به روز شده در ۱۴۰۱/۰۵/۲۹ - ۱۰:۱۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۱۰ ساعت ۰۹:۳۹
کد مطلب : ۱۷۱۰۲۵

سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر کلید خورد

گروه فرهنگ و هنر: سی و هفتمین جشنواره ملی فیلم فجر با برگزاری مراسم افتتاحیه ای با حضور سینماگران، وزیر ارشاد، سرپرست سازمان سینمایی و دبیر جشنواره کلید خورد.
سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر کلید خورد
سی و هفتمین جشنواره ملی فیلم فجر با حضور عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی در محل پردیس تئاتر تهران افتتاح شد.این مراسم قرار بود ساعت ۱۸ شروع شود که با یک ساعت تاخیر برگزار شدپس از پخش آیاتی چند از قرآن‌ مجید و سرود ملی، منصور ضابطیان مجری مراسم روی سن آمد و‌ گفت: از این لحظه سال تحویل سینمای ایران آغاز می شود؛ یا مقلب القلوب والابصار یا مدبر اللیل و النهار یا محول الحول و الحوال.
سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر کلید خورد
ابراهیم داروغه زاده دبیر سی و هفتمین جشنواره ملی فیلم فجر در سخنانی گفت: یاد و نام صدیقه کبری حضرت زهرا(س) که این ایام به نام ایشان است گرامی می داریم و سی و هفتمین جشنواره را با نام ایشان آغار می کنیم.داروغه زاده تاکید کرد: چهلمین سال انقلاب را به شما مردم و سینماگران تبریک می گوییم. قدردان همه زحمات در برپایی سی و هفتمین مراسم سینمای انقلاب هستم.وی در پایان تاکید کرد: سینمای ایران اکنون و در چهل سالگی پیروزی انقلاب اسلامی از دوردست های ایران تا سراسر جهان پیام آور نجابت، انسانیت، صداقت، درستکاری و همه فضایل است. ادعای بزرگی نیست اگر بگویم سینمای نوین ایران خود بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی است و مظهر شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی به معنای واقعی آن است.
سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر کلید خورد
آوازه افتخارات سینمای ما در همه جهان طنین انداز است و این سینما به سهم خود همه تلاش خود را کرده است که صدای آزادی و آزادگی باشد.پس از صحبت های دبیر جشنواره فیلمی از چند سال گذشته جشنواره پخش شد.

سیمرغ عکس به حبیب مجیدی رسید
اهدای جوایز بخش اقلام تبلیغاتی سینما دیگر بخش مراسم بود. سیمرغ بلورین بخش بهترین عکس به حبیب مجیدی برای «بمب یک عاشقانه» تعلق گرفت. مجیدی گفت: رقابت در هنر بی معناست و یادمان نروند که سینما قرار است آدم ها را به هم‌نزدیک‌ کند. از پیمان معادی و‌کادر فیلم «بمب یک عاشقانه» صمیمانه تشکر می کنم.
سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر کلید خورد
سیمرغ پوستر برای طاها ذاکر
سیمرغ بهترین پوستر جشنواره سی و هفتم به طاها ذاکر برای فیلم‌ «کوپال» تعلق گرفت.
سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر کلید خورد
سیمرغ آنونس برای روح الله موحدی
سیمرغ بلورین بهترین آنونس به روح الله موحدی برای «گرگ بازی» تعلق گرفت. وی گفت: از سید محمود رضوی در موسسه سیمای مهر و از خانواده عزیزم تشکر می کنم. این جایزه برایم عزیز است و آن را به همسرم تقدیم‌ می کنم.
سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر کلید خورد
در ادامه از درگذشتگان سینمای ایران کلیپی با دکلمه زنده یاد حسین پناهی و آوای همایون شجریان پخش شد.آیین افتتاحیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر با نکوداشت عزت الله انتظامی ادامه پیدا کرد. منصور ضابطیان این بخش را با نقل قولی از کتاب «آقای بازیگر» عزت الله انتظامی آغاز کرد و ه نقل از وی گفت: هیچ وقت توقع زیادی نداشتم. اگر می خواستم از بازیگری پولی درآورم راهش را بلد بودم ولی چون برای حرفه ام ارزش قایل بودم این کار را نکردم.ضابطیان همچنین گفت: سال سختی برای سینمای ایران بود و فهرست بلند بالایی از عزیزانی که سال قبل در جمع ما بودند امسال دیگر نیستند.پس از آن کلیپی با تصاویری از نقش آفرینی های استاد انتظامی در فیلم ها و سریال های مختلف پخش شد.در نکوداشت استاد انتظامی از سید عباس صالحی وزیر فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی، حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی و ابراهیم داروغه زاده دبیر جشنواره دعوت شد تا روی سن بیایند. همچنین از مجید انتظامی دعوت شد تا روی صحنه بیاید.
سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر کلید خورد
پس از نکوداشت عزت الله انتظامی، نوبت به بزرگداشت های این دوره از جشنواره رسید که در ابتدا فیلمی درباره عزیزالله حمیدنژاد و فعالیت های او نمایش داده شد.نکته قابل توجه در این بخش این بود که مجری اعلام کرد وقتی به وزیر ارشاد گفته اند سخنرانی کند وی گفته است جایی که هنرمندان هستند ما باید شنونده باشیم.علیرضا شجاع نوری بازیگر و علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی برای تجلیل از عزیزالله حمیدنژاد روی سن آمدند.عزیزالله حمیدنژاد نیز در سخنانی گفت: آقای شجاع نوری و تابش من را خجالت دادند. من از نظر کیفی و کمی انقدری کار ندارم که نیازی به بزرگداشت داشته باشد. من باید کارهای بیشتری م یساختم ولی با توجه به شرایط موجود نشد و نوانستم، ولیخوشحالم فیلم هایی ساختم که دوستشان دارم و شرایط زندگی باعث این نشد که هر کاری را بسازم.وی افزود: از همسرم تشکر می کنم که طی این سال ها مرا حمایت کرد که دست به هر کاری نزنم و‌ دوست دارم از منتقدانی نام ببرم که وقتی «هور در آتش» را ساختم از فیلم حمایت کردند و باعث انرژی ساخت فیلم های دیگر من شدند زیرا این برای یک فیلمساز اولی خیلی مهم است؛ حمید صدیقی، هوشنگ گلمکانی، خسرو دهقان و مسعود محرابی. زمانی که ما این فیلم را ساختیم ویژوال افکت کامپیوتری نبود و باید با جلوه های ویژه میدانی می ساختیم و من باید از کسانی که برف و بوران را برای ما ایجاد کردند یعنی آقای شوقی و دستیارشان تشکر کنم.

