به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۳ - ۰۳:۴۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۱۱ ساعت ۰۱:۲۸
کد مطلب : ۱۷۳۳۹۲

عربستان تابعیت پسر اسامه بن لادن را لغو کرد

گروه بين‌الملل: وزارت کشور عربستان سعودی بعد از آنکه آمریکا برای پیدا کردن پسر بن‌لادن جایزه یک میلیون دلاری تعیین کرد، تابعیت سعودی او را سلب کرد.
رسانه‌های سعودی از سلب تابعیت سعودی پسر «اسامه بن لادن»، سرکرده گروه تروریستی القاعده خبر داد. روزنامه دولتی «الریاض» جمعه (۱۰ اسفند) اعلام کرد که وزارت کشور عربستان سعودی تابعیت «حمزه» را بر اساس دستور پادشاهی به تاریخ ۲۱ جمادی الاولی (۸ اسفند) از وی سلب کرده و در جراید و رسانه‌ها اعلام شده است. این اقدام ریاض به فاصله کمتر از ۲۴ ساعت از تعیین جایزه برای یافتن پسر بن‌لادن از سوی وزارت خارجه آمریکا صورت می‌گیرد.
 
وزارت خارجه آمریکا شامگاه دیروز پنجشنبه اعلام کرد در ازای اطلاعاتی که به دستگیری حمزه بن لادن منجر شود، یک میلیون دلار جایزه تعیین کرده است. اسامه بن‌لادن یکی از اعضای خانواده ثروتمند بن‌لادن در عربستان سعودی و بنیان‌گذار و رهبر شبکه تروریستی القاعده بود. بن لادن دوم می ۲۰۱۱ در سکونت‌گاهش در آبوت‌آباد پاکستان توسط نیروهای آمریکایی کشته شد. دولت آمریکا گروه تروریستی القاعده را به طرح‌ریزی حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ متهم کرده است. در این روز، ۴ هواپیمای مسافربری توسط ۱۹ عضو القاعده ربوده شده و برای حمله به برج‌های دو قلوی تجارت جهانی و ساختمان پنتاگون مورد استفاده قرار گرفتند.

اعضای خانواده اسامه بن لادن دارای شرکت‌های تجاری و اداری در عربستان سعودی هستند. مجموعه شرکت‌های «بن لادن» که شرکت هلدینگ و خوشه‌ای عربستانی است یکی از این شرکت‌ها است. تمرکز اصلی این شرکت در زمینه ساخت و ساز بناها و ساختمان‌های تجاری، توسعه زیرساخت‌های شهری، راه‌سازی و احداث فرودگاه، همچنین ساخت نیروگاه و کارخانجات صنعتی است.
برچسب ها: اسامه بن لادن