به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۰۷ - ۰۷:۲۶
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۳۹۲/۰۶/۳۱ ساعت ۱۹:۳۸
کد مطلب : ۱۶۷۰۰
افروغ:آزادی زندانیان سیاسی استراتژیک باشد نه تاکتیکی

بايد زندان را برای آزادی بیان حذف كنيم

گروه سياسي: يك کارشناس مسائل سیاسی با ارائه این پیشنهاد که جرائم نقدی جایگزین زندان برای مجازات مجرمان سیاسی شود، در واکنش به آزادی تعدادی از زندانیان سیاسی گفت: ما باید متوجه باشیم جامعه شناسی شرایط بحران و غیر عادی با شرایط عادی متفاوت است؛ لذا باید از همان روز اول با سعه صدر بیشتری با این موضوع برخورد می‌شد.
بايد زندان را برای آزادی بیان حذف كنيم
عماد افروغ در گفتگو با مهر، با اشاره به آزادی شماری از زندانیان سیاسی مرتبط با حوادث سال 88 گفت: ما باید متوجه باشیم جامعه شناسی شرایط بحران و غیر عادی با شرایط عادی متفاوت است؛ لذا باید از همان روز اول با سعه صدر بیشتری با این موضوع برخورد می‌شد. وی با بیان اینکه باید به جای زندانی کردن به اصطلاح زندانیان سیاسی، خطاکاران یا مجرمان سیاسی به راه حل‌های بدیل از جمله جرایم نقدی بیندیشیم، گفت: زمانی رئیس قوه قضاییه وقت موضوعی را تحت عنوان حبس زدایی از زندانیان مطرح کردند که همان موقع بنده از ایشان سئوالی کردم که آیا این طرح شامل زندانیان سیاسی هم می‌شود یا خیر. وی با تاکید براینکه در محدوده آزادی بیان، آزادی مطبوعات و ... عطف به فصل سوم قانون اساسی باید با سعه صدر بیشتری برخورد شود، ادامه داد: یکی از راه حل‌ها این است که افراد را نه به دلیل قلم و افکارشان بلکه به دلیل عدم پرداخت جرایم نقدی زندانی کرد. این نوع مجازات باعث می‌شود فرهنگ تحقیق هم در جامعه ارتقا یابد مثلا اگر کسی قصد دارد واقعیتی را در مورد فردی افشا کند این افشا باید با مدرک و سند محکمه پسند باشد در غیر این صورت باید هزینه هنگفتی بابت افترا و تهمت خود بپردازد و این چیزی است که در بسیاری از کشورها که سابقه آزادی و دموکراسی دارند جاری و ساری است.
این کارشناس مسائل سیاسی افزود: بدین وسیله کسی هم به خودش اجازه نمی دهد که به دیگری تهمت بزند و علاوه بر آن این نوع جریمه باعث شود که حرفها مستند و مستدل باشد و این کمک می کند فرهنگ سخن از روی ادله و مدرک و سند اشاعه یابد.


وی بیان داشت: من شخصا از روز اول چندان موافق زندانی کردن این افراد نبودم الان هم خوشحالم که آزاد شدند و اعتقادم بر این است بدین وسیله ما یک قهرمان‌های غیر واقعی تحویل جامعه می‌دهیم. چه کسی که بنا به دلایل سیاسی راهی زندان می‌شود و چه آن کسی که با تهمت‌ها و افتراهای بی‌مورد خود به افراد کسب وجهه سیاسی می‌کند و متاسفانه با او برخوردی هم نمی‌شود. اگر اجازه دهیم در عرصه مدنی یک مواجهه طبیعی صورت گیرد، در آنجا سره از ناسره مشخص و معلوم می‌شود که قهرمان واقعی و برنده اصلی و بازنده مناظرات و مواجهات فکری چه کسی است. اين نماینده مجلس هفتم با بیان اینکه نظام باید قهرمان‌های صادق و واقعی را تحویل جامعه دهد گفت: ما باید سعه صدر داشته باشیم و درک کنیم که شرایط بحرانی با شرایط عادی متفاوت است و باید از تجارب کشورهای دیگر هم درس عبرت بگیریم.
افزوغ با بیان اینکه آزادی‌های اخیر نشان دهنده موضع رحمت آمیز نظام است، گفت: نشان دهنده این موضوع است که نظام با رحمت و سعه صدر میانه خوبی دارد و این توقعی است که ما نیز از نظام داریم چراکه باید سعه صدر، رحمت و ظرفیت وجودی نظام باید به رخ جهانیان کشیده شود و متهم نشود که تحمل و ظرفیت کمی دارد و امیدواریم این آزادی‌ها شامل حال افراد دیگر هم بشود. این کارشناس مسائل سیاسی، با بیان اینکه امیدوار هستم که این اقدام یک اقدام استراتژیک باشد و نه تاکتیکی ، به خلاء قانونی برای مجازات متهمان سیاسی اشاره کرد و گفت: ما باید به این سمت برویم که زندان را برای آزادی بیان و مواجهات فکری برداریم مگر آنجایی که مسئله امنیتی و جاسوسی و تخریب اموال عمومی باشد.

افزوغ با تاکید براینکه باید به فصل سوم قانون اساسی که مربوط به حقوق مدنی و سیاسی است ملت پایبند باشیم، خاطرنشان کرد: باید تا آنجا که فصل سوم قانون اساسی اجازه آزادی بیان را به شهروندان داده با سعه صدر برخورد شود و آنجایی که پای تهمت به اشخاص به میان می‌آید افراد می‌توانند اقامه دعوی کنند و به جای اینکه طرف مقابل زندانی شود من پیشنهاد جریمه نقدی هنگفت را می‌دهم.

مهرداد
۱۳۹۲/۰۷/۰۱ ۰۷:۱۷
آره ديگه صورت مسئله رو پاك ميكنيم و بعدشم پز ميديم كه با نبوغمون مشكل رو حل كرديم!
مرد حسابي بحث سر اينه كه ما ميگيم اصلا كسي رو بخاطر بيان نظرات سياسيش نبايد مجازات كرد، حالا شما بعد كلي فكر كردن ، كشف كردي كه نوع مجازات رو بايد مالي كرد تا فعالهاي سياسي نگونبخت كه اكثرا از قشر متوسط و فقير جامعه هستند ، به بهانه عجز وعدم توانايي در پرداخت جريمه، بصورت مادام العمر در زندان و حبس بمانند و تمام !!!
گل بود ميخوايد به سبزه هم آراستش كنيد!!! نه؟؟؟؟؟؟؟ (132893)