به روز شده در ۱۴۰۰/۰۳/۳۰ - ۰۹:۱۵
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۲۹ ساعت ۱۰:۴۱
کد مطلب : ۱۶۷۶۰۱

تلویزیون یلدا را جدی گرفته است

گروه فرهنگ و هنر: شبکه‌های تلویزیونی برنامه‌های متنوعی را برای پخش در شب یلدا آماده کرده‌اند که مجریانی چون رضا رشیدپور، رامبد جوان، ژیلا صادقی، حمید گودرزی و علی ضیاء اجرای آنها را بر عهده دارند. اغلب این برنامه‌ها از اجرای زنده موسیقی و همچنین حضور هنرمندان مطرح روی آنتن زنده خبر داده‌اند.
تلویزیون یلدا را جدی گرفته است
«فرمول یک یلدایی»، «روشن‌ترین شب»، «شب آرام»، «چله‌نشین»، «شب‌نشین» و همچنین «خندوانه» به مناسبت «شب یلدا» از شبکه‌های مختلف تلویزیون به روی آنتن می‌روند.

نوازندگان در «چله‌نشین» شبکه چهار
ویژه برنامه شب یلدای شبکه چهار سیما با عنوان «چله نشین» از ساعت ۲۰:۳۰ روز جمعه (۳۰ آذر) با دو بخش موسیقی و فلسفه به روی آنتن می‌رود.در بخش فلسفه «چله نشین» دکتر رضا منصوری لاریجانی و استاد دینانی چهره‌های نام آشنای برنامه با سابقه «معرفت» به حافظ خوانی می‌پردازند و امسال مخاطبان شبکه چهار سیما از زبان استاد دینانی در شب یلدا به دیوان حافظ تفال می‌زنند.در بخش «موسیقی» ویژه برنامه شب یلدا گروه‌های موسیقی محلی با حضور در استودیو برنامه به اجرای موسیقی می پردازند. رضا مهدوی و رشید کاکاوند به صورت مشترک اجرای بخش موسیقی را بر عهده دارند و با آهنگ سازان و خوانندگان در این بخش گفت‌وگو می‌کنند.شاهنامه‌خوانی از بخش‌های ویژه برنامه یلدای شبکه چهار است که به همراهی یک گروه موسیقی و نوازنده به صورت زنده در استودیو برنامه اجرا می‌شود.«چله‌نشین» به تهیه‌کنندگی سید محسن مناجاتی در شب یلدا از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.

«روشن‌ترین شب» با اجرای ژیلا صادقی
شبکه دو سیما به مناسبت شب یلدا برنامه‌های ویژه‌ای چون «روشن‌ترین شب» و «همین الان یهویی» را روی آنتن می‌برد. این برنامه با اجرای ژیلا صادقی میزبان مهمانان مختلفی است که از بخش‌های آن می‌توان به قصه‌خوانی، حافظ خوانی، پرداختن به آداب ویژه شب چله در نقاط مختلف ایران اشاره کرد.«روشن‌ترین شب» کاری است از گروه اجتماعی فرهنگی به تهیه‌کنندگی احسان ارغوانی و مهدی بابایی که پنجشنبه و جمعه (۲۹ و ۳۰ آذر ماه) ساعت ۲۳:۳۰ از شبکه دو سیما پخش می‌شود.همچنین برنامه «همین الان یهویی» به مناسبت شب چله جمعه ۳۰ آذر ماه برنامه ویژه‌ای را با حضور مرجانه گلچین، مهمان این قسمت از برنامه تدارک دیده است. برنامه «همین الان یهویی» جمعه ساعت ۲۲ روانه آنتن می‌شود.