این کارگردان در پایان گفت: خوشحالم در آخرین کارم با آقای شجاع نوری همکاری داشتم و خانم مومن در نقش فخرالزمان درخشیدند و خوشحالم در هرکارم تعدادی چهره جوان معرفی کردم و امیدوارم بتوانم فیلم های دلخواهم را بسازم.بزرگداشت بعدی این مراسم به ابراهیم حقیقی اختصاص داشت که فیلمی از او به نمایش گذاشته شد. برای بزرگداشت ابراهیم حقیقی از رسول صدرعاملی، آتیلا پسیانی و علی اکبر صادقی دعوت شد تا روی سن بیایند. صادقی در سخنانی بیان کرد: افتخار من این است که با ابراهیم حقیقی دوست خانوادگی هستیم. او هنرمند والا و برجسته ای است به او خیلی تبریک‌ می گویم که امشب از او تجلیل می شود.بزرگداشت بعدی به فاطمه معتمدآریا تعلق داشت که فیلمی از او به نمایش گذاشته شد. در این فیلم رضا کیانیان به کنایه گفت: خیلی دیر خیلی دیر برای فاطمه معتمدآریا بزرگداشت گرفتند و من از جانب قبلی ها عذرخواهی می کنم.پیش از این کیارش اسدی زاده کارگردان فیلم از یک غافلگیری برای معتمدآریا و هوادارانش خبر داده بود. این غافلگیری حضور این هنرمندان در یک کافه که ترانه ای که با اسامی فیلم هایش ساخته شده بود خوانده می شد بود و معتمدآریا با حضور در این کافه و دیدن دوستانش غافلگیر شد.

همایون اسعدیان، رضا کیانیان و علیرضا رییسیان برای بزرگداشت این بخش روی صحنه آمدند.رضا کیانیان در سخنانی روی سن گفت: من خیلی خوشحالم که امشب برای بزرگداشت سیمین سینما روی صحنه آمدم. خیلی دیر برایشان بزرگداشت گرفتند. من وقتی وارد سینما شدم سیمین ستاره تمام عیار بود.اسعدیان نیز گفت: سینمای ایران بعد از انقلاب خیلی فضای مورد اعتمادی نداشت و نگاه خوبی به سینما و آنچه پشت صحنه می گذشت وجود نداشت ولی دوستان تلاش کردند شان و‌ منزلت واقعی را به این هنر برگردانند تا بتوان به سینما اعتماد کرد و مردم دخترانشان را به این حرفه بسپارند.ما این را مدیون بازیگرانی مانند فاطمه معتمدآریا هستیم که آنچنان شان و منزلتی به حرفه سینمای دادند که قابل اعتماد باشد. من به‌نوبه خودم به حضور ایشان افتخار می کنم. خانم‌ معتمدآریا از شما خیلی تعریف کردم.

