا دهیم و به جای چماق، تبسممان را نصارشان کنیم. و به جای دشنام و دروغ، جرات پذیرفتن حقایق را داشته باشیم. سپس بر جناب آقای خاتمی که چنین فرهنگی را آغاز کرد و سپاس از آقای روحانی که به حق درسی که از تاریخ معاصر ایران را آموخته به کار می بندد.
یا حق (130842)
ی
۱۳۹۲/۰۶/۲۸ ۲۱:۲۱
بعضی تجربه ها گران به دست می اید حذف بزرگان مملکت را به بدبختی می کشاند (130851)
۱۳۹۲/۰۶/۲۸ ۲۱:۴۴
چرا تا این حد با خاتمی مخالفت می کردند؟! (130859)
dbdbdbdbbdbddd
۱۳۹۲/۰۶/۲۸ ۲۲:۳۸
ان شاء الله خدواند خودش ریشه ی افراط وتفریط را در این جامعه بخشکاند. تا مردم نفس راحتی بکشند (130883)
رضا
۱۳۹۲/۰۶/۲۸ ۲۲:۴۵
رهبر عزیزم ازتون تمنا میکنم تو رو خدا تو رو به هرکی قبول داری بابا این افراطیون رو بزار کنار اینا مملکت رو عقب میبرن .
این مملکت باید قبول کنید با اصول گرای میانه رو ( هاشمی رفسنجانی ) ( خاتمی ) و امثال این دوستان رو به پیشرفت میره بخدا . به خود شما هم این مسئله فک کنم داره ثابت میشه (130890)
بهمن
۱۳۹۲/۰۶/۲۸ ۲۲:۵۴
هنوزهم دلهره داریم که آیا این گشایش ادامه دارد یا موقت است (130896)
banafshe
۱۳۹۲/۰۶/۲۸ ۲۳:۱۸
حقا که سخن از زبان ما می گوی جواب عمر برباد رفته این انسانهای شریف و جوانهای نخبه این مملکت را کی میده ؟به چه چیزی قال جبرانه؟ (130910)
۱۳۹۲/۰۶/۲۸ ۲۳:۴۳
آن سبو بشکست و آن پیمانه ریخت.

به امید روزهای بهتر و بانشاط تر برای همه مردم ایران عزیز. (130936)
حمید
۱۳۹۲/۰۶/۲۹ ۰۰:۰۴
واقعا دارم تغییرات رو احساس میکنم
به امید آزادی عزیزان در حصرمون (130943)
۱۳۹۲/۰۶/۲۹ ۰۱:۳۱
این ها نتیجه افراطی بازی دوستان اصلاح طلبی است که الان در سنگر اعتدال خود را مخفی کرده اند.راستی ماحصل اقدانات سال 88 چه بود؟به جز به زندان افتادن عده ای که الان در زندان هستند و از تحصیل محروم؟به چه جرمی؟به جرم گول حرف های صد من یه غاز افرادی رو خوردن که الن با برائت از اتفاقات سال 88 بر صندلی های ریاست و وزارت تکیه زده اند.اصلاح طلب ها با چه رویی میان مردم زندگی میکنند؟خوشحال میشم دوستان بهار نیوزی به جای منفی دادن جواب سوالت من رو بدن. (130973)
ایران
United States
۱۳۹۲/۰۶/۲۹ ۰۲:۰۵
وقتی حال رو با 88 مقایسه می کنم میگم خدا رو شکر که اون روزهای تلخ داره تموم میشه. (130988)
۱۳۹۲/۰۶/۲۹ ۰۳:۴۱
آقای جلایی پور
نه خود را تطهیر کنید نه با فرمایشات یک طرفه دوباره راه را بر افراطیون و تند رو ها باز نمائید
حرکت های مجلس ششم هم یکی از همان هر٩ روز یک بحران بود که موجب بسیاری از مشکلات برای مردم شد
انصاف داشته باشید و بگذارید اکنون که با انتخاب دکتر روحانی نظام در صدد رفع مشکلات مردم بر آمده مردم روی آرامش و شادی را دوباره ببینند (131010)