«شب آرام» و اجرای هنرمندان در شهرک غزالی
شبکه سه سیما برای شب یلدا ویژه برنامه‌ای را با نام «شب آرام» روی آنتن می‌برد. اجرای این برنامه برعهده رضا رشیدپور است. «شب آرام» پنجشنبه از ساعت ۱۹:۳۰ تا ۲۰:۳۰ و ۲۳:۳۰ تا ۱:۳۰ بامداد و جمعه از ساعت ۱۹:۲۰ تا ۲۱ و همچنین از ساعت ۲۳:۳۰ تا بامداد شنبه پخش خواهد شد.«شب آرام» قرار است در شب یلدا میزبان مهمانان متنوعی باشد و آیتم‌های مختلف این برنامه به اهمیت تکریم بزرگان و پرداختن به سنت شب یلدا و همچنین صله رحم می‌پردازد.این برنامه نیز با حضور هنرمندانی چون علی نصیریان، فریبرز لاچینی و ناصر طهماسب اجرا می‌شود.در این برنامه آیتم‌های مختلفی با حضور خوانندگان و هنرمندان ضبط شده است که از جمله آن‌ها حضور رضا یزدانی در شهرک تلویزیونی سینمایی ایران (مرحوم علی حاتمی) است. همچنین از مجریان مختلف این شبکه برای حضور در برنامه دعوت شده و قرار است گفتگوها و آیتم‌های مختلفی در برنامه پخش شود.

«شب‌نشین» شبکه پنج در یلدا
ویژه برنامه «شب نشین» برای شب یلدا، با اجرای حمید گودرزی به مدت سه شب، چهارشنبه، پنج‌شنبه و جمعه ۲۸ تا ۳۰ آذر ماه ساعت ۲۱ روی آنتن می‌رود. نقالی خوانی، دعوت از هنرمندان و چهره‌های فرهنگی و هنری از آیتم‌های این برنامه خواهد بود.این ویژه برنامه با اجرای حمید گودرزی و تهیه کنندگی محمد حسین رضوی به مدت سه شب به روی آنتن شبکه پنج سیما می رود و هر شب میزبان مهمانانی از هنرمندان، بازیگران، ورزشکاران و ... خواهد بود. استندآپ کمدی یکی از بخش‌های نمایشی این ویژه برنامه است. شاهنامه‌خوانی و اجرای زنده کنسرت از بخش‌های ویژه برنامه شب نشین شبکه پنج سیماست که در استودیوی برنامه به صورت زنده اجرا می شود. 

«فرمول یک یلدایی» شبکه یک
«فرمول یک یلدایی» شبکه یک در تلاش است در این شب، ضمن ایجاد فضایی آرام بخش و با نشاط، آداب و رسوم، دورهم بودن و صله رحم، به دیدار بزرگان فامیل رفتن، حافظ خوانی و ... را برای مردم بازنمایی و بر حفظ این آیین زیبا تاکید کند.همزمان با شب یلدا، شبکه یک سیما پنج شنبه ۲۹ و جمعه ۳۰ آذر با ویژه برنامه یلدایی «فرمول یک» روی آنتن خواهد رفت.این برنامه به تهیه‌کنندگی و اجرای سیدعلی ضیا، کاری از گروه اجتماعی شبکه یک سیماست که پنجشنبه ساعت ۲۲ و جمعه ساعت ۲۳ به مدت ۱۲۰ دقیقه به طور زنده روی آنتن می‌رود.مازیار فلاحی و حجت اشرف‌زاده از خوانندگان جوان، سید جلال حسینی کاپیتان پرسپولیس، حجت الاسلام زائری کارشناس مذهبی و محمد رضا طاهری مدیحه سرا به همراه فرزندش حسین طاهری از مهمانان «فرمول یک» خواهند بود.«درجه یک» هم برنامه زنده دیگری است که با اجرای پدرام کریمی ساعت ۱۹:۳۰ به مدت ۵۰ دقیقه روز جمعه ۳۰ آذر ماه روی آنتن شبکه یک سیما خواهد رفت و آن برنامه هم حال و هوای یلدایی خواهد داشت.

«خندوانه» شب یلدا چه می‌کند؟
برنامه تلویزیونی «خندوانه»، شب یلدا به صورت ویژه روی آنتن شبکه نسیم می‌رود.«خندوانه» شب یلدا به صورت ویژه روی آنتن می‌رود و میزبان مهمانان متنوعی از عرصه رادیو و تلویزیون از جمله بهروز رضوی است.این برنامه در شب یلدا (جمعه ۳۰ آذر)  میزبان خوانندگانی چون بهنام بانی و حجت اشرف زاده خواهد بود و امیرحسین قیاسی به اجرای استندآپ کمدی می‌پردازد.همچنین اولین قسمت از فصل جدید «کودک شو» همزمان با شب یلدا ساعت ۲۱ به روی آنتن خواهد برد.
مرجع : ایسنا