رییسیان کارگردان سینما نیز گفت: از ۶ بزرگداشت امسال که برگزار شد پنج نفر آنها در فیلم‌ اول من «ریحانه» حضور داشتند که برای من افتخار است. مردم از ته قلب معتمدآریا را دوست دارند. او اخلاق حرفه ای دارد و به معنای واقعی به حرفه خود احترام‌ می گذارد و موقعیت خود را درک می کند.او درک بالایی از نقشی که بازی می کند دارد همچنین شعور اجتماعی بسیار بالایی دارد. این ویژگی ها در هر کسی جمع شود حتما آدم بزرگی است که در فاطمه معتمدآریا جمع شده است.در ادامه ضابطیان خواست که حضار به احترام‌ فاطمه معتمدآریا و تمام زنان ایران بیاستند و تشویق کنند.فاطمه معتمدآریا نیز گفت: دست تک تک همکارانم را می بوسم و خوشحالم به عنوان یک زن گوشه ای از احساساتم را با سینما انتقال می دهم. جای خیلی بزرگی چون بهرام بیضایی را خالی می کنم؛ کسانی که سهم عظیمی در این سینما دارند.
سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر کلید خورد
وی افزود: خوشحالم که خانواده سینما در اینجا جمع هستند و‌ من سهم کوچکی در این جمع آوری دارم. باعث افتخارم است که بگویم تمام تیغ تیزهای سیاسی فرهنگی به سوی ایران است چون گوهر دست نیافتنی است.ما هرجا قرار داریم پیکان تیز انتقادها به سویمان است اما ما خانواده معتقد‌ و دوست داشتنی هستیم. صنعت سینمای ما بزرگترین سفیر فرهنگ ما است و این دلیل حملات به‌ سمت ماست.این بازیگر سینما اشاره کرد: دلخور نیستم که هرجا رفتم برایم مانع ایجاد کردند زیرا این کارها به من جهش داد و به من کمک کرد که بگویم زن ارزش والایی دارد. ار خانه سینما و دوستانم که حقوق صنفی سینماگران را حفظ می کنند متشکرم.معتمدآریا که از سن پایین رفته بود مجدد به سن بازگشت و گفت: اولین بار است که در فیلمی بازی کردم (جاندار) که کارگردانان آن سنشان یک سوم سن من است. امیدوارم از فیلمسازان جوان حمایت شود. من به دلیل اینکه سر کار دیگری هستم نمی توانم در اکران این فیلم در فجر حضور یابم ولی شما از آنها و دیگر فیلم اولی ها حمایت کنید.
سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر کلید خورد
در ادامه مراسم افتتاحیه جشنواره، فیلم-تئاتری به کارگردانی محمد رحمانیان با عنوان «سلام چهل سالگی» با موضوع جشنواره فیلم فجر در دوره های مختلف و خاطره بازی با جشنواره اجرا شد.در ادامه مراسم بزرگداشت عباس گنجوی با نمایش فیلم او به کارگردانی مرجان اشرفی زاده آغاز شد. برای بزرگداشت عباس گنجوی از بهمن فرمان آرا و مسعود کیمیایی دعوت شد تا روی سن بیایند.
سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر کلید خورد
ادامه مراسم به بزرگداشت خسرو خسروشاهی دوبلور پیشکسوت و فیلمی از او اختصاص پیدا کرد.ناصر ممدوح، منوچهر والی زاده و‌ منوچهر اسماعیلی برای بزرگداشت خسرو خسروشاهی روی سن آمدند.خسرو‌شاهی پیشکسوت دوبله در سخنانی گفت: در ابن مدت که شبانه روز برای سینما کار می کردیم، بلیت می خریدیم و‌ فیلم ها را می دیدیم و هیچ وقت افتتاحیه و اختتامیه ما را دعوت نمی کردند و برای امشب باید از آقای داروغه زاده تشکر کرد.
سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر کلید خورد
وی افزود: خبرنگاری پرسید که چه حالی دارید؟ گفتم‌ نمی دانم و بار اولم است!
این دوبلور با اشاره به اینکه بیشتر از همه کنار مسعود کیمیایی بوده و در پنج فیلم برای او صداگذاری کرده است، بیان کرد: وقتی عوامل فیلم کارشان تمام‌ می شد می رفتند و کارگردان و مدیر دوبلاژ می ماندند ولی هیچ‌وقت به این حرفه توجه نشد. یک بار در بنیاد فارابی لیستی قرار گرفت که از این حرفه تشکر شود که پشیمان شدند ولی گویا الان شرایط تغییر کرده است.خسروشاهی افزود: از مقام وزارت درخواست می کنم به این حرفه توجه بیشتری شود. زمان ما، ما با بهترین هنرپیشه ها در ارتباط بودیم ولی الان فیلم ها با بدترین شکل دوبله می شود. چگونه به آنها پروانه نمایش داده می شود؟ من با اقای کیمیایی وقتی می خواستیم فیلم دوبله کنیم به هزار راه فکر می کردیم و همینطوری فیلمی را دوبله نمی کردیم. فیلم‌ های ما دنیای عجیبی داشت مثلا آخرین فیلم اقای کیارستمی «شیرین» حرف های زیادی برای دوبله داشت. روزگار سختی را گذراندیم ولی من فروشنده صدایم نبودم.
سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر کلید خورد
پخش کلیپی با موضوع مادر و به مناسبت ایام فاطمیه پایان بخش مراسم افتتاحیه سی و هفتمین جشنواره ملی فیلم فجر بود.
سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر کلید خورد

سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر کلید خورد

سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر کلید خورد

سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر کلید خورد

سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر کلید خورد

سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر کلید خورد
سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر کلید خورد
مرجع : صبا
برچسب ها: جشنواره فجر